Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hursa - майстор
пет мар 22, 2019 12:31 amhidrazin написа:
Пък и на първа и втора страница от постовете има достатъчно писано за да си отговори на въпроса...
Ето това е любопитно – кое конкретно на първа и втора страница, според теб, отговаря на въпроса на питащия. Това може да върне темата към въпроса, но може да постави под въпрос и твоята компетентност по него. Колкото до мен, аз съм го написал – не участвам във форума за да отговарям или да помагам, не си въобразявам, че мога. Участвам в интересните за мен теми и обсъждания, ако се получи да отговоря – добре, ако не – не. Ако въобще има някаква “висша” цел – то тя е евентуално да коригирам разбиранията си по заден въпрос в спора, дори да науча нещо ново за мен, което си е все егоистичен интерес.
AAsat - специалист
Електродвигателите не са ми силна страна, но мисля че текста от линка е адекватен и отговаря на въпросите - https://touch.otvet.mail.ru/question/54702113 . По-добре е по въпроса да се прочете в учебник, но четенето на учебници определено изисква повече усилия - понякога е трудно да намериш отговор на конкретен въпрос без да си прочел и разбрал всичко отначало.
Hursa - майстор
По нагоре бе споменато за гугъл. Но стига да не разчитаме да намерим отговора единствено на български. Май българите не сме склонни да споделим, което знаем. Разбира се, най-добре да се прочете учебник, но нищо не пречи учебника да се прочете и след получаване на отговора, а според мен – още по-добре след като поне се опитаме да намерим отговора разсъждавайки или обсъждайки.
Но така или иначе питащия не участва, а може да знае повече от отговарящите.
До колкото разбирам – осемте полюса може да се сформират и с 4 намотки на фаза, както е предположил питащия. Може и с 8 на фаза, например положени двуслойно в каналите, с противоположни навивки (или включени противоположно) за всеки две съседни, така според мен, при други равни условия, е по-ефективно – образуват се 8 „затворени контура” за всеки „полюс”. Но може и от една намотка на фаза. То трябва да се уточни и кое е намотка, кое е секция на намотка. Но минимума за 8 полюса, до колкото разбирам е намотките на фазата да са разположени в 8 канала, през 45 градуса, за навивките разположени във всеки два съседни канала (за навивките от една фаза, в каналите между тях са разположени навивки на другите фази) „посоката” на протичане на тока да е противоположна. Или в статора трябва да има минимум 24 канала за намотките на трите фази, като радиалните им оси са през 15 градуса. Така всеки „полюс” на генерираното в статора сумарно „въртящо” се магнитно поле във всеки момент ще се сформира от трите фази (за изключение момента, когато „синусоидално” променливия ток е нулев в една от фазите) и ще заема сектор от 45 градуса.
tzetz009 - специалист
"Технолог" и "ОТК" са две различни професии . От първото става второто , но от второто не става първото ! Не му е работа на ОТК-то да брои канали в статора ! Всеки се надява на обещаното "израстване в кариерата" , но си трябва виШУ електротехническо образование . Там се изучава "Проектиране ......" !

:partyman: :partyman: :partyman:

Тема "Трифазни електродвигатели." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: