Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
geromero - напреднал
Здравейте,

Купихме апартамент, в който, както се вижда на снимката има поставени миниатурни автоматични прекъсвачи. Въпросът ми е следният - според информацията, която намерих в интернет, прекъсвачът (най-крайният десен) ми е от тип C, 10А, което предполага, че минималното напрежение, за да сработи прекъсвача е 5 пъти от номиналния ток. Аз не разбирам въобще от тоци и затова се обръщам към разбиращите в този форум, ако може простичко да ми обяснят как да разбирам това. Да разбирам ли, че натоварването, което трябва да стане за да сработи прекъсвача е минимум 50А?
На този бушон са вързани всички контакти и осветителни тела без тези в мокрото и кухнята. Обаче, след като направих изчисления излиза, че този бушон би трябвало да пада всеки път, когато включа прахосмукачката и духалката в стаята с обща мощност 3600W. Да, само че това не става.

Ще се радвам ако може да ми дадете малко разяснение.

https://ibb.co/D4hyKzs
Gadnyara - специалист
Тези 50-100А касаят защитата по ток на късо съединение. Трябва при достигането им да изключи за до 0,4s.

Отделно, претоварването на коя да е от фазите малко над 10А ще изключи всичките 4 палеца на прекъсвача. Това става по-бавно, защото тук сработва термичната защита, която иска време да се нагрее.
.................
Имате 3х10А. Ако в домакинството сте само с монофазни консуматори (най-разпространения случай), се нуждаете от много добро планиране на консуматорите. Нямате право едновременно да натоварвате една от фазите с повече от 2300W консумация. Примерно, включвате един сешоар 2kW и в това време работи пералнята на същата фаза -> след 2-3 минути пада предпазителя, при добър късмет, този на токовия кръг, не главния.

Доста непрактична постановка. Потърсете специлист да разгледа цялата мрежа и да предложи какво може да промените. :wink:
geromero - напреднал
Много благодаря за пояснението! Това вече обяснява нещата. Само да подчертая, че говоря за крайният десен бушон. На него са вързани всички контакти и осветителни тела. Тези 3-те са за кухнята. И според мен доста непрактично е направено всички контакти да са на един бушон от 10А. Ето сега имам пусната духалка 1800W, телевизор 100W, осветление 100W, озвучение, 100W, компютър 100W, монитор 100W (приблизителни мощности) Сигурен съм, че сме имали ситуации също така и прахосмукачка пуснтата по същото време за 1800W. Тогава бушонът не е падал. Да не говорим, че дори нямам представа сечението на кабела какво е от таблото към консуматорите. Възможно ли е, бушонът да не сработи?
moimoimoi - майстор
захранването с трифазно напрежение ли е?
имам чувството че са сложени каквито е имало предпазители
свали капака на таблото и виж по колко кабела има към един предпазител
hidrazin - майстор
пет яну 25, 2019 3:39 pmmoimoimoi написа:
захранването с трифазно напрежение ли е?
Мой-мой, че то първия предпазител е три фази и нула бре - кат падне изключва и нулата.
Вижда се джелязото дето обединява башоните за трите фази и нулата (сивия палец).
ТУК
:partyman:
geromero - напреднал
пет яну 25, 2019 3:39 pmmoimoimoi написа:
захранването с трифазно напрежение ли е?
имам чувството че са сложени каквито е имало предпазители
свали капака на таблото и виж по колко кабела има към един предпазител
Да ти кажа, не ми се иска да махам каквото и да било. Не съм разбирач и честно казано не смея да пипам много. Но, това как точно ще ми помогне да си отговоря на въпроса?
Gadnyara - специалист
Да, четириполюсният предпазител не задължава твореца да захрани трифазно.... :mrgreen:
Въпросът на moimoimoi е на място.

Аз пък се заблудих, че това е Главния предпазител, той бил за печката.
С такава откъслечна информация няма да стане работата.
geromero - напреднал
пет яну 25, 2019 4:28 pmGadnyara написа:
Да, четириполюсният предпазител не задължава твореца да захрани трифазно.... :mrgreen:
Въпросът на moimoimoi е на място.

Аз пък се заблудих, че това е Главния предпазител, той бил за печката.
С такава откъслечна информация няма да стане работата.
Момчета, аз питам за десният предпазител, не знам защо всички се ровите в левия :D
plamen6703 - майстор
пет яну 25, 2019 4:20 pmgeromero написа:
Да ти кажа, не ми се иска да махам каквото и да било. Не съм разбирач и честно казано не смея да пипам много. Но, това как точно ще ми помогне да си отговоря на въпроса?
Не махай нищо, ако махнеш капака и се види по колко кабела влизат на предпазител рускуваш да ти се даде точен отговор на въпроса, който те вълнува! :wink:
Сега може само да се гадае и да се чудиш как точно ще ти помогне да си отговориш на въпроса ! :partyman:
geromero - напреднал
пет яну 25, 2019 5:38 pmplamen6703 написа:
пет яну 25, 2019 4:20 pmgeromero написа:
Да ти кажа, не ми се иска да махам каквото и да било. Не съм разбирач и честно казано не смея да пипам много. Но, това как точно ще ми помогне да си отговоря на въпроса?
Не махай нищо, ако махнеш капака и се види по колко кабела влизат на предпазител рускуваш да ти се даде точен отговор на въпроса, който те вълнува! :wink:
Сега може само да се гадае и да се чудиш как точно ще ти помогне да си отговориш на въпроса ! :partyman:
Благодаря ти майсторе за съвета, щом въпросът ми за това, дали може да не сработи прекъсвачът е свързан с този капак ще го махна и ще ти праят снимка. Надявам се отново да бъдеш така изчерпателен и коректен в отговора си.

Тема "Миниатуре автоматичен прекъсвач 10А въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: