• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
checho_85 - специалист
Здравейте,

Имам тяло което работеше с нормалните луминесцентна лампа които исках да сменя с лед такива (T8 пури). Тялото си има стартери да пали лампите. Взех лед пурите и към тях имаше приложени нови стартери с които замених старите и всичко тръгна. (оказа се че с тези стартери няма нищо само една жица която прави контакт)

В същото време си взех и ново тяло с 2 лед пури което монтирах и си тръгна. Едната обаче изгоря и сега трябва да я сменям. Питането ми е - има ли значение каква лед пура ще взема, впредвид, че това тяло няма стартер а си е директно вързано?

Това е пурата която работи без стартер: https://photos.app.goo.gl/AewWoRgUHH1quyRW8
Това е пурата която работи със стартер: https://photos.app.goo.gl/LeDHMdACF4n1kwhPA

По спомен, тествах без-стартер пурата на новото тяло и не тръгна.
Последна промяна от checho_85 на съб мар 23, 2019 8:58 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
Има разлика.
Тези които работят без стартер се захранват двустранно - нулата от едната страна на пурата, а фазата от другата.

Тези които работят със стартер (то не е точно стартер, а са в комплект с нещо дето прилича на стартер и се слага на негово място) се захранват едностранно - нулата и фазата на двата извода от едната страна (означената на самата пура страна).
lov - майстор
Четеш инструкцията как трябва да бъде захранена пурата. Има такива както в твоя случай се окъсява стартера, има дето пък се захранват от двете страни и трябва да се махне стартера че и да се промени малко захранването. Точна рецепта няма щото всеки производител си прави както той си реши.
iliya_i - майстор
съб мар 23, 2019 11:07 amchecho_85 написа:
Здравейте,

Имам тяло което работеше с нормалните луминисцентни лампи които исках да сменя с лед такива (T8 пури). Тялото си има стартери да пали лампите. Взех лед пурите и към тях имаше приложени нови стартери с които замених старите и всичко тръгна. (оказа се че с тези стартери няма нищо само една жица която прави контакт)
Точно тези, са направени така, че да се позлват без да се променя свързването на тялото - дросела може да не се маха. Само стартера се сменя с този в комплекта, за да стане връзката. Разбира се, ако тялото е с дросел и стартер. Ако е с електронна запалка, тя се маха и се пресвързва тялото.
За другия тип, задължително трябва тялото да се пресвърже, независимо дали е с дросел и стартер или с електронна запалка.

При тела с електронна запалка, тя се маха задължително и се пресвързват кабелите.

Схемата за свързване е нарисувана на всяка кутия.
shadow__01 - майстор
съб мар 23, 2019 12:22 pmiliya_i написа:
Тези които работят със стартер (то не е точно стартер, а са в комплект с нещо дето прилича на стартер и се слага на негово място) се захранват едностранно - нулата и фазата на двата извода от едната страна (означената на самата пура страна).
По-точно е само кутийка от стартер в монтиран вътре малък стопяем предпазител (мисля, че беше 1A).
При всички случай се преработва свързването вътре. Ако са 4 пури в едно тяло се преработва без значение дали има дросел или е с електронно запалване.
Тези измислици дето ги пишат производителите са глупости. Да оставиш опекания дросел да грее и да добавя съпротивление по веригата и да оставиш опеканите държачи дето скърцат и едва се движат. Може и да има проводници с опекана изолация. И тях ли да оставим според схемата на производителя?
Нацяло ново свързване се прави спрямо схемата на пурите. Отнема малко повече време от "мързеливия метод", но си решаваш проблемите за много време напред.
hidrazin - майстор
съб мар 23, 2019 2:22 pmshadow__01 написа:
... опекания дросел ... опеканите държачи ... проводници с опекана изолация...
ОпеКано пиле "1300 години България" ... :-D
:partyman:
plamen6703 - майстор
съб мар 23, 2019 11:07 amchecho_85 написа:
Здравейте,

Имам тяло което работеше с нормалните луминисцентни лампи които исках да сменя с лед такива (T8 пури). Тялото си има стартери да пали лампите. Взех лед пурите и към тях имаше приложени нови стартери с които замених старите и всичко тръгна. (оказа се че с тези стартери няма нищо само една жица която прави контакт)

В същото време си взех и ново тяло с 2 лед пури което монтирах и си тръгна. Едната обаче изгоря и сега трябва да я сменям. Питането ми е - има ли значение каква лед пура ще взема, впредвид, че това тяло няма стартер а си е директно вързано?

Това е пурата която работи без стартер: https://photos.app.goo.gl/AewWoRgUHH1quyRW8
Това е пурата която работи със стартер: https://photos.app.goo.gl/LeDHMdACF4n1kwhPA

По спомен, тествах без-стартер пурата на новото тяло и не тръгна.
Стефко, вярвам, че няма да се сърдиш, форума е направи си сам и всички знаят "всичко" в тоя форум, но е хубаво и човек да знае как се пише правилно Луминесцентна лампа , виждал съм дори по специализираните магазини за осветителни тела да ги пишат както теб по-горе!
Виждал съм също в такива магазини да пишат като теб "пури" вместо лампи :wink:
По такива "дребни" неща може да се познае колко читав е магазина и колко грамотни са продавач-консултантите в магазина :cool:
Това ти го казвам понеже виждам, че не знаеш как се свързват различните видове осветители и лампи, поне като се учиш да ги свързваш, да знаеш как се казват и как се пишат правилно!
Успех! :partyman:
shadow__01 - майстор
съб мар 23, 2019 2:40 pmhidrazin написа:
ОпеКано пиле "1300 години България" ... :-D
:partyman:
Ааа не така, комунизма е обявен за престъпен режим. Да се крият всички с досиета в ДС....
iliya_i - майстор
съб мар 23, 2019 2:40 pmhidrazin написа:
съб мар 23, 2019 2:22 pmshadow__01 написа:
... опекания дросел ... опеканите държачи ... проводници с опекана изолация...
ОпеКано пиле "1300 години България" ... :-D
:partyman:
ПеКаните батки тъй приказват :)
checho_85 - специалист
iliya_i написа:
Има разлика.
Тези които работят без стартер се захранват двустранно - нулата от едната страна на пурата, а фазата от другата.

Тези които работят със стартер (то не е точно стартер, а са в комплект с нещо дето прилича на стартер и се слага на негово място) се захранват едностранно - нулата и фазата на двата извода от едната страна (означената на самата пура страна).
съб мар 23, 2019 11:07 amchecho_85 написа:
Питането ми е - има ли значение каква лед пура ще взема, впредвид, че това тяло няма стартер а си е директно вързано?
Какви характеристики имат тези луминесцентни лампи, които се захранват двустранно - как да ги открия като отида в практикер например?
  • 1
  • 2

Тема "Има ли разлика между ЛЕД пури със и без стартер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: