• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kabakumcho - специалист
Здравейте, в коридора имам лампа управлявана с два девиаторни ключа. Поради ред причини мисля да включвам осветлението само от входната врата, а лампата да е в плафон със сензор, т.е. да се задейства при движение. "Излишният" ключ ще бъде свален и ще остане зад картона.
Кои кабели да свържа преди това?
Май обяснението стана доста объркано, дано снимката помогне. :-D

Прикачен файл

1703.jpg
iliya_i - майстор
Като ги разкапа запомни ли кой е общият? Него и един от другите.
mironcho - специалист
Махаш лампата (крушката) и с уред намираш двата проводника, които са директни от единия до другия ключ. Изолираш единия и от двете страни. Останалите два в нежеланата кутия ги свързваш заедно, изолираш и скриваш зад картона. Добра идея е да премериш и запишеш къде е била кутията в случай, че ти дойде друг акъл след време.
tzetz009 - специалист
:? Работата отива на "пропусната" жица от разклонителната кутия до платфона !
kabakumcho - специалист
пон мар 18, 2019 8:26 pmmironcho написа:
Махаш лампата (крушката) и с уред намираш двата проводника, които са директни от единия до другия ключ. Изолираш единия и от двете страни. Останалите два в нежеланата кутия ги свързваш заедно, изолираш и скриваш зад картона. Добра идея е да премериш и запишеш къде е била кутията в случай, че ти дойде друг акъл след време.
Благодаря!

:prost:
iliya_i - майстор
пон мар 18, 2019 9:29 pmkabakumcho написа:
пон мар 18, 2019 8:26 pmmironcho написа:
Махаш лампата (крушката) и с уред намираш двата проводника, които са директни от единия до другия ключ. Изолираш единия и от двете страни. Останалите два в нежеланата кутия ги свързваш заедно, изолираш и скриваш зад картона. Добра идея е да премериш и запишеш къде е била кутията в случай, че ти дойде друг акъл след време.
Благодаря!

:prost:
Преди да изпълниш горната операция изключи и бушона, щото на една от всички жици има фаза!
nikolov333 - майстор
Аз бих си я оставил и кутията видима с декоративна капачка, в случай че ти дойде някоя нова "идея", а и за поколенията да е по-ясно къде е била..
velas - специалист
Нещо много сложни операции...
Първо мериш в кой ключ ти е фазата, при свалена лампа. Ако е в ключа, който ще оставяш - добре, ако е в другия - всяка манипулация по лампата трябва да е при свален бушон и самото осветително тяло трябва да не е метално.
Ако всичко е наред по инсталацията, връзваш заедно трите кабела в ключа, който ще махаш. Така при другия ключ ще имаш фаза и нула (едното ще е на два кабела), като единия (може и през двата) ще "минава" през лампата.
Ако имаш 2 фази, изолираш едната и връзваш ключа на другите два. Ако имаш фаза и 2 нули, просто прибираш едната нула, за да не опре някъде.

Намери схемичка на девиаторно свързване и ще ти стане ясно.
kozl - майстор
вт мар 19, 2019 8:17 amvelas написа:
Нещо много сложни операции...
Първо мериш в кой ключ ти е фазата, при свалена лампа. Ако е в ключа, който ще оставяш - добре, ако е в другия - всяка манипулация по лампата трябва да е при свален бушон и самото осветително тяло трябва да не е метално.
Ако всичко е наред по инсталацията, връзваш заедно трите кабела в ключа, който ще махаш. Така при другия ключ ще имаш фаза и нула (едното ще е на два кабела), като единия (може и през двата) ще "минава" през лампата.
Ако имаш 2 фази, изолираш едната и връзваш ключа на другите два. Ако имаш фаза и 2 нули, просто прибираш едната нула, за да не опре някъде.

Намери схемичка на девиаторно свързване и ще ти стане ясно.
Много тегаво обяснение, че даже и на мен ми требеше неколко пъти да го чета.
Първо провери къде има фаза в кутиите при свалена лампа (лампи, че при мен са 2 бр в коридора) и пиши в темата.
Ако и в двете откриеш фаза, то има вероятност в конзолите да влиза и фаза и нула, което пък лесно се установява с пробна лампа.
Но по-вероятно е да откриеш само в едната конзолна кутия фаза и тогава може да ползваш съвета на @mironcho.
А най-добре ще е да приемеш съвета на @nikolov333.
  • 1
  • 2

Тема "Преминаване от лампа с девиаторно свързване към обикновен ключ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: