• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
redchampions - помощник
Здравейте, колеги!

Имам USB зарядно за батерия 18650 - като зарежда свети едно диодче, като е заредена изгасва. Мога ли с него да зареждам три последователно свързани батерии ААА NiMH 1100mAh, напрежението е същото, 3х1.2V = 3.6V?
fantom - специалист
мисля че ще скапеш батерията, но не съм 100% сигурен.
различни са алгоритмите за заряд, ако беше с контрол да му пускаш по малък ток може и да стане.
redchampions - помощник
ср май 22, 2019 3:35 pmfantom написа:
мисля че ще скапеш батерията, но не съм 100% сигурен.
различни са алгоритмите за заряд, ако беше с контрол да му пускаш по малък ток може и да стане.
Благодаря!
mironcho - специалист
Въпреки, че крайния заряд ще бъде до 4.2V, което е тъкмо 1.4V на NiMH елемент не е добра идея. Тая играчка зарежда примерно с 400-500mA (или колкото идва от USB-то) и ще повреди NiMH батериите. Има опасност да се загреят доста и да ги унищожиш още с първия заряд.
Безопасния ток на заряд за твоите батерии е 1/10 от капацитета, т.е. 110mA.
ESPACE - майстор
Нищо няма да им стане. NiMh са устойчиви на издевателства, а тук никакво такова няма да има върху тях. Не са проблем 400-500мА, пък и няма да са за дълго. Бързо ще вдигне напрежението и ще свали тока контролера. Даже с 1,4V на елемент няма да са и на 100% заредени.
fox_vt - майстор
Те батериите ще оцелеят макар и в кофти режим, няма да се заредят докрай тъй като им трябва над 1,5 волта на елемент. Пробвай и следи да не се загряват много.
tzetz009 - специалист
Преди малко питах "чичо Гошо" за батерии ААА с капацитет 1100mAh и се натъкнах на едни NiMh в PDF-а , на които има графика на бърз заряд с "1C" :shock: ! Заряд с 1,1ампера и максимално напрежение на заряд почти 1,6V !!! Вече всичко се тъпче колкото поеме и още малко се донатъпква с крак !

:partyman: :partyman: :partyman:
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Да сте виждали GSM да се зарежда за 10ч.?
Или зареждането на по-съвременна кола да ограничава тока до 1/10 от капацитета.
Даже няма да се заредят.
Около 4,5 - 4,55V се зареждат NiMh батерии на 100%.
torbalan - Дървен философ
Имам такова зарядно на работа. Дано се сетя да премеря напрежението. По спомени - зареждаше за часове, тоест с около 1/5 от капацитета на батериите.

Колите не са ли с литиеви батерии?
redchampions - помощник
Предпочитам да не рискувам, да ви кажа.
Имам един челник с 3 батерии ААА и мислех да го позлвам с акумулаторните, обаче имам обикновено зарядно Varta, което зарежда батериите две по две, а ми се щеше тези трите да ги зареждам заедно, за да са с еднакъв заряд винаги, което с Varta-та няма как да стане.

Ако на някой от София му трябват 4 такива батерии, може да ги спазарим :lol: ако не ще си ги ползвам за дистанционни, вчера ги купих от Елимекс:
http://www.elimex.bg/product/80925/akum ... -lava.html
  • 1
  • 2

Тема "Зареждане на NiMH със зарядно за Li-Ion" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: