Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
@Bezimenen.. "Понеже и пури и лед пури слагам студена светлина, започвам да се замислям дали по топлата повече свети.."
НЕ, не"свети по-силно" жълтата, а точно обратното, но синьото дразни очите.. За мен най-добрата цветна температура при сегашните лед осветители е около 3400 келвина и за това си преправих моите панели в офиса, като комбинирах 2*2 лед ленти 3000 и 4500К в един осветител, понеже такива рядко се намират и е добре да са с висок индекс на цветопредаване RA>90, а ако е късмет и да не"мигат"заради драйверите.. :-D :partyman:
bezimenen - напреднал
Бюрата са така разположени, защото е компютърен кабинет и според мен това е най-удачният вариант (П-Образно разположение на бюрата).

И на мен ми се струва да е подходящо тяло над дъската (по средата на двете). Тоя обаче като мереше прилепваще датчика на дъската. Не го насочваше нагоре а напред. Ще хвърлят ли 550 на 2 метра тия дългите?
Тоя каратаван с дюбел не става. Камери не можах да сложа, та камо ли тяло. Тия са ги фащали с тел. Може би са пробивали дупки и са мушили тел през тях. Ама как се клатят, направо не смея да ги барна.

Всъщност сега прочетох наредбата предоставена от plamen6703 за която му благодаря. Пише 500 за дъска, даже ако училището е на смени 500 искат в стаите, в противен случай 300.

За проектанти и фирми няма пари. Преди 6,7 години една таква фирма ни смени старите тела и това сътвори.

Аз съм учител по ИТ, който се занимава и с поддръжката на мрежата, компютрите, камерите и от скоро, и ламбите, ако ви е интересно каква ми е ролята.

И съм на мнението, че ако само си го не направиш няма кой да ти го направи както трябва.
hidrazin - майстор
вт фев 12, 2019 10:21 pmbezimenen написа:
Бюрата са така разположени, защото е компютърен кабинет и според мен това е най-удачният вариант (П-Образно разположение на бюрата).
За съжаление (и правилно) не е важно как трябва да е според теб.
7. В зрителното поле на работещия не следва да има източници на естествена или изкуствена светлина, както и блестящи отражаващи повърхности (мрамор, алуминий, огледала и др.).
В тази Наредба № 9 за здравно-хигиенните изисквания при използването на персонални компютри в обучението и извънучебните дейности на учениците , можете да откриете и други интересни неща.
Прозорците са източник на естествена светлина. По правило естествената светлина трябва пада от към лявата страна на обучаемите.
Така си го пише и в наредбата дадена по-горе:
5.Разположение на прозорците спрямо седящ ученик - от лявата страна
Така си е още от време оно и така се проектираше преди 40 години, така се проектира и сега.
Относно наредбите може малко да се спори. Както всичко у нас лявата ръка не знае какво прави дясната.
Наредбата по-горе се отнася основно за нови проекти и реконструкция/основен ремонт на стари.
Тази наредба не отменя НАРЕДБА No 49 за изкуствено осветление на сградите.
Там е записано:
7. Аудитории, класни стаи, учебни кабинети:
а) на дъската - минимум 300
б) на работните маси и чинове - минимум 300
Наредба 49 е валидна, действаща и може да бъде намерена на сайта на Изпълнителна Агенция „Главна Инспекция По Труда“.
Явно пишещите новите наредби са недовиждащи старчоци на които им трябва повече осветеност.
За каратаваните.
Написах по-сериозно закрепване. Предполагам отгоре е таван?
Като се качиш и ще разбереш как са закрепени останалите.
И че дори и да се клатят няма да паднат.
:partyman:
plamen6703 - майстор
вт фев 12, 2019 10:21 pmbezimenen написа:
Всъщност сега прочетох наредбата предоставена от plamen6703 за която му благодаря. Пише 500 за дъска, даже ако училището е на смени 500 искат в стаите, в противен случай 300.

За проектанти и фирми няма пари. Преди 6,7 години една таква фирма ни смени старите тела и това сътвори.

Аз съм учител по ИТ, който се занимава и с поддръжката на мрежата, компютрите, камерите и от скоро, и ламбите, ако ви е интересно каква ми е ролята.

И съм на мнението, че ако само си го не направиш няма кой да ти го направи както трябва.
Хубаво е да не поемаш инициатива за монтаж на осветителни тела в класната стая. Ти си учител и трудовите ти правоотношения са разписани в договора ти какви са, имаш и длъжностна характеристика. Не дай Боже да пострада някой по повод на монтажа, било да падне осветител... токов удар... ще ти отровят живота от неприятности.
Моя съседка учителка, преди Коледните празници докато изпитва ученик на дъската, от едната страна дъската увисва и ученика е с пострадала капачка на коляното. Чичковеца по поддръжката бил заковал дъската преди време... няма последствия за никой, защото родителите не са пуснали оплакване, но от нищо е могло да стане нещо. :partyman:
fox_vt - майстор
Силно се съмнявам че някой ще дойде да измерва нещо и ще иска еди какво си от учителя в стаята. Или е директор или собственик което означава че той ще възложи на някой да го направи а оня ще носи отговорност.
bezimenen - напреднал
Е аз затова много не ми се монтира на каратаван. Даже може би няма и да се съглася ако ме накарат. Земе нещо падне и после... То още не са ми възложили задачата, но аз се подготвям теоретично, за да реагирам адекватно навреме и да предложа решение.

Това което от лятото им рева е да сменя пурите с лед такива. Хем ще свети по-добре, хем ще харчи по-малко. Ама пари нема:) А сега като донесат протокола от проверката за осветеността веднага ще развържат кесията:)

Днес идваха от РЗИ и търсеха в компюрътните кабинети "механична вентилация" каквото и да означава:) За разположението на бюрата нищо не казаха. Столчетата да са регулируеми е важното:), а за осветлението, отблясъци... не разбират:)
plamen6703 - майстор
Всеки според профила си проверява и изисква, друга работа нямат освен да разнасят папки и да искат :-D
Наредбата, която ти дадох ще ти стане като настолна книга, виж таблица 10 и на тия от РЗИ им кажи другият път, че в това училище механичната вентилация на кабинета се извършва през широко отворените прозорци в междучасието :lol: ! :partyman:

Тема "Осветяване на бяла дъска в училище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: