Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tzetz009 - специалист
Аз през цялото време съм писал в темата относно ЕЙ ТАЯ платка и въпросният резистор R3 , който се вижда на нея !
Прикачен файл:
tp4056-current-resistor-table-prog-resistor.jpg
tp4056-current-resistor-table-prog-resistor.jpg (60.64 KиБ) Видяна 1381 пъти




( :x Много е ш...но да се пише от телефона с тия реклами)

В Русе един магазин ги дава за 2(два) лева !

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
Русенския магазин да си гледа работата...
Първо - мноооо скъпо.
Второ - има подобни на вид платки но по-убави.
И по-евтини макар да са с повече чаркове по тях.
:partyman:
P.S. Снимки, линк ... друг път. От тАлафана е шиб...ано.
tzetz009 - специалист
:) Сега вече от компа ! Малко поизлъгах за точната платка , че се оказа защитено изображение това от първия линк в темата !
Прикачен файл:
IMG_20190607_201622.jpg
Прикачен файл:
IMG_20190607_201734.jpg
Прикачен файл:
IMG_20190607_201953.jpg
Тук се вижда по-добре какво съм променил , като съм махнал SMD резистора и на тази съм сложил обикновен 3,9 килоома !

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
А, лъжец!!! :-D :-D :-D
Това е точната и истинска платка.
:partyman:
P.S. Стига от тАлафон мъки!!!
Niki72 - специалист
Продължавам със същата комбинация, само смених изгорялото захранване което беше 5 волта 0.5а с подобно 0.7А .Засега работи.
tzetz009 - специалист
:) Малко разяснение , което ще се опитам да не прилича на рИкУама и да ядосвам МОД-овете ! Има един дюкян в "Малката Виена" , който предлага и онлайн услуги и е на адреЗ : бул."Цар Освободител" номбър три'е'се' и седем ! Предлага се препоръчителната (не само от мен) платка на цена от две пари , която цена е доста по-конкурентна от цената примерно в "Захранване.Цом" !!! И ако някой наистина е много закъсал да пише тук ! Ще му пратя една по пощата в плик за моя сметка !

:partyman: :partyman: :partyman:
Niki72 - специалист
Твоята платка наистина е добра и точно на такава се бях спрял от многото подобни. За нея прочетох,че за да работи нормално трябва батерия без вградена защита и 1А захранване. Предполагам сработва при примерно 4.2волта защита от презареждане и при 2.5 волта от преразреждане. Не разбрах дали друго прави. При неизключване на захранването от контакта си донапомпва батерията, веднага щом падне под 4.2волта, държи я на макс заряд. Моята платка която свалих от батерия на смартфон предполагам прави същото, не знам с какво е по-лоша. Захранването обаче ми е слабо (0.5а изгоря,сега е с 0.7А-нямам по-мощно)и грее предимно когато батерията е паднала и едновременно пусна плеъра който консумира около 0.3А. Ако сложа и един резистор преди + на батерията, за да дърпа по-малко ток, ще облекчи ли захранването?
tzetz009 - специалист
Сега пак ги разгледах твоите връзки . В момента плеъра ти се захранва от батерията , а не от зарядното . Да , така принципно е нормално и така се прави за автономност и ...и ... и така се получава и грешка от рутина :-D ! Ти искаш обаче " малко по-друг UPS " . Е , тъй-като държиш на твоята система , предлагам малко промяна .
Към изводите B+ и B- на защитната платка оставяш само "+" и "-" на батерията .
Извода на плеъра "GND" свързваш с "P-" на защитната платка и "-" на зарядното .
Извода "V+" на плеъра свързваш към "+" на зарядното . Към тях свързваш ДОПЪЛНИТЕЛЕН резистор , другият край на който свързваш към "P+" ! Стойността на този въпросен резистор е по Ваше усмотрение ! По защитните платки принципно няма никакви токо-ограничаващи резистори !

:partyman: :partyman: :partyman:
Niki72 - специалист
Благодаря много за съветите. Сега за избор на резистора, четох разни статии за зареждане акумулатори-препоръчват 1/10 да е зарядния ток от капацитета му,за литиеви батерии останах с впечатлението, че зарядния ток е 1/2 от капацитета на батерията, примерно за 600мАч батерия зареждане с 0.3А. Също и, че максимум 4.2 волта трябва да е напрежението,като оптимално било 3.92 волта, тогава живота на батерията бил най-дълъг...
За моя случай ако сложа 15 ома , зарядния ток ще е около 0.3A . Може би е по-добре да сложа повече понеже захранването е включено почти цял ден, но колко, дали 30 ома е добре или повече?
tzetz009 - специалист
Мисля , че от този момент засега не съм в състояние да помогна с нещо конкретно . Защо ?! Стана един месец , откакто е пусната темата и не си се похвалил с покупката на мултицет дори от 10 лева ! Ако искаш да си поне малко сигурен в нещата , които правиш е редно да имаш с какво да измерваш различни величини в електротехниката ! Има един лозунг , че безопасността е на първо място , а ти цял месец си зареждаш литиевия елемент до напрежение , което и ти и никой не знае колко е ! Успокояваш се , че сегашният ти елемент не е плосък , а е цилиндричен и няма накъде да се надуе ! Такова нещо аз не бих си държал до възглавницата ! От изгарянето на твоето зарядно не си си взел поука , че си пропуснал резистора , за който още "Петромания" писа ! Чак ми е чудно как изобщо ти се получават нещата с новото зарядно ! Изначално съм против всичко да се направи с един единствен "вълшебен" резистор и сега да продължаваме да "тъпчем" около него , като го вкарваме в уравнение с няколко неизвестни ! Може два диода да се добавят след(преди) резистора , свързани успоредно и в същото време противопосочно , но това са само пожелателни варианти . Не съм експериментирал , не мога да дам точен пример ! Досега само два акумулатора съм си играл да ги зареждам през резистор ( и това съпроводено от "сто" измервания на напрежение ) !

:partyman: :partyman: :partyman:

Тема "Добавяне батерия като резервно захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: