• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
krasi92 - майстор
Откога си търся дтз дето ще работи без нула.
nikolov333 - майстор
При трипроводна инсталация TN-C-S и прекъсване на PEN преди точката на разделянето му ДТЗ-то става"убиец" :arrow: :!: , а ако инсталацията е двупроводна без защитно зануляване, ще се задейства при утечка по фаза дори и без PEN.. :idea:
krasi92 - майстор
Би ли препоръчал дтз за монофазна инсталация дето работи без нула .Благодаря предварително.
kozl - майстор
съб окт 03, 2020 8:18 amkrasi92 написа:
Би ли препоръчал дтз за монофазна инсталация дето работи без нула .Благодаря предварително.
А какво трябва да му работи на ДТЗ-то, защитата или и уреда и защитата?
Защото на всяко ДТЗ трябва да сработи защитата с изключване при протичане на ток по-голям от предпазния само през едната намотка. А като я няма нулата и няма трети проводник то възможност има ток да протече само по фазовата намотка и ако е достатъчен ще задейства защитата. И то тази възможност ще е при късо фаза-корпус при незанулен уред, при занулен уред или при директен контокт с фаза. А коментарите за третия проводник са, че като изчезне нулата, то третия проводник свързан към корпуса на уреда ще направи верига и към нулевата намотка на ДТЗ и тока който протече от корпуса на уреда към друга точка с по-нисък потенциал няма да задейства защитата на ДТЗ-то, защото този ток ще протече през двете намотки на ДТЗ и няма да се получи разлика в магнитните полета на двете намотки. А точно разликата създава изключващата сила, която в случая нама да се появи.
В този ред на мисли се сещам, че в главните табла де съм поглеждал, заземлението е обединено с нулата. Т.е. ако се прекъсне нулата се разчита на проводимостта на заземителната верига. Щото ако и там има проблем със съпротивлението заземените корпуси на уредите стават опасни.
Па тези защити по напрежение не ги знам, но си обяснявам нака, че ако напрежението м-у нула и фаза стане по-малко от Х, то защитата изключва и фаза и нула :?
Последна промяна от kozl на съб окт 03, 2020 4:11 pm, променено общо 1 път.
Кики - специалист
съб окт 03, 2020 5:36 amnikolov333 написа:
При трипроводна инсталация TN-C-S и прекъсване на PEN преди точката на разделянето му ДТЗ-то става"убиец" :arrow: :!: , а ако инсталацията е двупроводна без защитно зануляване, ще се задейства при утечка по фаза дори и без PEN.. :idea:
КОлега! я пробвай пак с обясненията че тука един приятел 2 часа се мъчи да разгадае написаното, пък и аз нещо се забатачих :weedman: .
Пробвай да онагледиш написаното със схема :?: .
kozl - майстор
съб окт 03, 2020 12:53 pmКики написа:
съб окт 03, 2020 5:36 amnikolov333 написа:
При трипроводна инсталация TN-C-S и прекъсване на PEN преди точката на разделянето му ДТЗ-то става"убиец" :arrow: :!: , а ако инсталацията е двупроводна без защитно зануляване, ще се задейства при утечка по фаза дори и без PEN.. :idea:
КОлега! я пробвай пак с обясненията че тука един приятел 2 часа се мъчи да разгадае написаното, пък и аз нещо се забатачих :weedman: .
Пробвай да онагледиш написаното със схема :?: .
Кой гледал, кой кво видел, но nikolov333 е постнал препратка на предишната страница в тема със схема. Ма те ти наготово схемата.


Са на тая схема кръгчето е ДТЗ, зеленото е РЕ, прекъсната е нулата, фазата отива в уреда (квадрата с начертана в него бобина). Тва в квадрата е уред (консуматор), а обиколката на квадрата е металната кутия на уреда.
И автора е посочил пътя на тока на поражение. Ще влезе и излезе през ДТЗ-то, а то няма да задейства защитната функция, щото входящия ток в ДТЗ, минал през консуматора (Примерно ел.печка) е = на изходящия през ДТЗ. Няма да изключи ДТЗ и язък за чиляка дека се подпрел на печката. Е оно требе чиляка да е бос и настилката да е мозайка или нещо там друго проводящо, не като PVC - примерно бойлер в банята.
Последна промяна от kozl на пон окт 05, 2020 3:34 pm, променено общо 1 път.
krasi92 - майстор
Опитал ли си да включиш дтз като му е пусната само фазата през него.Какъв е резултата.Не говорим за сработване а за вкл. изкл.
nikolov333 - майстор
Кое е вкл.изкл. на ДТЗ :?: .. Опитвал съм само с фаза през ДТЗ към "външна нула" през консуматор.. Сработи си като по книгите.. :partyman:
hidrazin - майстор
съб окт 03, 2020 9:23 pmnikolov333 написа:
...Сработи си като по книгите...
По кои книги? Онези дето не си прочел??? :-D
:partyman:
nikolov333 - майстор
ДТЗ-то е с предпазител..
Прикачен файл:
received_334390121124457.jpeg
received_334390121124457.jpeg (103.6 KиБ) Видяна 1331 пъти
Дървар.. :-D :lol: :lol:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Тема "Дефектно-токова защита при двупроводна инсталация от електромерното табло до апартаментното ел. табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: