Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

в момента бойлера ми е вързан с отделен изключвателен ключ Легранд, който прекъсва и фазата и нулата. Отделно има и заземяване до бойлера.
Закупих си Смарт ключ, за да мога да управлявам бойлера от разстояние. Предвиден е по спецификация за натоварване до 3,8 кВ, бойлера е 3 кВ. Предвид, че смарт ключът е просто една платка, за чиято надеждност няма как да имам гаранция се замислям, дали смарт ключа да прекъсва само фазата. Това с цел да съм сигурен, че поради някаква причина някоя пътечка по платката няма да прегори и да ми прекъсне нулата и аз светна под душа(разбира се при случването на съвкупност от други неблагоприятни обстоятелства, но все пак малката вероятност я има).
Има ли електрически изисквания за прекъсване и на нулата до бойлера? Ако ключа прекъсва само фазата ще има ли някаква опасност за мен и семейството ми? Казвам отново, че има и отделно заземяване до бойлера.
Смарт ключът е този:
https://www.blitzwolf.com/3840W-EU-W...ket-p-244.html

Няма да ползвам никакви щепсели. Входните и изходящите кабели ще запоя директно на платката на смарт ключа.
iliya_i - майстор
вт апр 16, 2019 3:09 pmgaryhobson написа:
Отделно има и заземяване до бойлера.
А кой зъл пророк те кара, това да го махаш?
Последна промяна от iliya_i на вт апр 16, 2019 9:28 pm, променено общо 1 път.
preslav - майстор
вт апр 16, 2019 3:49 pmiliya_i написа:
вт апр 16, 2019 3:09 pmgaryhobson написа:
Отделно има и заземяване до бойлера.
А кой зъл пророк те кара, това да го махаш?
Той не казва, че ще го маха, напротив подчертава, че е осигурен и по този начин.
Аз не виждам проблем да се прекъсва само фазата, а Нулата и Заземяването да са си постоянни.
Проблемът е, че човек, който може сам да си преработи такъв ключ, при това безопасно, обикновено не задава такива въпроси.
При наличие на заземителен кабел до бойлера бих си сложил дефектнотокова защита и чак след това щях да мисля за гъзарийки.
iliya_i - майстор
Ако има постоянна земя до бойлера, не е проблем да прекъсва и нулата.
Отделен въпрос е, че той ако може да го преработи, може да го преработи и така, че дори и да е направен да прекъсва нулата, след преработката да не я прекъсва.
А трети въпрос е, защо се е спрял на модел за включване в контакт и щепсел, а не примерно на такъв за кабел, който няма да се нуждае от преработка: https://erelement.com/wireless/sonoff-t ... 6dvknif8q5
preslav - майстор
вт апр 16, 2019 4:26 pmiliya_i написа:
Ако има постоянна земя до бойлера, не е проблем да прекъсва и нулата.
Отделен въпрос е, че той ако може да го преработи, може да го преработи и така, че дори и да е направен да прекъсва нулата, след преработката да не я прекъсва.
Очевидно е проблем да се прекъсва Нулата, самият ключ не го позволява. Съмнявам се, че ключът е само една платка, вероятно има и 16 А реле, но питащият не го е различил от другите елементи, което ме навежда на мисълта, че е по-добре да не се занимава с неща, които не са му ясни.
iliya_i - майстор
вт апр 16, 2019 4:34 pmpreslav написа:
Очевидно е проблем да се прекъсва Нулата, самият ключ не го позволява. Съмнявам се, че ключът е само една платка, вероятно има и 16 А реле, но питащият не го е различил от другите елементи, което ме навежда на мисълта, че е по-добре да не се занимава с неща, които не са му ясни.
Разбира се, че има реле. Кой друг ще комутира 230V/16A.
И платката ще иска да отива до нея нула, за да се захранва. Но пък да прекараш нулата през контакт на релето едва ли изисква.
preslav - майстор
вт апр 16, 2019 5:20 pmiliya_i написа:
вт апр 16, 2019 4:34 pmpreslav написа:
Очевидно е проблем да се прекъсва Нулата, самият ключ не го позволява. Съмнявам се, че ключът е само една платка, вероятно има и 16 А реле, но питащият не го е различил от другите елементи, което ме навежда на мисълта, че е по-добре да не се занимава с неща, които не са му ясни.
Разбира се, че има реле. Кой друг ще комутира 230V/16A.
И платката ще иска да отива до нея нула, за да се захранва. Но пък да прекараш нулата през контакт на релето едва ли изисква.
Комутацията на 16 А вече не е проблем за електрониката, но очевидно релетата са по-евтиния вариант и не се отказват от тях - а да, електрониката иска охлаждане, пък на релето му дреме на шапката. Лично за себе си не бих прекъсвал нулата, респективно не бих търсил вариант да бъде прекъсвана. Кофтакис при тези устройства (предназначени за включване в контакт) е, че когато разпадне веригата не се знае какво точно е прекъснало, но ако ще е стационарно (със спойки) няма проблем. Нещата пак опират до способностите на питащия, ама и никой не се е родил научен - просто трябва да се внимава и всичко ново да се тества най-напред на тъщата.
krasi92 - майстор
То тая платка няма ли описание как да се свърже. Ако им деистваш по схемата. Ако те притеснява безопастноста слагаи и дтз.
iliya_i - майстор
вт апр 16, 2019 7:28 pmkrasi92 написа:
То тая платка няма ли описание как да се свърже. Ако им деистваш по схемата. Ако те притеснява безопастноста слагаи и дтз.
То не е платка, а устройство за ръгане в контакт. Та в инструкцията пише "ръгай".

@preslav, хайде спри да оригиналничиш, преди някой да се самоубие!
preslav - майстор
вт апр 16, 2019 8:33 pmiliya_i написа:
вт апр 16, 2019 7:28 pmkrasi92 написа:
То тая платка няма ли описание как да се свърже. Ако им деистваш по схемата. Ако те притеснява безопастноста слагаи и дтз.
То не е платка, а устройство за ръгане в контакт. Та в инструкцията пише "ръгай".

@preslav, хайде спри да оригиналничиш, преди някой да се самоубие!
Доколкото ми е известно, самоубийството в БГ не е наказуемо, но не е особено приятно - опитвам се да посъветвам автора на темата да не се самоубива.
ТИ КЪФ зор имаш?

Тема "Прекъсване само на фаза при инсталация на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: