• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Brassmonger - специалист
Търся по-достоверна информация за диапазона от честоти, които се използват в момента за свободна кабелна телевизия, която е от кабела по стълбовете със сплитерите и другите работи, а не от сателитна антена.
Също и типовете модулация, която се използва за отделните честоти. Интересно ми е да знам същият ли е принципа както при FM радиото или има и АМ сигнали.
FM STEREO - специалист
За аналогов сигнал се използуват каналите в метров обхват 6-12к. и в дециметровият обхват 21-69к. За наземно радиоразпръскване на телевизионни сигнали с честотна модулация УКВ-ЧМ са отделени честотни ленти 49 – 100 MHz/ 1-5канал (Метров обхват-1), 174 – 230 MHz/6-12канал (Метров обхват-2) и 470 – 862 MHz/21-69канал (Дециметров обхват). В България и в други страни от Източна Европа за ефирно телевизионно разпръскване е приет стандарт, според който спектърът е разпределен на 12 телевизионни канала в метровия обхват, с офсет на честотите за изображение и звука от 6,5 MHz и канали от 21 до 69 в дециметровия обхват с офсет от 5,5 MHz. Цифровото излъчване на кабеларките е в дециметровият обхват. За разпространение на телевизионни програми по кабелни мрежи се използват и честотните обхвати SR-1 (110-174 MHz, 1-8 канал), SR-2 (230-294 MHz, 11-18 канал) и SR-3 (294-470 MHz, 19-40 канал).
Честотите, попадащи в каналите на Метров обхват-1 съвпадат с УКВ-обхвата 87.5-108 MHz, но въпреки това се използваха за ефирно телевизионно излъчване в някои региони на България. Най-мощен предавател в този обхват беше е Венец край Шумен, излъчващ на пети телевизионен канал (93.25-99.75 MHz). На каналите от Метров обхват-2 излъчваха повечето основни предаватели и ретранслатори за Първа телевизионна мрежа в страната, а в Дециметровия обхват - за Втора и трета телевизионни мрежи, както и регионални ТВ канали. След цифровизацията на ефирния телевизионен сигнал през 2013 г. в България се използват само канали в Дециметровия обхват.
Повече може да прочетеш тук: ЦЪК
bat_danio - специалист
Реално се ползват честоти в диапазона 111,25 Mhz до 867.xx Мhz . В зависимост от оператора в този честотен диапазон има както цифрови пакети от няколко канала , така и аналогови канали. Използват се QAM(Квадратура Амплитуда Модулация) за цифровите като модулацията може да е 16 ,32, 64, 128 или256. И различна скорост на символите от 4 до 8 МSim/sec най често 6875кsim/s . Като от дълбочината на модулацията зависи колко бита носи един символ 4, 5, 6 , 7, 8. Друга честота носена от коаксиалните линии е ,,0Hz,, постоянен ток (захранване)както и 50Hz мрежова честота с по ниско напрежение след траф обикновенно 60в отново за захранване. Последните две са съответно не задължителни при клиента на кабелния оператор отсъстват.
Пс използват се и по ниски честоти в диапазона 20-80 Mhz за така наречените обратни канали за интернет по системата Docsis. Правите канали са в ТВ диапазона като изместват съответно аналогови или цифрови канали.
ср юни 12, 2019 12:34 pmbat_danio написа:
Реално се ползват честоти в диапазона 111,25 Mhz до 867.xx Мhz . В зависимост от оператора в този честотен диапазон има както цифрови пакети от няколко канала , така и аналогови канали. Използват се QAM(Квадратура Амплитуда Модулация) за цифровите като модулацията може да е 16 ,32, 64, 128 или256. И различна скорост на символите от 4 до 8 МSim/sec най често 6875кsim/s . Като от дълбочината на модулацията зависи колко бита носи един символ 4, 5, 6 , 7, 8. Друга честота носена от коаксиалните линии е ,,0Hz,, постоянен ток (захранване)както и 50Hz мрежова честота с по ниско напрежение след траф обикновенно 60в отново за захранване. Последните две са съответно не задължителни при клиента на кабелния оператор отсъстват.
Пс използват се и по ниски честоти в диапазона 20-80 Mhz за така наречените обратни канали за интернет по системата Docsis. Правите канали са в ТВ диапазона като изместват съответно аналогови или цифрови канали.
Извинявам се но желая пояснение на термина "скорост на символите". Смятам, че се отнася за скорост на СЕМПЛИТЕ. Това е от теорията и практиката за аналого-цифровото преобразуване - АЦП. Ако не съм прав оборете ме с примери и цитати на специалисти и надеждни източници на иифомрация.
С уважение: ЦМ
iliya_i - майстор
чет окт 31, 2019 7:33 pmtsonko5 написа:
Извинявам се но желая пояснение на термина "скорост на символите". Смятам, че се отнася за скорост на СЕМПЛИТЕ. Това е от теорията и практиката за аналого-цифровото преобразуване - АЦП. Ако не съм прав оборете ме с примери и цитати на специалисти и надеждни източници на иифомрация.
С уважение: ЦМ

Цонко, извинявам се, ама в българският език дума "СЕМПЛИ" няма, или поне не в този смисъл, в който ти я използваш. На български "Sample" в смисъла на аналого-цифровото преобразуване се превежда като "ИЗВАДКА".
За твое сведение "Семпли" е множествено число на семпъл.
Та първо си изясни терминологията, а после се прави на многознайко.
И ако можеш, го направи на български език.
bat_danio - специалист
В кабелните мрежи се използва модулация QAM или квадратурна амплитуда модулация . От стойността и (16/32/64/128/256) зависи колко информация носи символа . Символа е една от позициите на модулацията и "носи" например 6 бита(100110 примерно за 64 позиционен QAM a.k.a QAM 64) така един канал с ширина 8мхц може да пренесе 40-50 мбит информация .Иначе казано по висока модулация има повече възможни състояния ,като всяко носи с себе си 6-7-8 бита данни. Скороста на символите е от 4000 до 8000Кsym в секунда или например 6900000*7 (6900 symbol rate умножено по 7 бита за 128 QAM)около 48мбит /сек . QAM 256 - 8 bit, QAM 128 - 7bit,QAM 64 -6bit,. По-висока символна скорост и по висока модулация води до по-висока пропускателна способност на трасето. Но и до по високо изискване към трасето... По лесно се получават грешки... Картината пикселизира...насича. В една кабелна мрежа могат да се предават около 150бр 8 мхц канала с около 60мбит информация всеки. Или иначе казано на мястото на един Аналогов канал Оператора пуска 6-8 цифрови канала или 2-3HD канала или един UHD 4k канал. Няма общо с Семплиране . Тука е пренос на цифрови данни ,а не преобразуване от Аналогов в цифров сигнал. От там и разликата в термините и значението им. Извинявам се за свободния текст надявам се все за някой е полезно и интересно не сме на лекция.
Надежден източник
1 Библиотека - цифрови модулации , сигнали и системи, ...
2Чичо Гошо(познат като Гооглето ) същите ключови думи
3 Доверяваш ми се ....С уважение Дипл.Инж Й**дан В.Ш. виж ника.
plamen6703 - майстор
пет ное 01, 2019 12:03 pmbat_danio написа:
С уважение Дипл.Инж Й**дан В.Ш. виж ника.
Това в червеното "Дипл.Инж" какво означава? :partyman:
bat_danio - специалист
Трябваше да е тънък хумор ама явно... не ми се получи... Дипломиран инженер нали така ги пишеха едно време...или греша ... С две думи последна инстанция.... Като Вучков лека му пръст ..... ,,Ама аз съм професор,, . Човека искаше достоверни източници или ,,специалисти,,. Да не е ЕЖК трябва да минавам за специалист :? :partyman:
plamen6703 - майстор
Едно време нямаше такива глупости, в новото време видяха по немско, че така пишат и почнаха да си вадят визитки с дипломиран инженер :-D! :partyman:
iliya_i - майстор
пет ное 01, 2019 7:46 pmplamen6703 написа:
Едно време нямаше такива глупости, в новото време видяха по немско, че така пишат и почнаха да си вадят визитки с дипломиран инженер :-D! :partyman:
Пламене, по Ингилизки инженер (в превод: машинист) е този, дето кара влак. За това имат понятие dipl. eng.
  • 1
  • 2

Тема "Честоти по коаксиалния кабел за телевизия." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: