• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ventzi48 - специалист
Наводниха ми стената в кухнята на която има три кръга за различни консуматори-печка, пералня водонагревател и контакт от отделен кръг контакти в кухнята. На същата стена има монтиран шкаф който закрива стената и разклонителните кутии което е голям проблем. След спиране на теча от горния етаж започна пукане и изключване на предпазителите и главния в таблото на сградата. По препоръка на аварийна група от ЧЕЗ подмених старите автоматични предпазители / завити в чашковите гнезда/ с нови от "С" серия и ново табло. В главното табло предпазителя е 32 А. Преди наводняването не е имало проблем да изключва главния предпазител. Интересното е че сега изключване се получава със закъснение от няколко часа от предпазител от намокрената стена и изключване на главния в таблото на блока/ едновременно/. От наводняването вече има повече от 10 дни. Не е възможно сваляне на шкафа сега. Автоматичните предпазители са правилно оразмерени в зависимост от предназначението им. Според Вас какво мога да предприема с тази проблемна стена /имам в предвид, че е зима и е трудно да се вършат строителни дейности свързани с къртене и смяна на кабели и кутии/.
Мисля, че главния предпазител трябва да поне 50 А за да изключва по-късно от етажните или друга серия?
Благодаря на всички които биха ме посъветвали.
iliya_i - майстор
За смяна на кабелите - едва ли. Но най-вероятно в разклонителните кутии има вода. Та освен сваляне на шкафовете и изсъхване на стената друго решение няма. А и стената не съхне заради тях. Нали като си избереш "подходящия" бушон, не изключват може да се запалиш.
shadow__01 - майстор
Вероятно е влязла вода във разклонителните кутии(в най-добрия случай само в една). Ще изсъхне след време, но ще се окислят връзките и ще има проблеми. Може някоя нула да изчезне и да се офазят металните корпуси на някои уреди. Тогава ще може ли да се свалят шкафовете?
miliad - майстор
Ако знаете къде в шкафа е разклонителната кутия, изрежете отвор във фазерния гръб. После покривате с надлепка от друго парче фазер. Може и целия гръб да се подлепи така.
iliya_i - майстор
нед фев 17, 2019 11:45 ammiliad написа:
Ако знаете къде в шкафа е разклонителната кутия, изрежете отвор във фазерния гръб. После покривате с надлепка от друго парче фазер. Може и целия гръб да се подлепи така.
Те тия шкафове още два месеца на мократа стена ще мязат на г.з. За това предлагам свалянето им. Има по-голям шанс да се спасят и те.
miliad - майстор
нед фев 17, 2019 11:48 amiliya_i написа:
нед фев 17, 2019 11:45 ammiliad написа:
Ако знаете къде в шкафа е разклонителната кутия, изрежете отвор във фазерния гръб. После покривате с надлепка от друго парче фазер. Може и целия гръб да се подлепи така.
Те тия шкафове още два месеца на мократа стена ще мязат на г.з. За това предлагам свалянето им. Има по-голям шанс да се спасят и те.
Мислих си го и аз.
Но може да няма повърхностна влага, а само по кухини и кабели да върви. Знам ли каква ситуацията. Може монтажа да е на шина и да има просвет между шкафа и стената. :?
hidrazin - майстор
нед фев 17, 2019 11:08 amventzi48 написа:
Интересното е че сега изключване се получава със закъснение от няколко часа от предпазител от намокрената стена ...
Колко ампера е въпросният предпазител и когато изключва какъв товар има на него?
Щом изключва със закъснение значи изключва не от късо а от претоварване.
Всеки грамотен електричар може да провери дали имате консумация (утечка) в кръговете.
Евентуално да измери изолационно съпротивление....
:partyman:
Чираче - майстор
И да не Ви се иска, най-добре е да свалите шкафовете. Казаха вече, че докато изсъхне стената, шкафовете ще са за подмяна.

А докато вземете решение, пуснете удължител от друга стая, за да работят уредите.
valentino76bs - майстор
Инсталацията на какво диридже е ?Стари кабели или нови скоро пускани?
iliya_i - майстор
нед фев 17, 2019 12:33 pmhidrazin написа:
нед фев 17, 2019 11:08 amventzi48 написа:
Интересното е че сега изключване се получава със закъснение от няколко часа от предпазител от намокрената стена ...
Колко ампера е въпросният предпазител и когато изключва какъв товар има на него?
Щом изключва със закъснение значи изключва не от късо а от претоварване.
Всеки грамотен електричар може да провери дали имате консумация (утечка) в кръговете.
Евентуално да измери изолационно съпротивление....
:partyman:
Тук малко ще поспоря.
Факт - изключват два бушона р различен номинал, но с еднаква крива на бързодействие при късо.
А водата е гадно нещо. Стига до ниво, където прави късо. Събаря двата бушона и при това частично се изпарява. Като се включат бушоните, тя вече е малко под критичното ниво. И след време, когато се огледат още няколко капчици - пак БУМ.
Ако е от претоварване по ток, няма да са двата винаги заедно. :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Проблем с елекрическа инсталация след наводняване на стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: