Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Tuscany - напреднал
Имам следната so 21st century драма - LED крушки и сензор за движение. Постановката е следната - имам два плафона в коридора, с по две крушки и един сензор за движение на мястото на ключа. Къде изненадващо, къде не, оказа се, че LED крушките не работят със сензор (или поне с такива до 150 лева).

Първо опитах с прости LED крушки - при изгасено крушките премигва постоянно. Когато замерих фазата, се оказа, че просто така си го пуска сензора, не прекъсва напълно веригата. След което, бидех посъветван да си сложа димируеми крушки. Работи, ама не съвсем и имам нужда от съвет как да преборя ситуацията. Нещата в момента изглеждат така:

1. Сваляме предпазителя, за да имитираме "чисто пускане". Вдигаме предпазителя и крушките светват на 100%. Изтича времето на сензора и се случва следното:
а. Четирите крушки падат на (примерно) 5% интензитет.
б. Рамките на следващите 2-3 секунди, от ключа към втория плафон, една по една изгасват напълно, като едната от втория плафон "обира" зарядите, свети на 5-6% още 4-5 секунди и след това гасне.
2. Активираме отново сензора, крушките светват на 100%. След изтичането на време, по подобен начин от 1б крушките изгасват. След 3-4 цикъла, всичките 4 крушки, почти мигновено започват да изгасват, след като изтече времето

До тук добре, НО ...

3. Ако не светят известно време (1-2 часа), при активиране на сензора, крушките светват на 100% за около половина секунда, след което намалят на 50-60% и светят така.
а. При изтичане на времето, гаснат напълно веднага
б. При последващо активиране, светват на 100% за части от секундата и после пак падат на 50-60%

Това се оправя само, когато се свали предпазителя за поне 10 минути.

След това 1,2,3 се завъртат наново.

Пробвано е с 3 модела сензор:
1. Най-прост
2. По-не прост
3. Unica Plus по-умен срещу 150 лева ...

И с трите резултатът е един и същ.

А връзването изглежда така:

Изображение
Последна промяна от Tuscany на пет фев 15, 2019 8:58 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
чет фев 14, 2019 11:22 pmTuscany написа:
... сензор за движение на мястото на ключа...
И откъде намери и фаза, и нула там дето е бил ключа, за да захраниш например Kanlux MERGE ???
:partyman:
npace - специалист
Ако не става с по-скъп пробвай с по-евтин. :-D
Такъв дето регулира до 600 вата примерно, даже ако има до по-малко. Да са му по-тънки кондензаторчетата и да не пръцка утечки след изключване.
Може да експериментираш и с по-мощни крушки свързани последователно. Пак трябва да са димируеми, тези дето диодите им са на пръчки са най-добре.
kozl - майстор
чет фев 14, 2019 11:22 pmTuscany написа:
Имам следната so 21st century драма - LED крушки и сензор за движение. Постановката е следната - имам два плафона в коридора, с по две крушки и един сензор за движение на мястото на ключа. Къде изненадващо, къде не, оказа се, че LED крушките не работят със сензор (или поне с такива до 150 лева).

Първо опитах с прости LED крушки - при изгасено крушките премигва постоянно. Когато замерих фазата, се оказа, че просто така си го пуска сензора, не прекъсва напълно веригата. След което, бидех посъветван да си сложа димируеми крушки. Работи, ама не съвсем и имам нужда от съвет как да преборя ситуацията. Нещата в момента изглеждат така:

1. Сваляме предпазителя, за да имитираме "чисто пускане". Вдигаме предпазителя и крушките светват на 100%. Изтича времето на сензора и се случва следното:
а. Четирите крушки падат на (примерно) 5% интензитет.
б. Рамките на следващите 2-3 секунди, от ключа към втория плафон, една по една изгасват напълно, като едната от втория плафон "обира" зарядите, свети на 5-6% още 4-5 секунди и след това гасне.
2. Активираме отново сензора, крушките светват на 100%. След изтичането на време, по подобен начин от 1б крушките изгасват. След 3-4 цикъла, всичките 4 крушки, почти мигновено започват да изгасват, след като изтече времето

До тук добре, НО ...

3. Ако не светят известно време (1-2 часа), при активиране на сензора, крушките светват на 100% за около половина секунда, след което намалят на 50-60% и светят така.
а. При изтичане на времето, гаснат напълно веднага
б. При последващо активиране, светват на 100% за части от секундата и после пак падат на 50-60%

Това се оправя само, когато се свали предпазителя за поне 10 минути.

След това 1,2,3 се завъртат наново.

Пробвано е с 3 модела сензор:
1. Най-прост
2. По-не простKANLUX MERGE
3. Unica Plus по-умен срещу 150 лева ...

И с трите резултатът е един и същ.

А връзването изглежда така:

Изображение
Будалкаш ни. Схемата ти не показва как е свързан сензора, а само броя на проводниците. Първите два PIR датчика се връзват към три проводника. За третия данни не открих. При нас с PIR и LED подобни случки няма. PIR-овете са от най евтините с по три проводника.
Тези предназначени за вграждане в конзола и свързване към 2 проводника не са подходящи за LED, но с някоя притурка може да се ползват и с LED.
А и м-у другото кво става, ако в единия плафон има една обикновена крушка с НЖ, а останалите 3 са LED :?
zz_stefanov - майстор
Тоя, сензор ако се захранва през консуматора, (разбирай, в конзолата да няма отделна нула само за него) работата му с LED ламби не е гарантирана.
Мога да ти препоръчам да оставиш една обикновена крушка в веригата и ще работи успешно.
ESPACE - майстор
пет фев 15, 2019 7:42 amkozl написа:
А и м-у другото кво става, ако в единия плафон има една обикновена крушка с НЖ, а останалите 3 са LED :?
Ами нищо работи си нормално. Аз в коридора съм с един двуповоден Horoz, същия на вид като този трипроводен Kanlux, управлява три лампи като едната е халогенна 42W а другите две са Led.
Tuscany - напреднал
Изглежда съм допуснал грешка - не съм пробвал с Kanlux-а, а сензора е двупроводен, като този - https://www.orno.pl/en/category/product ... 3%82%C2%B0
Ще оправя линка.

След прочетените мнения, питанията са ми 2:
1. Принципно в конзолата имам 3-жиле проводник - фаза, нула и маса. Как трябва да се върже 3-проводен сензор, като този - https://www.orno.pl/en/category/product ... 3%82%C2%B0
Защото, гледайки инсрукциите, в този влизата фаза и нула, а отделен фазов проводник тръгва от сензора към лампите. Аз такъва нямам. Или нещо не разбирам?
2. Ако с трижилен фаза,нула,маса няма как да се върже сензор, как да пригодя двупроводния? Пробва да добавя в първата клема 280кОм, 170кОм и 80кОм резистор, но не помага. Нито с обикновени LED крушки, нито с димируемите.
hidrazin - майстор
пет фев 15, 2019 8:57 amTuscany написа:
... Принципно в конзолата имам 3-жиле проводник - фаза, нула и маса...
... Или нещо не разбирам?...
Принципно щом имаш 3 жила в конзолата няма как да са "фаза, нула и маса". Ми тогава коя жица ще захрани лаБпите?
Тогава приемаме че във второто изречение е истината. Така че извикай някой дето разбира.
:partyman:
ky-kyy - майстор
Щом имаш три жила до конзолата, ще яде Асан баница. Но трябва да се пипне малко и в разклонителната кутия. Всеки, малко от малко грамотен човек, би се справил, само катопогледне схемичката на гърба на датчика :)
kozl - майстор
пет фев 15, 2019 8:57 amTuscany написа:
Изглежда съм допуснал грешка - не съм пробвал с Kanlux-а, а сензора е двупроводен, като този - https://www.orno.pl/en/category/product ... 3%82%C2%B0
Ще оправя линка.

След прочетените мнения, питанията са ми 2:
1. Принципно в конзолата имам 3-жиле проводник - фаза, нула и маса. Как трябва да се върже 3-проводен сензор, като този - https://www.orno.pl/en/category/product ... 3%82%C2%B0
Защото, гледайки инсрукциите, в този влизата фаза и нула, а отделен фазов проводник тръгва от сензора към лампите. Аз такъва нямам. Или нещо не разбирам?
2. Ако с трижилен фаза,нула,маса няма как да се върже сензор, как да пригодя двупроводния? Пробва да добавя в първата клема 280кОм, 170кОм и 80кОм резистор, но не помага. Нито с обикновени LED крушки, нито с димируемите.
И както и Хидразин писа от тука е ясно, че нещо не ти е ясно.
Имаш 3 проводнка в конзолата - въпроса е какви са и за кво са :?
На теб ти трябва входяща фаза, нула и проводник за изходяща фаза към лампите.
Какво показва фазоуказателя ("фазомер") към разкачените проводници, вкл. и на плафоните?
Ще ти е необходима и пробна лампа, та ако в конз.кутия откриеш фаза да провериш до другите жици дали ще светне пробната лампа, и при условие, че плафоните са разкачени и проводниците там свободни.
ДТЗ-та имаш ли в таблото?
По-рядко се среща изведена нула в конзолна кутия за ключове. Обичайно само фходяща и изходяща фаза, а когато е мислено за сериен ключ изходящите фази са 2 броя (може би за всеки плафон поотделно).
Но така е като не показваш реална схема, а си копнал чужда и при това с недостатъчна информация по нея.
Има ред комбинации, които могат да се случат с три проводника. Например, срещал съм изведен жълто-зелен проводник в конзолата на ключа. А свързването станало за темата на абсурдите, защото некой кат видел три проводника в кутията и боцнал сериен ключ. А ефекта станал така, че с единия ключ светва ламбата, а с другия пада бАшона. Е така до н-тия път докато се свариха контактните пластини на ключа и на бАшона не му ставаше изоПщо и седи се увиснал в тъмнината :lol:

Тема "PIR сензор и LED крушки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: