• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Уважаеми господа,
в момента правя елинсталация на стара къща с дървен гредоред на тавана.Инсталацията е трипроводна скрита в гофрирани тръби с проводник ПВ А1 съответни сечения за различните токови кръгове/осветление,печка и четири кръга контакти/.Срещам известно колебание относно изпълнението на отклонението от разклонителната кутия до лампените излази на тавана.Мога ли да използвам ПВ А1 в гофре, прикрепена към гредите? И още един въпрос:Желателно ли е поставянето на ДТЗ и на кои кръгове?
Предварително благодаря на всички за съвет и мнения!
lubomirlz - специалист
По-добре беше със свт да изпълниш инсталацията, но и така става не е проблем. За ДТЗ задължително 1 на бойлера, желателно е на всеки токов кръг да си има дтз но ще излезне много дебела сметката. Комбинирай няколко токови кръга с една дтз.
mirk - майстор
По въпроса за осветлението по гредореда. Щом не ти е проблем гофретата по гредите, явно ще се скриват с нещо, моето предложение е СВТ но в метално гофре с PVC изолация Но като имам впредвид СВТ не значи че можеш да пуснеш наличните ти ПВ А1 те са само с една изолация и не е добре да са директно в металния шлаух. Хубаво е да сложиш и една обща ДТЗ с голям ток на утечка напр 300мА като главен автомат в таблото. Така ще имаш и защита от пожар. А колкото до ДТЗ на изводите например една за бойлер и една или няколко за всички контакти като всичките ти са с ток на утечка 30мА.
ArturDent - Почти Безобиден
astromo написа:
И още един въпрос:Желателно ли е поставянето на ДТЗ и на кои кръгове?
На така поставения въпрос, отговора е: Желателно е - на всеки.
Но пък ти си прицени на кои наистина да сложиш, както са писали колегите по-горе.
valat111 - специалист
Можеш да използваш ПВЦ канали, ДТЗ е желателна за бойлер и контакти, в които ще се включват готварска и отоплителни печки...в кръговете за осветление, контактите за ТВ, хладилник разходът не е оправдан, според мен.
Благодаря сърдечно на всички за съветите!

Мисля да използвам свт в метално гофре,още повече че ПВА1 няма да ми стигне.Що се касае до ДТЗ,смятам за разумно да поставя една ДТЗ на бойлера,още една за двата кръга контакти.Интересно е предложението на Mirk за обща ДТЗ като главен прекъсвач в таблото.Какви още характеристики да има, при положение,че в елмерното табло са предвидени прекъсвачи 63 А, а инсталацията има Pe=12 kw и Ie=54A
PCL82 - майстор
Предполагам че старата инсталация е била изпълнена с бели бергманови тръби. Ако местата на лампите се запазват и тръбите са в добро състояние в тях може да се ползва ПВА-1. Иначе метален гуфриран шлаух и свт.
mirk - майстор
astromo написа:
Благодаря сърдечно на всички за съветите!

Мисля да използвам свт в метално гофре,още повече че ПВА1 няма да ми стигне.Що се касае до ДТЗ,смятам за разумно да поставя една ДТЗ на бойлера,още една за двата кръга контакти.Интересно е предложението на Mirk за обща ДТЗ като главен прекъсвач в таблото.Какви още характеристики да има, при положение,че в елмерното табло са предвидени прекъсвачи 63 А, а инсталацията има Pe=12 kw и Ie=54A

Отговарям ти веднага :) Идеята за главна ДТЗ в таблото е поради това че си с гредоред и да избегнеш електрическите причини за пожар. Параметри: 63A/300mA само разеденител с ДТЗ без вграден прекъсвач. Възприемаш я като главен прекъсвач за изключване на цялото табло при работа по него и като защита на всички линии от големи утечки. Така ще имаш такава защита дори и на "пренебрегнатите" поради икономически причини токови кръгове, например осветление.
Захранващия кабел се защитава от прекъсвачите на електромерното табло и те са ти главните предпазители. Не е необходимо от такива в таблото щото просто няма да има селективност между тях.
Разгледах проспект на Moeller за ДТЗ,ако избера PF4-63/2/03 ще свърши ли работа? Тук нещата не са ми много ясни.Какво бихте препоръчали и да ми дадете схемата на свързване на ДТЗ.
mirk - майстор
А видяли последната страница на въпросния каталог http://store.picbg.net/pubpic/5F/39/4c2 ... 375f39.jpg

PF4-63/2/03 (т.е. 63А/0.3А) ще ти свърши работа като главна защита (като на картинката) Предпазителя преди нея ти е при електромера на енергото. На контактите, бойлер и другаде където решиш слагаш по същата схема по една PF4-40/2/003 + съответния предпазител. Преди време Moeller бяха на примоция -30% при големите дистрибутори :wink:

Малко литература тук http://www.schneider-electric.bg/docume ... alogue.pdf
  • 1
  • 2

Тема "Изпълнение на елинсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: