• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ribolovec2 - напреднал
Здравейте, колеги!

Имам следната ситуация: В гаража по настоящем има прекаран ток, но той се отчита заедно с апартамента - кабелите, тръгващи към апартамента и към гаража са свързани на един и същ електромер, който си е партидата на апартамента. Предстои ми ремонт в гаража и е добро време да се разстави нова инсталация - с няколко кръга - например контакти, осветление и проточно бойлерче (макс 5 kW). Дойде логичният въпрос не е ли добре да отделя гаража на отделна партида, че да не се плаща заедно с апартамента, да си е със собствен предпазител и тн. Видях, че предлаганите от ЕРП партиди (интересува ме монофазна) са в 2 ценови категории - до 6 kW и от 7 до 15 kW. Понеже (мисля си) няма смисъл да ти е разрешено до 15, а ти да заявиш примерно 10, реално въпросът се свежда до 6 или 15. За целите на един гараж 6 kW би било досатъчно, но предполагам, че тогава ще ми сложат предпазител 25А и ще искат да прекарат кабел 4 мм2, което не е оптималният вариант, защото по настоящем положеният кабел (още със строежа на блока) е 6 мм2 и много бих искал да се ползва той, а не някакъв си хванат със скобички и накован с гвоздейчета. По моите разбирания 6 мм2 кабел, положен в стената е за 40 А предпазител и съответно 9.2 kW, което вече е в горната ценова категория и ще се чувствам прецакан, че съм платил за 15, а имам 9. Та и от тук въпросът ми към вас - каква е честата практика? На колко kW партида какъв кабел прокарват от ЕРП-тата и с какъв предпазител го обезопасяват - не колко би трябвало да бъде, а просто какво се прави в реалността, понеже съм виждал апартаменти, захранени със 6 мм2, но с предпазители по 63А? При наличието на въпросния 2 х 6 мм2 мостов в стената от гаража до ГРТ, от ЕРП ще държат ли да прекарват друг и ако не, ще искат ли пускането на заземителен проводник отделно, защото сега вече има изискване за трипроводни инсталации? Блокът е от времето преди това да е било задължително.

Да обменим инфо. Поздрави!
batvenko - специалист
2018 година, нова партида гараж, до 6 kW мощност - 32 А предпазител, 2х4 кв.СВТ....ЕНЕРГОПРО.
iliya_i - майстор
Ако се разделят партидите, най-вероятно новият електромер за гаража ще сложат до този за апартамента така, че нов кабел да не се прекарва. А и кабела след електромера си е твой. Не чакай ЕРП то да ти го прекарат. Те са до електромера.
ribolovec2 - напреднал
Т.е. ако заявя партида до 6 kW мога да очаквам да ми сложат предпазител 32 А и да се ползва кабела, който и сега си е там?

Колко kW мога да заявя, за да не ми кажат "ааа, 6 мм2 са ти малко, не може, прекарай нов кабел" ?
moimoimoi - майстор
а ти гражданино осведоми ли се че за партида до 6кв се плаща 444лева а от 7 до 15кв 696лева

и отделно че може да ти искат гаража да се води като самостоятелен обект с идентификатор

отделно че имаха някакъв коефициент0,7 по спомен,т.е. ако напишеш че искаш 12 киловата няма да те сложат в графа от 7 до 15, ами 12/0,7=17,14 киловата което вече значи от 16 до 50 киловата което като цена е =2316лева
Последна промяна от moimoimoi на ср яну 23, 2019 8:28 pm, променено общо 1 път.
ribolovec2 - напреднал
Това за 444 и 696 лв го знам. Какво е идентификатор мога само да гадая..
moimoimoi - майстор
идентификатор е номер и се дава на всеки самостоятелен обект
сега вероятно гаража се води към апартамента и не са разделени на два самостоятелни обекта
ribolovec2 - напреднал
ср яну 23, 2019 8:30 pmmoimoimoi написа:
идентификатор е номер и се дава на всеки самостоятелен обект
сега вероятно гаража се води към апартамента и не са разделени на два самостоятелни обекта
Ако си има отделен нотариален акт, тогава трябва да си има и идентификатор, нали?
ribolovec2 - напреднал
Добре, тоя коефициент 0.7 какво значи - като заявя партида за 444 лв какво получавам всъщност - 6 kW, 6 * 0.7 = 4.2 kW или 6 / 0.7 = 8.6 kW ?
  • 1
  • 2

Тема "Партида - Мощност - Кабел - Предпазител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: