• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
skrijo - специалист
Здравейте :). Закупих си соларен панел с параметри Pmax 10 W, Imp 0.58 A, Vmp 17,5 V, Voc 21,5 V, Isc 0.65 A. Свързах към него акумулатор с капцитет 60 Ah, 12 V . Към акумулатора е поставен консуматор с параметри 12 V, 250 mA. При свързването между соларния панел и акумулатора, не съм поставил контролер или диод.
Вариант 1: Чрез панела искам да компенсирам загубите от консуматора за 2- 3 седмици, като след това ще подменя акумулатора с друг, а изтощения ( надявам се не критично ) ще заредя със зарядно.
Вариант 2 : Поставяне на панел 20 W ( или още един 10 W ) и контролер 12 V, 1 A , по този начин няма да подменям акумулатора.

Благодаря за мненията. :drinkers:
Lisko - майстор
Момент са! Тия 250мА непрестанно ли текат? Денем и нощем?
Задължително е да се сложи някаквъв диод, за предпочитане Шотки, че е с по-малък пад. Ако няма диод, през нощта акумулатора се разрежда през панела. Не безумно много, но защо да хабиш нахалост. Диода се свързва - примерно анода към плюса на панела а катода към плюса на акумулатора. Виж реално колко е зарядния ток и тогава вече може да се направят по-точни сметки колко често ще зареждаш (и дали ще зареждаш въобще, ако 250то милиампера не текат постоянно. И ако се направят някакви допускания за слънчевите часове (които от днес почват да намаляват. Контролера ти дава по-голяма ефективност, но въпроса е дали ти трябва. Аз имам две различни установки и двете без контролери и не ми трябват контролери. Но най-добре си направи сметката кое колко струва и каква полза носи.
skrijo - специалист
съб юни 22, 2019 8:15 amLisko написа:
Момент са! Тия 250мА непрестанно ли текат? Денем и нощем?
Задължително е да се сложи някаквъв диод, за предпочитане Шотки, че е с по-малък пад. Ако няма диод, през нощта акумулатора се разрежда през панела. Не безумно много, но защо да хабиш нахалост. Диода се свързва - примерно анода към плюса на панела а катода към плюса на акумулатора. Виж реално колко е зарядния ток и тогава вече може да се направят по-точни сметки колко често ще зареждаш (и дали ще зареждаш въобще, ако 250то милиампера не текат постоянно. И ако се направят някакви допускания за слънчевите часове (които от днес почват да намаляват. Контролера ти дава по-голяма ефективност, но въпроса е дали ти трябва. Аз имам две различни установки и двете без контролери и не ми трябват контролери. Но най-добре си направи сметката кое колко струва и каква полза носи.
Здравей и благодаря за мнението. Да 250 mA е постоянна консумация 24 часа. Диод ще поставя. Високото напрежение на панела няма ли да развали акумулатора? Да поставя един конвертор, примерно https://www.olx.bg/ad/dc-dc-konvertor-p ... 7rqJd.html
plamen6703 - майстор
пет юни 21, 2019 11:10 pmskrijo написа:
Вариант 2 : Поставяне на панел 20 W ( или още един 10 W ) и контролер 12 V, 1 A , по този начин няма да подменям акумулатора.
Вариант 3 : Поставяне на панел около 50 W, това е по-реалистичен вариант от другите два варианта :) ! :partyman:
hidrazin - майстор
Този консуматор 12V 0,25A ще ти консумира 3 Wh или за денонощие 72Wh.
Няма преобразуване без загуби и по тази причина смятай че са ти необходими 90-100 Wh дневно за да компенсираш взетото от акумулатора.
Сметнато за месец - около 3000 Wh
Слънцето не "свети" еднакво през цялата година - повече лятото, малко зимата.
Един панел 10 W съвсем грубо бити осигурил по месеци следната енергия по месеци:
януари - 650 Wh
февруари - 850 Wh
март - 1200 Wh
април - 1350 Wh
май - 1450 Wh
юни - 1480 Wh
юли - 1600 Wh
август - 1420 Wh
септември - 1400 Wh
октомври - 1280 Wh
ноември - 550 Wh
декември - 680 Wh
Дори 20 Wp панел ще е достатъчен само за летните месеци от май до септември.
Има и друга заигравка - зимата има периоди от по 2-3-4 дена когато добива е буквално никакъв.
Трябва да имаш поне троен аванс по мощност на панела за да нямаш спирания зимата (евентуално).
Теоретично те устройва панел 50 Wp.
Реално зимата е възможно да имаш недопустимо падане на акумулатора.
Е, акумулатор 60 Ah би намалил тази вероятност но ако е на студено неговия капацитет намалява.
Слагай 50Wp и зимата наглеждай нещата...
:partyman:
DMN - майстор
skrijo написа:
Високото напрежение на панела няма ли да развали акумулатора?
Когато свържеш панела към акумулатора, напрежението на панела "кляка" до това на акумулатора. В процеса на зареждане напрежението постепенно се вдига. Колко ще се вдигне зависи от зарядния ток и това колко е зареден акумулатора. В твоя случай едва ли някога напрежението ще се вдигне над допустимото за акумулатора(щото имаш такъв консуматор). Това може да се случи, ако акумулаторът ти е напълно зареден със зарядно и тогава го свържеш към панела в хубав слънчев ден.
Най-добре е все пак да има контролер. Той пази акумулатора от презареждане и от прекомерно разреждане. Недостатъка на контролера е, че като падне акумулатора изключва товара и ако на теб ти се налага например да го ползваш за аларма, оставаш без аларма, е може да си свържеш товара и директно към акумулатора. Ама, ако нямаш контролер може да останеш и без акумулатор, ако го разреждаш докрай :-D .
Вземи си по-голям панел от твоя, сложи и контролер, и да ти е мирна главата.
:partyman:
Lisko - майстор
DMN ме изпреварил. За клякането.
Що се отнася до презареждането то както разбрахме първо няма да се стигне дотам, а и да се стигне, 60Ач оловен акумулатор с 0.5Ампера и то не непрестанно - бълха го ухапала, нищо не може да му стане.
tzetz009 - специалист
На зима панела вертикално ! То и от сега може , после да не си играеш .

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
нед юни 23, 2019 8:33 pmLisko написа:
Що се отнася до презареждането то както разбрахме първо няма да се стигне дотам, а и да се стигне, 60Ач оловен акумулатор с 0.5Ампера и то не непрестанно - бълха го ухапала, нищо не може да му стане.
През лятото 50 Wp панел може да даде над 3,5А заряден ток.
При тази консумация лятото акумулатора е кипнал като "стой та гледай" ...
И от де ги взе тези 0,5А след като уточнихме че панел 10 Wp не стига до никъде??? :?
:partyman:
DMN - майстор
То и аз по-горе като писах имах предвид 10 ватовия панел.
Lisko написа:
Що се отнася до презареждането то както разбрахме първо няма да се стигне дотам, а и да се стигне, 60Ач оловен акумулатор с 0.5Ампера и то не непрестанно - бълха го ухапала, нищо не може да му стане.
Зарядният ток към акумулатора няма да е и 0.5А, а по-малко, щото от него трябва да извадим и тока на консуматора.
За по-голям панел обаче, без контролер няма да мине.
  • 1
  • 2

Тема "Зареждане на акумулатор със соларен панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: