Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
нед юни 16, 2019 11:17 pmhidrazin написа:
нед юни 16, 2019 10:23 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Имам на Дипломат
Недоразумение някакво ...
:partyman:
:lol:
Че другите, какво имат повече?
Нагревател топли вода, златен да е няма да я стопли повече!
Ако не се лъжа е от 1998г.-1999г., сиреч 20г. без проблем.
kozl - майстор
нед юни 16, 2019 5:47 pmnikolov333 написа:
За имането, има, ама не стават за баня май..
Николов тва си е твое, а също и мое мнение, но...
Има ора дека стават за такива бойлери и такива кат нас дека не стаат :-D
Аз, съпружката и големия син две години се мъчихме с 6,5 кW, при тва на бяня с две външни стени, но немаше место за обемен бойлер или поне акъло ми не измисли такова место. А место имаше там де спехме, ма все пак обемнио бойлер си е потенциална бомба и не се реших там да го инсталирам, та избрахме вариант с проточен израелски (тогава само в Корекома имаше таквоз чудо).
Вчера оглеждах за малки обемни бойлери в Технополис и видох и проточни монофазни и трифазни. Най-мощния наличен беше трифазен 24 кW. Най слабия 2,5 kW монофазен. Мое и да става за миенен на чинии до толко, че да не ти замръзват ръцете :?
Иначе бях харесал трифазен Щебел за сина 28kW. Ма избрахме соларна система да пестим ел.енергията и това повлече обемен бойлер в тясно жилище и оскъпяване на инсталацията.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юни 16, 2019 10:23 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Имам на Дипломат 6kW.
С два превключвателя. Кеф ти 3kW, кеф ти 6kW.
За лятото 3kW стигат, ама зимата не!
За жена - не съм сигурен че стигат де. ;)
При 3л./мин. 3kW ще вдигнат с 14°С, входящата.
Лятото 20+14= 34°С - доволно.
Зимата 5+14=20°С -не е добре!
При 6kW ще станат 34°С.
Зимата искаме поне 38°С. И 6kW не стигат.
hidrazin написа:
нед юни 16, 2019 10:23 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Имам на Дипломат
Недоразумение някакво ...
:partyman:
Е тъй де - нито дебита - дебит, нито температурата - температура. По стандарт за кухненска мивка е необходим дебит 4 л/минута, а за душ батерия - 8-10 л/минута. На въпросното недоносче, ако му пуснеш 2 л/минута, ще получиш необходимите 40-42*С, ама ще са нужни още 3, за да се получи необходимия дебит. И още 2 фази :wink: .
А иначе по това време '98-2000г марката Дипломат се произвеждаше в Елдом Варна, а сега в Китай
DMN - майстор
LazarGanev написа:
По стандарт за кухненска мивка е необходим дебит 4 л/минута, а за душ батерия - 8-10 л/минута.
Понеже ми стана интересно, сега измерих колко литра на минута изразходвам аз при къпане, пуснах водата както обикновено си я пускам и ми е напълно достатъчно, и засякох 3л. за минута.
Отдавна съм забелязал обаче, че от голямо значение е самата душ-слушалка, някои изискват по-голям дебит за да разпръскват добре, иначе се получава едно капене :-D . А това е важно за разхода на вода.
Височината на душ-слушалката също е от значение най-вече за температурата на водата достигаща до тялото. Колкото е по-нависоко, толкова повече водата изстива докато достигне до тялото и се изисква по-висока температура на водата :) .
Така че душ-слушалката и нейната височина имат голямо значение за тези неща.
LazarGanev - "Велик майстор"
Разбира се, особено модерните напоследък и лансирани от "дизайнери" големи душ-пити. Наскоро една дизайнерка ми се пъчи как напоследък проектирала душовете само с ф31 (при стандарт ф32 - смятай колко е грамотна), нищо че водомера е 3 м3/час (1/2") :-D
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ясно, проточен не е подходящ за моите условия.... Зимъска, входящата ми вода е пред замръзване :-)
Голям, обемен (акумулиращ) бойлер, също не е за мен....
Сега съм с 80л за смяна и 50л, който не ползвам... Вероятно вместо 50 литровия, ще включа проточен за мивката в кухнята, а него или ще преместя на доизживяване или ще го оставя в неползваната баня, а ще сложа 30-50литра вместо 80 литровия...
шоп - майстор
У дома душовете са хидромасажни душпанели и дебита им е 11л/мин. Всички сме доволни и не мога да разбера какво е да се къпеш с 3л/мин.

Както и да е.
По темата...
Ако ситуацията е безизходна и няма трифазен ток единственият лесен, ефективен и практичен начин да се къпем с проточен 6 киловата е монтирането на канализационен рекуператор. Така водата постъпваща за нагряване в проточния няма да е 5-10-15 градуса, а 15-20-25 градуса

Вкъщи съм с 3 рекупаратора и в трите бани. Според температурата на водата в соларния бойлер и съответно колко е разхлаждането "студената вода" е стигала и до 30-32 гр:-)))))))))
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон юни 17, 2019 11:54 amшоп написа:
У дома
Шопе, в следващ живот, ако не съм баш такава кучка, ше се оженя за теб
В моя живот, мога да се къпя и в кофа вода. Понякога си заслужава
Реално, само и само, да мога да правя каквото си искам, живея в къща на 3 етажа. Сама. Не работя. Поддържам колкото мога
Това, обяснително, не заяждащо
Свят широк, хора разни. Идеали всякакви
шоп - майстор
пон юни 17, 2019 12:17 pmn_a написа:

Шопе, в следващ живот, ако не съм баш такава кучка, ше се оженя за теб
:-D За мен никой не може да се ожени, защото се смятам за мъж :-D
Ако някоя ме излъже и се омъжи за мен...макар за не мисля да правя втори път в живота си такова нещо, това е тема за друг разговор.

Майтапа на страна. Рекуператора на каналните води е сравнително лесен и евтин ( ако е направи си сам) за повишаване на енергийната ефективност на всеки дом. Около 30% възвръщаемост.
Лесен начин 80л бойлер да "стане" 100 и отгоре литра или проточния от 6 да стане почти 8 киловата:-)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон юни 17, 2019 12:59 pmшоп написа:


Майтапа на страна...
Реално, българската дума е "женитба" и производни, а коментарите на мъж и жена са напоследък... Та, ти си си женен и аз съм била женена...
Нещата около водите са интересни, и любопитствам, ако не те мързи, за подробности. Но за икономичен и сам човек са несъстоятелни

Тема "Проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: