Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thebugger - специалист
Здравейте, реших да пробвам едно китайско китче за 12V-220V инвертор и се налага да се сложи дросел към първичната на трафа с параметри 45uH/50A. Китайците ги продават за 15 долара, ама при положение че кита е 30 долара, за един дросел не ми се дават още 15. Имам във вкъщи сърцевина за траф със сечение 5.3кв. Възможно ли е на тази сърцевина да се навие намотката или ще се насища прекалено бързо? Ако не става с нея, не е проблем, ще го навия на въздушна сърцевина - тя няма насищане.
Brassmonger - специалист
Зависи и от честотата. Ако е висока, ферита е задължителен. Зависи и каква прецизност ти трябва. Ако е само да премахва смущения не е нужна голяма точност. Ако е за някакъв генераратор на трептения там вече е по-сложно. Посочи конкретна или подобна схема.
thebugger - специалист
За това кит-че става дума. Имам един мощен тороид вкъщи, който отдавна се чудя какво да го правя и реших да си направя инвертер. https://s.click.aliexpress.com/e/btMiQPZO В описанието дават на първичната (7V намотка) последователно да се сложи 50uH дросел, а там става дума за 50ина ампера. Мисля, че е за потушаване на намагнитващия ток, който е доста голям в моя случай. Честотата е 50Hz според мен.
lecki - специалист
При 50А ток и максимална плътност на тока за бобини
4А/мм2, жицата на дросела трябва да е 12.5мм2.
Предполагам и по-тънък ще стане (няма да грее) ако не са много намотки.
Намери си уред който мери индуктивност навивай на феритна сърцевина и мери
докато стане 45мкН, щом се съберат намотките и остане малко място
няма да си далеч от истината.
Магнитопровода трябва да има въздушна междина поне около 0,1мм или отворен.
По-добре да са няколко жици заедно с общо сечение необходимото вместо една.
Успех!

Тема "Навиване на дросел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: