Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
шоп - майстор
пон юни 17, 2019 1:06 pmn_a написа:
ако не те мързи, за подробности. Но за икономичен и сам човек са несъстоятелни

Мързи ме... в момента наливам бетон на една тераса 32м2 на кота +80 см сам с една 200л руска бетонобъркачка и с кофи:-)
Обаче е жега и до 17 часа е отбой.

Та по темата. Пускал съм снимки и на купешки рекуператори с цена 500-600лв и снимки на самоделни рекуператори който се правят за под 80-100 лв. Може и по-малко. Просто един метър ф110 ПВЦ тръба за канализация и 10 метра гофре ф16 с цена 3-4лв/м.

Два фитинга на 1/2'' и няколко часа работа.
Така, че самоделен рекуператор в стил "направи си сам" си заслужава и за сам човек.

Разбира се рекуператора се прави и монтира, когато се прави и ремонт на пода на банята.

Ако не намирате снимки ще пускам отново:-) Обаче това е отклонение от темата.
DMN - майстор
шоп написа:
не мога да разбера какво е да се къпеш с 3л/мин.
Не си искал да разбереш, иначе къпането с такъв дебит си е съвсем нормално за хора, а и по-горе обясних от какво зависят тези неща :) .
Сега аз като живея на по-малко от километър от р. Дунав, знаеш ли колко е дебита на река Дунав за минута особено когато сега в момента е пълноводна? Ако всеки ден се къпя в реката с този огромен дебит, това ще ме направи ли по-къпан и чист? :)
Както и да е.
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон юни 17, 2019 1:36 pmшоп написа:
[...
Така, че самоделен рекуператор в стил "направи си сам" си заслужава и за сам човек.

...
Май че схванах. Ще го имам предвид, ако пак правя баня
fox_vt - майстор
Какъв е този стандарт на къпане от минимум 8-10л/мин както каза лазар. Кой и с какви доводи го е измислил след като дебита зависи от вида слушалка. Шопа казва че за хидро масажен панел ползва 11л/мин. Хайде сверете си данните двамата защото хидромасажни панели има много малък процент от хората а всички се къпят. Те меките връзки на бойлера и душ слушалката имат нямат 5 литра на минута вие тука за норма 11. Шшш алоууу те доматите растат по земята и на колове вие от кои ядете. Един напълно загрял 80 литров бойлер ще даде да речем 160 литра готова вода която при вашата норма ще стигне за няма и 15 минути.
Според хигиенните норми на един човек са необходими 50-70 литра 40 градусова вода за едно къпане.
Цитат от другия форум не съм търсил други да видя дали е вярно, от сайта на елдом било. Та ако приемем средно 60 литра на човек то при тези колосални дебити дето сте ги изпляскали, едно къпане трябва да продължи само 5 минути. Че то поне половин минута ще си гласите водата бре. Ми жените като стоят с някви маски за коса.... Айде айде нема нужда. Те всички ако имахме по един тон бойлери като шопа как да е, ама заеби ги тия измислени стандарти.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
И аз я направих тая сметка.
При 80л. бойлер излиза, че трябва да го загрея до 120гр. , че да се къпя 30 мин. през зимата.
Много са ми тея литри 9-10-11.
Случайно ще прекарвам водопровод и тествах дебита при макс отворен кран през шлаух вътр. фи 8мм,, дълъг около12м.
Направи 6л./мин. и сметнах че е добре.
Директно от крана е към 12л./мин. при свободно изтичане.
Не съм мерил налягането.
gogo7777 - майстор
Шопето се масажира под/до "слушалките" за вода. Моята баня е като пароструйка.....нема време да се сапунисаш.
В Словакия са популярни душ-панелите.....е нема такъв ташак на инженерната мисъл......няма въобще да обяснявам защо.... :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
Амо то ако ставаше с 6кВт проточен бойлер, щеше да има 12,14,16кВт двуконтурни газови котли, ан екакто сега - над 20кВт. Макар, че много колеги в рашони със студена вода казват, че зимата клиентите се оплакват, че и 20кВт идват недостатъчни.
fox_vt - майстор
пон юни 17, 2019 8:55 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
И аз я направих тая сметка.
.
Една баня в софия с централна топла вода сложили една пита за душ. За да работи тая пита крана на батерията е на макс един шум едно свистене откъм тръбите ужас. Колосално количество вода тотално разхищение. Нищо общо със това което казват като норма за бгв на човек. Не казвам че трябва с литър на минута да се къпем, има хора които ползват и вани. Проточните са проблем за жените трудно гласят водата и трудно си измиват косата ако е дълга. Но със литрите които пишете проточния ще надделее със основното си предимство безкрайна топла вода, докато половината семейство чака обемите да загреят втори път. Има доста места където са големи семейства а няма място за 300-500+ литра бойлери... :lol:
hidrazin - майстор
Тук в темата още ли продължавате да се къпете със студена вода???
Икономията е майката (и бащата) на ... мизерията.
Въпроса беше (щото никой от драскачите не го помни):
Има ли проточен бойлер за баня, с по-малка от 6-7 KW консумация?
Отговорът - НЯМА !!! (по-точно има, може да го сложиш в баня но не е за къпане).
Ай наздраве и успех! С моржуването.
:partyman:
nikolov333 - майстор
Ми той в баня, може и да не е за "цялостно къпане".. Гледам, продават и едни малки душ-слушалки , ама не съм ползвал.. :-D :lol: :lol:

Тема "Проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: