• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,
преди седмица се получи проблем в един контакт. В него постоянно са включени сателитен приемник и телевизор през разклонител със защита от токов удар и прекъсвач с лампа.. От време на време се включва и друг електроуред(прахосмукачка, ел. маша, сешоар).
Включила жената прахосмукачката и казва не работи. Проверявам разклонителя, фазомера свети и на нула и на пластините.
Взимам друг разклонител(обикновен, без защита и без прекъсвач), при него на пластините няма, но на нулата свети леко.
В самия контакт всичко е нормално, свети само фазата. Смених контакта, същото. Смених прекъсвача в ел.таблото, пак същото.
Пуснах и мостче от нула към пластините в контакта - пак същия проблем. Инсталацията в къщата е стара, двужилна.
Вчера от ЕВН са сменили електромера на уличното табло и предполагам че ако е имало проблем със нулата, ще са го видяли.
Пробвах снощи отново, проблема си остава.
Всички контакти и разклонители си работят като ги преместя на друг кръг. Този контакт е в самостоятелен кръг, на отделен бушон(прекъсвач) в таблото и няма друго вързано към него.
Къде да търся проблема? #-o
plamen6703 - майстор
Какви са тия "пластини", "нули", "фази" и как ги пускаш само ти си знаеш, но веднага се разбира, че си много далече от тая техника и според мен е по-добре да повикаш някой, който "вдява" поне малко от малко да провери за какво става дума.
Успехи! :partyman:
съб яну 12, 2019 1:17 pmplamen6703 написа:
Какви са тия "пластини", "нули", "фази" и как ги пускаш само ти си знаеш, но веднага се разбира, че си много далече от тая техника и според мен е по-добре да повикаш някой, който "вдява" поне малко от малко да провери за какво става дума.
Успехи! :partyman:
За фаза и нула, предполагам всеки "вдява", под пластини имам предвид тези двете на шуко изпълнението(при трижилен кабел жълто-зеления е вързан там). Може би изказа ми да не е професионален, но не съм задръстеняк. Автомобилен инженер съм с 25 г. стаж.
Възстанових "историята" на този кръг по спомени на бабата. Преди е имало включена акумулираща печка само, с трифазен контакт(от старите черните).
Но ако е имало проблем с фазата, която е оставена на този кръг, как е работил досега? Проблема го е нямало и преди ЕВН да изнесат електромера на улицата(може би преди 6-7 г.)
Ремонта е правен преди 20 г, кабела който идва до контакта е 1,5 мм2, двужилен.
valentino76bs - майстор
От тези всички писаници не разбрах контакта работи или не ?
Остави ги тези фазомери !
valentino76bs - майстор
съб яну 12, 2019 12:45 pmpeko написа:
Смених контакта, същото. Смених прекъсвача в ел.таблото, пак същото.
Пуснах и мостче от нула към пластините в контакта - пак същия проблем.
И факт ,че си направил всичките тея глупости говори нещо което не е добре.Така не се отстранява авария!
plamen6703 - майстор
съб яну 12, 2019 1:40 pmpeko написа:
съб яну 12, 2019 1:17 pmplamen6703 написа:
Какви са тия "пластини", "нули", "фази" и как ги пускаш само ти си знаеш, но веднага се разбира, че си много далече от тая техника и според мен е по-добре да повикаш някой, който "вдява" поне малко от малко да провери за какво става дума.
Успехи! :partyman:
За фаза и нула, предполагам всеки "вдява", под пластини имам предвид тези двете на шуко изпълнението(при трижилен кабел жълто-зеления е вързан там). Може би изказа ми да не е професионален, но не съм задръстеняк. Автомобилен инженер съм с 25 г. стаж.
Възстанових "историята" на този кръг по спомени на бабата. Преди е имало включена акумулираща печка само, с трифазен контакт(от старите черните).
Но ако е имало проблем с фазата, която е оставена на този кръг, как е работил досега? Проблема го е нямало и преди ЕВН да изнесат електромера на улицата(може би преди 6-7 г.)
Ремонта е правен преди 20 г, кабела който идва до контакта е 1,5 мм2, двужилен.
Пека, не се сърди, но това, че си автомобилен инженер не те прави грамотен електротехник :wink:
Щракни една снимка /ако искаш/ да се види какво е положението и за какво иде реч. Може да се помогне с нещо, но ако питаш мен, дай 5 лв. на някой, който е в час с токовете и електротехниката и не се занимавай с неща, които не са твой профил. Все пак членове на семейството ти ще пипат около контакта, не ги излагай на излишен риск! :partyman:
moimoimoi - майстор
Имаш проблем с нулата на този контакт ,предполагам в таблото ,щом казваш че си сменил контакта и кабела е директен от таблото

пп:в контакта всичко може да ти изглежда нормално,но това е така защото няма нищо включено в него,в момента в който се включи консуматор и ти се появява"фаза"на нулата щото нула та ти е лоша
проблемана нулата е или в таблото или в някоя разклонителна кутия
DundyTheCroc - майстор
Освен проблем някъде с нулата, както вече са споменали над мен, се чудя и какво и как е свързало енергото в таблото. Щом си имал трифазна печка значи имаш и такава партида, дали са ти свързали всички фази? Ако имаш възможност дръпни един разклонител от друг, работещ контакт, намери с фазомера къде е фазата и после измери с мултицет между нея и двата кабела в проблемния контакт какво показва.
preslav - майстор
Виж как стоят нещата без защитата от токов удар - май никой не обърна внимание, че такава има, предполагам местиш разклонителя от контакт в контакт, без да местиш защитата, а тя (в общия случай) може да прекъсне фазата или нулата, или и двете.
Местя разклонители с вградена защита в различни контакти, за да изключа техен проблем. При включен обикновен в този проблемния стенен контакт, пак не работи нищо. По принцип навсякъде електроуредите са включени през такива със защита. Когато е изкарван електромера навън, нищо не е правено по таблото в къщата, освен да му махнат електромера.
Явно този кръг ще го оставя изключен (с махнат бушон) и ще пусна по-дълъг разклонител от друг контакт за телевизора и сателита.
В таблото засега не искам да бъркам. Така или иначе, съм предвидил напролет да бъде подменено с ново.
Ще трябва да търся кой да изпълни "проекта".
Някой от района на Пловдив? Както се казва " с китап и препоръки" ?
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с контакт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: