Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
arxd129 - специалист
Здравейте,
Нов жилищен блок. С всичките проблеми на т.нар. ново строителство. Вкл. и проблемите с ел.инсталацията.
Имах огромни съмнения за качеството на заземяване. Правих дълги опити да проверя, вкл. и да измеря съпротивлението на заземяване (виках лаборатория).
Предполага се, че ЧЕЗ си е свършило работата. И е налична елинсталация – като на тази схема.
Прикачен файл:
sistema-zazemlenia-TN-C-S[1].gif
sistema-zazemlenia-TN-C-S[1].gif (5.67 KиБ) Видяна 4412 пъти



В случая, РЕ не е кабел. Шина е. От партерния етаж. И до последния етаж. Вертикална шина. Минаваща през етажните плочи. И видима на някои етажни площадки. Към тази шина, на всеки етаж, са „вързани“ някакви кабали, които е следвало да доведат РЕ във всеки апартамент.
Мерих в апартамента ми. Установих, че вече имам надежден РЕ-кабел в Ап. табло
Виках две лаборатории в апартамента ми. Мериха също. С трипроводен тест. Нищо надеждно – нито като резултат, нито като технологична последователност за измерване на заземително съпротивление. … Протоколи ли?! Рекоха: „Издаваме всякакви протоколи, каквито пожелаете -срещу заплащане. С каквито поискате характеристики и числа, вписани в протокола.“ Паднах от коня.
На мен такивИ протоколи не ми трябват. И, естествено, останах недоволен от работата на лабораториите.
Позачетох се по разни форуми. Доста поразпитвах из нета. Доста поразпитвах и електричари. Изнамерих и инструкции за работа с апарат, които апарат може да измерва съпротивление на заземяване. Не съм поискал – не са ми дали за ден-два и самия апарат за измерване на съпротивлението на заземяване. Обещали са ми го. Зависи само от мен кога и, най вече, дали да го взема и да си премеря заземителното съпротивление.
Обаче ми се появи едно притеснение: Ако ЧЕЗ наистина са си свършили работата. И в резултат на добрата работа на ЧЕЗ, предполагам, е налична инсталация, като на схемата – по-горе.
Та… ако за блока има реализирана ел.инсталация – като на схемата, съществува ли начин за измерване на заземителното съпротивление, без да се налага да ЧЕЗ да демонтира (разсъединява) връзката между довеждащия PEN проводниk и шината, означена (на схемата) със жълтозелен пунктир?
Демек – при реализирана елинсталация като на схемата, коректни ли биха били резултатите при трипроводен или четирипроводен тест за измерване на заземителното съпротивление.

Ако въпросът ми е неясен или некоректно зададен, бих внесъл нужните корекции по него.
Благодаря предварително за компетентната ви помощ.
kabel96 - специалист
вт окт 02, 2018 1:03 pmhidrazin написа:


:partyman:
Дай ги за час да премеря две земни.После :drinkers: :drinkers: :drinkers: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
вт окт 02, 2018 2:31 pmkabel96 написа:
Дай ги за час да премеря две земни.
Аз съм с такъв:

Изображение
Къде е земното?
:partyman:
kabel96 - специалист
В двора у дома на басейна.
arxd129 - специалист
Мдааа....
Явно въпросът ми е бил неясен... :wink:
arxd129 - специалист
Даммм...

:wink:
Топката може и да е висока. За някой. Но едва ли чак е толкова висока. Напротив!

:wink:
Топката може и да е неудобна. За някои. Но може все пак да се отиграе. Колко му е.

:wink:
Неудобна, неудобна... колко неудобна. Всеки греши, нали!

:wink:
Пък и леееко посипване на главата с пепел... може да се преживее. :)

Добре би било евентуалният отговор на въпроса в темата да е ясен.

ПС
И не на тамилски; не ми е матерен. :)
hidrazin - майстор
вт окт 02, 2018 12:27 pmarxd129 написа:
Позачетох се по разни форуми. Доста поразпитвах из нета. Доста поразпитвах и електричари.
По този начин може разбереш как да си направиш компот или лютеница (евентуално).
Липсата на образование в дадена област НЕ МОЖЕ да се компенсира с форуми и празни приказки, след като нямаш и елементарна основа.
вт окт 02, 2018 12:27 pmarxd129 написа:
Демек – при реализирана елинсталация като на схемата, коректни ли биха били резултатите при трипроводен или четирипроводен тест за измерване на заземителното съпротивление.
Демек - НИЕЕЕЕЕ...
:partyman:
muhala - майстор
В твоя случай (имайки предвид онази дългата тема) по-добре разчитай на PEN проворника на енергото и не се занимавай с глупусти да мериш.
tzetz009 - специалист
За да има адекватен резултат трябва заземителната шина , отиващата към заземителите да се разкачи от нулевата шина в главното табло ! Виждаш ли я къде е тази шина ? Знаеш ли я коя е ? Не знаеш !!!

За да не оставиш живущите в блока без защитно заземяване не трябва да разкачаш другата шина , която тръгва нагоре по етажите !!! Виждаш ли я къде е тази другата шина ? Знаеш ли я коя е ? Не знаеш и това е още по-опасно !!!

Вариант "номер 3" : двете шини са заварени извън таблото и от общата им връзка тръгва една единствена шина , която отива до "нулевата" такава . Вариантът го описвам в предвид "икономия на мат'рияли" ! Знаеш ли дали е така ? Не знаеш !

Дано да ти се изясни защо много хора не пишат в темите ти , въпреки че изтърка две клавиатури досега !

:partyman: :partyman: :partyman:

Тема "Измерване на съпротивление на заземяване при монтиран довеждащ PEN кабел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: