• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gunoff - специалист
Здравейте,
Директно на въпроса - искам да сложа ДТЗ на кръга с бойлера (3X4 mm2), който 3 kW. Проблема е, че не се намират комбинирани модули AC 16A 10ma. На пазара има ДТЗ 16A 10ma, но клас А (за линии замърсени с хармоници и т.н.). Ще е грешка ли и ще работи ли коректно такава ДТЗ на въпросния токов кръг (за бойлер)? Зарових се в характеристиките на устройствата и от това, което прочитам считам, че защитата ще работи коректно, дори ще е по-сигурна от такава клас АС, но 30ma. Говорим за комбиниран модул - ДТЗ с АП. Сименс имат даже такъв с крива В, но е пак клас А, АББ имат крива С, но пак класа е А. Шнайдер имат клас АС, DPN VIGI, но е за монтаж с АП IC60 и общата им ширина става голяма...
Други мнения по въпроса ще са ми много полезни! Благодаря за вниманието!
nikolov333 - майстор
10mA клас А ще изключва при 10мА, а клас АС 10ма, може да изключи и на 5-6мА утечка. За това принципно няма смисъл от АС 10мА и правят клас А. Иначе и 30мА клас АС ще изключва при около 21-23мА утечка, така че прецени си сам..
gunoff - специалист
Току що говорих със специалист от много известен производител ( не Шнайдер), който меко казано по тел. направи какво ли не за да ме убеди, че е безсмислено да използвам такава защита за кръг с бойлер. Според него ще имам проблеми от често изключване и накрая ще я сменя... с такава 30ma. Излишно било, а и скъпо (последното е вярно). Тази на Сименс с крива В е около 350 лв...
https://mall.industry.siemens.com/mall/ ... 1154-6KK16
Последна промяна от gunoff на пет яну 18, 2019 12:42 pm, променено общо 1 път.
plamen6703 - майстор
пет яну 18, 2019 12:18 pmgunoff написа:
Здравейте,
Директно на въпроса - искам да сложа ДТЗ на кръга с бойлера (3X4 mm2), който 3 kW. Проблема е, че не се намират комбинирани модули AC 16A 10ma. На пазара има ДТЗ 16A 10ma, но клас А (за линии замърсени с хармоници и т.н.). Ще е грешка ли и ще работи ли коректно такава ДТЗ на въпросния токов кръг (за бойлер)? Зарових се в характеристиките на устройствата и от това, което прочитам считам, че защитата ще работи коректно, дори ще е по-сигурна от такава клас АС, но 30ma. Говорим за комбиниран модул - ДТЗ с АП. Сименс имат даже такъв с крива В, но е пак клас А, АББ имат крива С, но пак класа е А. Шнайдер имат клас АС, DPN VIGI, но е за монтаж с АП IC60 и общата им ширина става голяма...
Други мнения по въпроса ще са ми много полезни! Благодаря за вниманието!
В твоя случай е много важно какво е качеството на нагревателят на бойлера! Примерно трябва да измериш каква е утечката на нагревателя и ако е примерно 0,1-0,2 милиампера, да имаш предвид, че след няколко години ще почне да изключва. По това прецени дали да е 10 или 30 милиампера! :partyman:
nikolov333 - майстор
И правилно те е убеждавал..с 10мА се защитават малки деца и прасенцата в животновъдни ферми, колкото и странно да звучи.. защото малките са с ниска поносимост към тока на утечката..
Последна промяна от nikolov333 на пет яну 18, 2019 12:43 pm, променено общо 1 път.
gunoff - специалист
Е как - Елдом Океан, на 1,5 г... :)
gunoff - специалист
А нима моето дете няма да се къпи в банята...Малко странно звучи за малки прасенаца и деца в детски заведения...Ами нашите деца?!
plamen6703 - майстор
Ако сложиш ДТЗ 10 милиампера, след още толкова години може да очакваш да почне да сработва ДТЗ :wink: ! :partyman:
nikolov333 - майстор
Пак ти казвам, че 30мА/АС ще изключи при 21-23мА утечка и като извадиш от нея евентуалната утечка на нагревателя, реалната утечка ще е под 20 мА така че не се плаши..
gunoff - специалист
Благодаря за включването момчета! Попрестаравам се явно...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Въпрос за дефектнотокова защита за бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: