Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
perso - напреднал
Здравейте!Имам представа от обща електротехника, но мямам достатъчно знания за следното:
Как се изчислява дължината и сечението на реотан - единична или двойна спирала с дължина 10-15 см и ф10 мм, като двата извода трябва да излизат заедно?
Материал - кантал?
Монофазен 220v, 300-400w ще работи в температурна среда 20-200С.
Благодаря предварително!
.
lpoik - специалист
Потърси нагревател за поялник горе-долу с тези размери? http://tpetrov.com/search.php?maincat=% ... 8&cat=&p=6 :? :?
plamen6703 - майстор
вт фев 19, 2019 2:16 pmperso написа:
Здравейте!Имам представа от обща електротехника, но мямам достатъчно знания за следното:
Как се изчислява дължината и сечението на реотан - единична или двойна спирала с дължина 10-15 см и ф10 мм, като двата извода трябва да излизат заедно?
Материал - кантал?
Монофазен 220v, 300-400w ще работи в температурна среда 20-200С.
Благодаря предварително!
.
Щом имаш представа от обща електротехника ползваш Закона на Ом и си готов :wink: ! :partyman:
Brassmonger - специалист
Тези 200 градуса от реотана ли ще се получават или от някакъв друг източник близо до него? Ако има други източници на топлина и особено по-висока, това може да промени температурата достигана в проводника на реотана.
Трябва да намериш специфичното съпротивление на металът. После зависимостта между сечение и дължина. По формулата на Ом намираш тока при зададеното напрежение. Следва да определяш активната електрическа мощност която ще се отдели и я преобразуваш джаули / температура.
Lisko - майстор
вт фев 19, 2019 2:16 pmperso написа:
Здравейте!Имам представа от обща електротехника, но мямам достатъчно знания за следното:
Как се изчислява дължината и сечението на реотан - единична или двойна спирала с дължина 10-15 см и ф10 мм, като двата извода трябва да излизат заедно?
Материал - кантал?
Монофазен 220v, 300-400w ще работи в температурна среда 20-200С.
Благодаря предварително!
.
Сечението ти няма как да го изчисляваш защото не може да имаш реотан с изчислено сечение, а реотан със стандартно сечение.
Значи входните данни са ти - сечение, специфично съпротивление, напрежение и мощност, а изходните - дължина. Закона на Ом и закона за съпротивлението. Дотук добре.
Виж с температурата е малко по-сложно.
Junak - майстор
Хайде да зададем и дежурния въпрос - какво искаш да направиш или какво ще правиш? Стига да не е тайна... :)
perso - напреднал
Не е тайна! Искам да направя "запалка" за пелетната ми горелка. До сега смених две!
gnt69 - майстор
ср фев 20, 2019 6:41 amperso написа:
Не е тайна! Искам да направя "запалка" за пелетната ми горелка. До сега смених две!
Купи се кварцова запалка , продават ги с две години гаранция.
kozl - майстор
За тази запалка сигурно има и други тънкости за нагревателя.
Преди години се занимавах с нагреватели за аквариуми и за отоплителни печки.
Твоята нужда е по-близо до печките. Обаче опита с нагревателите на печките показа, че "живота" на реотана е в изключителна зависимост от матриала от който е направен. И като почнах подмяна - нема край. Още щом се нагрее до червено и започва да пуска искрички, това означава, че материалат е некачествен и нагревателния проводник скоро прегаря. А по магазините, поне докато аз имах нужда, такива предлагаха. Сега даже не знам какво има по магазините като готови нагреватели.
Точно не знам какво имаш в предвид двойна спирала и защо трябва да е двойна, като запалката предполагам има съприкосновение само по външния диаметър на цилиндъра около спиралата.
За да е по-траен реотана може да избереш с по-голямо сечение, съответно спиралата ще стане с по-малко навивки в същия размер на цилиндъра и да ограничиш мощността през нагревателя, примерно с фазов регулатор. Така дори да е калпав материала на реотана, колкото е по дебел повече ще издържи докато прегори.
Като се ползва фазов регулатор е необходимо да се спази мощността да в обхвата на регулатора и над тази на старата запалка и площта на нагревателя да отговаря на цилиндър Ф10/150 мм.
Примерно ако събереш 150 намотки по Пи по Де са към 5 метра реотан.
Е са да имах линейното съпротивлени на реотаните. Векогапси бех направил експериментална таблица от предлаганите в търговското мрежа, но явно съмря затрил, пък и едва ли вече са същите. Но ако има наличен реотан разпъваш на метър и мериш съпротивлението с оммер.
perso - напреднал
За двойната спирала имах в предвид, следното: при тънък проводник и голям
брой навивки, няма да мога да се вместя в ограниченията.
Ако можеш да ми сметнеш реотана ще почерпя!

Тема "Изчисляване на реотан." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: