Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
1115 - специалист
Трябва да си направя инсталацията на една стара къща, която никога не е имала такава.
Всичко е на бетон и тухла т.е. груб строеж.
Проекта е стар и с по един контакт и лампа в стая. Няма да го следвам.

Искам да си го направя читаво и се надявам, че ще пропуснем частта с заяждането и ще минем по същество.
Описвам основната част на захранването от електромера до таблото.

Партида вече има и е за 15KW трифазен ток. На улицата има бетонен стълб с нов електромер от който подземно съм прекарал алуминиев кабел 4х35кв/мм с дължина 60м. Трасето на ЧЕЗ е въздушно, а терена горски. Трафопоста е един за района, а стълба на който съм прикачен е с номер 43 и е последен.
Смятам кабела да го свържа в табло, което да е в къщата. Означил съм го като "табло 1".
В него мисля да сложа поне 2 прекъсвача, катоден отводител, няколко контактора за превключване на типа захранване.
Разполагам с генератор 10kw и UPS, които смятам да се управля от това табло. В него още ще монтирам прекъсвачи и предпазители за помощните постройки, осветления и всичко извън къщата.
На "чертежите" съм заложил още три табла, по едно за всеки етаж с цел намаляване на сноповете жици ако ги обединя и едно в мокрото, където евентуално тока ще е трифазен за бойлер и термопомпа ако има. То може би е излишно и мога да пусна кабел директно от "табло 1".
Едвали съм измислил най-удачния вариант и ще се радвам да го усъвършенстваме с дружни усилия.

Прикачен файл

elektro2.jpg
elektro2.jpg (36.85 KиБ) Видяна 2997 пъти

Прикачен файл

elektro.jpg
elektro.jpg (42.72 KиБ) Видяна 2997 пъти
1115 - специалист
Имам известно количество защити - коя ще е разумно да използвам от тях.

Прикачен файл

DSCN0961.JPG

Прикачен файл

DSCN0963.JPG
nikolov333 - майстор
Катодните отводители са три клас-а, но има и комбинирани, като на една от твоите снимки. Първи клас се монтира в табло мерене на разстояние минимум 15м преди втория, а третия клас са защитите за контакти. За твоя случай клас-I трябва да се монтира в таблото с електромера ти, клас-II в главното на къщата и клас-III сa устройства като Sono-защитите или подобни разклонители със вградена защита.. При въздушно захранване е добре да помислиш и за минимално/максимално напреженова защита със защита от отпадане на нулата, собствено повторно заземяване на електромерното и главното табло и трипроводна вътрешна инсталация с ДТЗ на контактите и бойлера за да е съвременно това, което ще правиш.. Предпазителите при дълги въздушни захранващи линии отдалечени от трафопоста е добре да са тип В.. Трифазната партида сигурно няма да има достатъчна мощност за всичко, което си изброил като имам предвид термопомпата и бойлера, ако мислиш да е проточен ..
hidrazin - майстор
чет апр 18, 2019 9:43 pm1115 написа:
Трябва да си направя инсталацията на една стара къща, която никога не е имала такава.
И защо точно ти?
чет апр 18, 2019 9:43 pm1115 написа:
Проекта е стар и с по един контакт и лампа в стая. Няма да го следвам.
Що няма да го следваш и кой ти позволява това?
чет апр 18, 2019 9:43 pm1115 написа:
Партида вече има и е за 15KW трифазен ток.
Тук вече стана весело и отивам за пуканки. :-D
:partyman:
1115 - специалист
пет апр 19, 2019 1:51 amhidrazin написа:
.....
Казано честно, ама наистина честно - надявах се точно ти да помогнеш, а не да се злобиш в темата. Затова драснах и редът с молбата за дразгите.

Сега ще отговоря на въпросите ти:
пет апр 19, 2019 1:51 amhidrazin написа:
И защо точно ти?
Не ми се вярва да ми е проблем прокарването на няколко жици, ако това питаш. Преди 20...25 години се занимавах точно с това.
Ако обаче въпросът ти е защо инсталацията не ми я проектира някой с проектанска правоспособност, то е защото тримата които попитах, искат над 1000лв с мойте изисквания (които не са нищо особенно, на са различни от готовите типови решения за" копи пейст" от друг обект), а и нямали време, че много работа имали. С две думи не им се занимава с мен. Сега има бум на строежите и те жънат с пълна газ. Това естествено ще свърши, но аз попаднах в неподходящото време на неподходящият ремонт.
пет апр 19, 2019 1:51 amhidrazin написа:
Що няма да го следваш и кой ти позволява това?
Няма да го следвам, защото къщата е строена незаконно през 80 те, а през началото на 90 те години на миналия век, държавата е намерила работа на куп неграмотни проектанти да сътворят книжа на безброй подобни обекти. Този е бил един от тях и вече е законен. Има си проекти и си има инсталация, която я няма!!!!! Ето за това няма да го следвам.
пет апр 19, 2019 1:51 amhidrazin написа:
Тук вече стана весело и отивам за пуканки.
Че кое му е веселото - имаше си партида за 15Kw и е вече на името на майка ми, новата собственичка на имота.

Сега много те моля ако имаш желание помогни, знам че си грамотен и ти ценя съветите.
1115 - специалист
чет апр 18, 2019 10:16 pmnikolov333 написа:
Катодните отводители са три клас-а, но има и комбинирани, като на една от твоите снимки. Първи клас се монтира в табло мерене на разстояние минимум 15м преди втория, а третия клас са защитите за контакти. За твоя случай клас-I трябва да се монтира в таблото с електромера ти, клас-II в главното на къщата и клас-III сa устройства като Sono-защитите или подобни разклонители със вградена защита.. При въздушно захранване е добре да помислиш и за минимално/максимално напреженова защита със защита от отпадане на нулата, собствено повторно заземяване на електромерното и главното табло и трипроводна вътрешна инсталация с ДТЗ на контактите и бойлера за да е съвременно това, което ще правиш.. Предпазителите при дълги въздушни захранващи линии отдалечени от трафопоста е добре да са тип В.. Трифазната партида сигурно няма да има достатъчна мощност за всичко, което си изброил като имам предвид термопомпата и бойлера, ако мислиш да е проточен ..
Това с монтажа в таблото на ЧЕЗ 100% съм сигурен , че няма как да стане.
Явно защитите, които ще монтирам са клас 2 в главното табло.
Защити за контакти няма да слагам.
Ще има заземяване на главното тъбло на къщата.
ДТЗ и трипроводна е ясно.
Интересни са ми тези 15м, за които говориш. Това вероятно е с някаква цел, но онези бридж_ове на dehn не са ли точно за това ако се изпълни с тях инсталацията?
Gadnyara - специалист
Веселото е как ще симетрирате тези 15kW :?

Като начало, аз не бих наслагал толкова табла, ще трябва да им мисля каскадиране, място за вкопаване, захранване и кутии с резерв. Например, това при спалните ще има 5 кръга и един захранващ трифазен кабел. Вместо довеждащия 5х4 (примерно), полагате 4бр 3х2.5 и един 3х1.5кв.мм от Главното табло. И си спестявате втората кутия и входната и изходната защита/прекъсвач в и за нея.
Същото е с останалите табла, както и с комутацията на генератора и UPS - всичко в една голяма кутия.

Така ще ходите само при едно табло, ако има сработила защита.
Най-голямото предимство е, че по време на експлоатация можете лесно да прехвърляте консуматори към ненатоварена фаза. С тази партида и заявените консуматори, задължително ще се наложи. :wink:
1115 - специалист
Ами въпросът за симетрията на фазите е сложен и мисля в темата на по-късен етап да го обсъдим.
Това за таблата съм го мислил и на мен ми се ще да обединя двете етажни в едно. Освен това таблото в мокрото не е нужно, но идеята на въпроса беше - няма ли с него да се улеснят нещата?
Gadnyara - специалист
Ето още една причина да ползвате едно табло: всякакви бъдещи промени по резервираността на консуматорите се прави лесно. Т.е., решавате, че контакт/кръг Х на етаж 2 трябва да го включите на UPS, защото на него е ТВ с много важен сериал, а токът спира често. Ако имате етажно табло, трябва цялото да мине на UPS или да имате отделна секция в него, което значи второ захранване и апаратура.
А ако решите, че ще имате и шина Генератор, тогава става още по-сложно.

При единствено табло, това се прави много лесно и не пречи да имате три категории консуматори. :wink:
nikolov333 - майстор
пет апр 19, 2019 7:24 am1115 написа:
чет апр 18, 2019 10:16 pmnikolov333 написа:
.. За твоя случай клас-I трябва да се монтира в таблото с електромера ти..
Това с монтажа в таблото на ЧЕЗ 100% съм сигурен , че няма как да стане. - За ЕВН четох ценоразписите им вчера и гледах, че имат цена за монтаж на катоден.. При ЧЕЗ не съм сигурен как са нещата..
Явно защитите, които ще монтирам са клас 2 в главното табло.- Можеш да монтираш и комбинирана class I+II..
Защити за контакти няма да слагам.- Защо не..?
Ще има заземяване на главното тъбло на къщата. - Задължително по системата TN-C-S при 4-ри проводно захранване..
ДТЗ и трипроводна е ясно.
Интересни са ми тези 15м, за които говориш. Това вероятно е с някаква цел, но онези бридж_ове на dehn не са ли точно за това ако се изпълни с тях инсталацията?- Доколкото четох да.. и разстоянието е не 15, а 10метра..интересувал съм се повърхностно и основно от интернет. Трябва да се разгледат характеристиките на конкретното оборудване и да се планира правилно за да работи добре..
http://market.elec.ru/nomer/6/zashita_elektroustanovok/
Прикачен файл:
ris_16.gif
ris_16.gif (9.5 KиБ) Видяна 2840 пъти

Разгледай това за идеи и информация.. :-D

Тема "Ел. инсталация на нова(стара) къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: