Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
ср фев 20, 2019 6:48 pmшоп написа:
.... но това си е една енциклопедия!!!
Поздрави.
Ами той П. Петков си е енциклопедия и не само....
Ако можех, щях да му източа целия хард диск и да го кача на няколко сървъра. :)
:partyman:
П. Петков - специалист
Книгата за стенания, вопли, похвали и оплаквания е в НОИ!
От там дават зобта и пенцията.
А бе Хидра, плахо да попитам, тази еуфория с фотоволтаиците кога ще привърши?
Ако имаше някакъв смисъл от тях Природата щеше да е направила всички крокодили да се раждат с фотоволтаици на гърбовете.
При слънчева констатнта къде 1,6kW/m2, от един квадратен метър фотоволтаик се получават само 80-100 W. Тоест КПД-то има-няма 5%.
Да не говорим за деградацията с времето! Загубите и екощетите при производство и утилизация също са съществени, а никой не ги калкулира. Не са за пренебрегване и щетите от акумулаторите.
Без акумулатор фотоволтаикът не може да запази нищо. Природата е измислила друг, по-ефективен процес - фотосинтезата.
Растението не само преобразува слънчевата енергия, но и я съхранява (за кравата, овцата или печката)!
Освен това КПД-то на растението е доста по-високо. Най-просто това се установява по разликата в температурата над и под фотоволтаика, и примерно над и под короната на дървото.
Той, фотоволтаикът е почти като поликарбоната на автобусната спирка. Ако до спирката има дърво, всички се местят на сянка под дървото и никой не ще да стои под навеса. При това има дървета, които са направо гениални! Такова дърво е липата. Тя има механизъм за саморегулиране. Обръщал ли е внимание някой какво става с липата при голяма горещина? Тя си обръща листата с долната повърхност към слънцето. Отдолу листата са по-светли и така загубите на вода от изпарение намаляват. Пада и повърхностната температура. Другото е, че листните въшки отдолу измират и липите нямат такива! Кой знае за още колко процеси не знаем при това явление!?
В резюме не е ли по-добре да станем лесничеи и да садим дървета? :)
nikolov333 - майстор
+ .. и по-полезно ще е за планетата.. :-D :supz: :partyman:
hidrazin - майстор
ср фев 20, 2019 8:07 pmП. Петков написа:
А бе Хидра, плахо да попитам, тази еуфория с фотоволтаиците кога ще привърши?
.......................
При слънчева констатнта къде 1,6kW/m2, от един квадратен метър фотоволтаик се получават само 80-100 W. Тоест КПД-то има-няма 5%.
За първото не съм сигурен но определено няма да е в обозримо бъдеще.
И не говоря за еуфорията. Тя приключи. Сега дойде (поне при някои) реалността. И тя не е чак толкова лоша...
Свързано с втория цитат - напълно погрешен с тия "няма и 5%".
ПРИМЕРНО ТЕЗИ
При слънчева ирадиация 1000W/m² произвеждат близо 200Wm² а не 80-100m² при 1600Wm² :)
Това отива към 19% ефективност, което е много повече от ония 5% дето предположи... Вече масови като КПД на продаваните.
Просто за кратко време КПД-то тръгна доста напред. Сега не искат да ми продадат с 15-16-17% щото вече няма.
По-скоро се замислям на колко процента ще зацикли КПД-то.
От няколко години има с 22-24% но не са ценово "ефективни". I
Има и клетки с над 35% без концентратори с над 44% с концентратор на ... ужасни цени и за специални приложения.
:partyman:
P.S. И да, прав си като винаги относно главния недостатък - съхранението.
P.S.2
Относно фотоволтаика и поликарбоната пак бъркаш. :)
Под работещ фотоволтаик е по-хладно отколкото под неработещ или под поликарбоат и за това си има нормално обяснение.
Пък и моя опит показва положителна тенденция за флора и фауна при фотоволтаици на неплодородни земи.
Правят сянка - по-малко изпарение на водата от валежите - повече влага и за по-дълъг период.
От там - повече трева и семена - повече мишки,лалугери, зайци ... с които се хранят лисици, соколи, мишелови...
За няколко години всичко живна и то така, както никога не съм го виждал на същия терен...
П. Петков - специалист
Тъй де! Ама, ако вместо волтаик имаше дърво, то щеше и от СО2-то да прави кислород, което Силицият го не може! Да не говорим, че и върху най-неплодородната почва може да расте дърво. Те, дърветата и по скалите се вкореняват. Другото, което се пропуска е, че няма компланарни фотоволтаици, тоест те са едноплощни, а не обемни. Разгънатата площ на едно дърво (има се предвид листната площ) многократно надвишава проекцията на короната върху повърхността на земята. Дървото "абсорбира" лъчиста енергия в доста по-широк честотен спектър от волтаика (не само 440÷760 нанометра). Дървото "работи" и с отразена светлина. Фотоволтаици, работещи на отразена, (лунна) светлина май няма!
Като вметка, все си спомням спомням гениалната мисъл на Кузьма Прутков: "Ако Ви питат: "Кое е по-полезно Слънцето или Луната?" Отговаряйте - Луната!Защото Слънцето свети през деня, когато и без това е светло, а Луната - нощем, когато е тъмно!"
Парадокс е, че дърветата извличат влага и от въздуха! В Калифорния има гори ("Ред уудс"), които "пият" вода от океанската мъгла. Навремето Калифорния е била залесена (преди колонизацията от 1848 година). Сега са останали само 5% от горите и ги вардят с националната гвардия. Там дотолкова са закъсали, че забраняват да се събира водата от улуците в дворовете. (Това не е шега!). За да отсечеш дърво в Калифорния трябва да вземеш брадва от губернатора! За свален катализатор се лежи в Алкатрас (Нищо, че вече е затворен!). :x У нас за същото се лежи на Слънчев бряг или на Златни пясъци. Тук с горите е било същото. Въпреки естествения прираст, за последните 30 години сме изсекли 40% от масивите. Някога в Добруджа, между земеделските масиви, имаше лесозащитни (снегозадържащи) пояси. Там действително се въдеше пернат и космат дивеч. Сега "зърнарите" са ги изсекли. В резюме, скоро май ще се хапем за задниците!

P.S.
Слънчевата константа на Екватора не беше ли към киловат и половина на квадратен метър?

P.P.S.
Понеже стана дума за квадратни метри един шеговит въпрос:
Ако Исак Нютон полегне на един квадратен метър зелена поляна как трябва да се прекръсти (преименува)?

Отговор:
лаксаП зелБ
Няма толкова много и объркващи дименсии, като тези за налягането:
Физическа атмосфера, техническа атмосфера, Паскал, милиметри воден и живачен стълб, PSI, вероятно има и пуд на квадратен аршин, както и унция на квадратен ярд!!! :-D
fox_vt - майстор
Относно подгряващите свещи,тока е 80А за 4 броя. Невъзможно е една свещ да има с такъв ток тъй като той ще надвиши тока необходим за стартера :lol: При старт тока е около 20А след загряване пада до към 10А. Това със свещ от типа на снимката. Има бързонагряващи керамични свещи. Както и котли на пелети със такива запалки. Така че както казаха най добре ползвай нещо такова,като ако е обикновена ще кара по сезон ако е защитена може и повече.
kozl - майстор
чет фев 21, 2019 8:22 amfox_vt написа:
Относно подгряващите свещи,тока е 80А за 4 броя. Невъзможно е една свещ да има с такъв ток тъй като той ще надвиши тока необходим за стартера :lol: При старт тока е около 20А след загряване пада до към 10А. Това със свещ от типа на снимката. Има бързонагряващи керамични свещи. Както и котли на пелети със такива запалки. Така че както казаха най добре ползвай нещо такова,като ако е обикновена ще кара по сезон ако е защитена може и повече.
С какво го измери тока? Колко е съпротивлението на студена свещ и дали първоначално тока е= U/R?
Е аз нямам уред за измерване на точното съпротивление на студена свещ, защото е под 1 ом, но пък бях спретнал ампермер до 100А и с него съм отчел , че първоначално стрелката отива към 80 и после пада плавно към 15-20 в зависимост от моделите свещи, с които съм разполагал. И понеже първото пежо беше 1983 г, а второто 1997, то разлика в свещите имаше, както в геометрията, така и в бързината на нагряване и консумирания ток. И все пак съм слагал по-бързи свещи за Пежо 306 на 305, защото тези за 305 изчезнаха от пазара. А ся коя е по-бързата :?
Изображение


А да на снимката EKUEM-ма made in Germany, a пък Bosch-а, който замених made in Franse :shock:
Излиза, че французите са откраднали работата на немците и последните си го връщат :roll:
То разликата в колите е в таймерите на релетата за подгрева.
ср фев 20, 2019 6:21 pmkozl написа:
Е това е свещ за дизел. Пъроначалния ток е над 80А, после като загрее 15-20А, при 12V авто акумулатор. А тая на снимката да не е за 6V, че нещо такова има на кутията?
А как я захранваш (с какво)?
А и повърхността на нагряване е значително по-малка от L=150mm и Ф10mm.
Не знам оти изкривихте насоката за видовете свещи. Еми доста са. Въпроса е става ли за запалка конкретната свещ на снимката и как ще се захранва :? Има импулсни захранвания за 20А, но дали ще издържат първоначалния ток, който е близък до късо съединение :?
zz_stefanov - майстор
Да попитам имащите практика с пелетни камини(котли), за да се поврежда свещта по често от нормалното, не е ли причината в това, че горелката не модулира (в смисъл, че често загасва и припалва)?
hidrazin - майстор
Не виждам причина да не стане с подгревателна свещ от дизел. Ей тук един е направил със свещ от печка на Запорожец.
Пеллетная горелка Петропеллет
чет фев 21, 2019 4:18 amП. Петков написа:
Тъй де! Ама, ако вместо волтаик имаше дърво, то щеше и от СО2-то да прави кислород, което Силицият го не може! ... Фотоволтаици, работещи на отразена, (лунна) светлина май няма!
Да но силицият прави ток който може да го закараш където си искаш.
А дървото за да го използваш някъде другаде трябва да го отрежеш... :)
Също така има фотоволтаици работещи И на отразена светлина. Даже вече в производство.




То на лунна светлина и дърветата не растат. Ама ще ме амбицираш да избра една лунна нощ и да измеря...
Относно дърветата, природата, екологията ... съм напълно съгласен.
Но пък има достатъчно покриви, наистина неплодородни чукари където и дървета не растат, пустини, морета...
Твърдо против фотоволтаици на плодородна земя (каквито съм виждал) или на мястото на изсечена гора.
Но се отклоняваме от темата. Ако искаш пусни отделна там ще си спорим.
:partyman:
fox_vt - майстор
Тока съм го мерил с мултицета навремето и с амперклещите сега. Тези 80 А са за всички заедно 4 броя за 4 цилиндров двигател де. Съпротивлението е около 0,6 ома. :) В котела който съм виждал да ползва такава свещ за запалка се ползва тороидален траф. Но ако се ползва такава свещ е хубаво да се защити защото горивните процеси я унищожават.

Тема "Изчисляване на реотан." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: