Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
ср юни 26, 2019 9:55 amnеwage написа:
Здравейте!
Заминахме на почивка и свалих всички предпазители, освен този на външното осветление.
Ами това изречение казва всичко. Изключил си фазата, ама нулата не си.
От нулевия проводник поражения по всички уреди.
Желателно би било по възможност, в случай на дълго отсъствие да изключваш всичко възможно от контактите. Тогава рискуваш само фризера.
ср юни 26, 2019 1:39 pmРуди написа:
Мисля, че мълниезащитата на къщата ще намали този риск?...
Ще намали евентуатно риска от директно попадение на мълния. Но според описаното в случая е индиректно - дошло е от някъде по проводниците. Често срещано при въздушни инсталации.
Последна промяна от iliya_i на ср юни 26, 2019 2:54 pm, променено общо 1 път.
plamen6703 - майстор
ср юни 26, 2019 1:39 pmРуди написа:
Мисля, че мълниезащитата на къщата ще намали този риск?...
Ако кабелите за интернет и телефон са прекарани въздушно спасението е само в късмета да не попада мълния. :partyman:
zz_stefanov - майстор
ср юни 26, 2019 1:39 pmРуди написа:
Мисля, че мълниезащитата на къщата ще намали този риск?...

mlz.jpg
}Ще го намали но няма да го премахне.
На старата работа при две сгради с редовно проверявани гръмоотводи, удари дървото между тях, което беше по ниско от най голямата.
Пътя на мълнията не е предвидим, тя има и разклонения, а по индукция са възможни също поражения.
На село всичко изключвам от мрежата и сигналните кабели. Заложил съм за жертви само хладилника и рутера.
При съседите е падала мълния, било е изключено всичко, но е успяла да опече чарковете на бойлера :)
shotik - майстор
През кабела на доставчика, мълния запали телевизорът на брат ми, над него тяло на климатик и двата уреда са стопени и огънят е унищожил всичко в стаята.
Само случайно видяно от съседи огнище и бързата реакция да повикат противопожарна охрана , е спасило къщата от изгаряне.
Миризмата и гледката вътре , не е приятна.
Изхвърлихме всичко навън и вече месец не отминава миризмата. Чистихме стани и таван , махнахме деформирана алуминиева дограма и още не сме смогнали да възстановим стаята.
На него и отпуска не му дадоха , за някаква помощ от общината също няма .
Да не ни стига токова нещо.

То и на мен преди две години ми изгоря мрежова платка на лаптопа и сега съм с безжичен рутер.
nikolov333 - майстор
За интернет и тв най-добре е по оптика, ако има или галванично разделяне, но в случая един двуполюсен прекъсвач на входа или мълниезащита можеше да помогнат.. Изключването на уредите от контакта е опция, когато не си вкъщи за по-дълго време, но хладилника трябва да е захранен постоянно.. :idea:
kuger - майстор
Ефекта от мълния идва през проводниците, ядох го коравия преди 2-3 години. Всичко изключено, ама рутер, ТВ, два сат. приемника ... зян. Всичко влезе от мълния, ударила доста встрани от мен. Колко е въздушната междина на изключен АП ?, 5-7 мм. Дали това разстояние ще попречи на напрежение хиляди волтове?
fox_vt - майстор
Колко да попречи надали но все някъде преди него би следвало да окъси. Интересно че от всички поразени дето пишат тук един не писа че му е изгорял електромера,а той е първи на хорото ако идва по силовите кабели. Като цяло сякаш по често пораженията са от слаботокови кабели често с трасета много подходящи за директен и индиректен удар.
nеwage - специалист
ср юни 26, 2019 10:32 pmshotik написа:
През кабела на доставчика, мълния запали телевизорът на брат ми, над него тяло на климатик и двата уреда са стопени и огънят е унищожил всичко в стаята.
Само случайно видяно от съседи огнище и бързата реакция да повикат противопожарна охрана , е спасило къщата от изгаряне.
Миризмата и гледката вътре , не е приятна.
Изхвърлихме всичко навън и вече месец не отминава миризмата. Чистихме стани и таван , махнахме деформирана алуминиева дограма и още не сме смогнали да възстановим стаята.
На него и отпуска не му дадоха , за някаква помощ от общината също няма .
Да не ни стига токова нещо.

То и на мен преди две години ми изгоря мрежова платка на лаптопа и сега съм с безжичен рутер.
Мисля си, ако имаше застраховка, от онези евтините от 25 лв. дали щяха да покрият щетите?
plamen6703 - майстор
За да се разбере какво покрива дадена застраховка трябва да се прочете какво пише в сключената застрахователна полица, какви застрахователни събития покрива! :partyman:
antonioven - специалист
Когато има затворен контур между проводници на захранването и сигнални кабели (интернет, ТВ) се получава така нареченото куплиране, индиректно поражение от мълния, ефект на трансформатора. Също при попадение на мълния върху мълнеотвод около неговият заземител в земята се получава голям скок на потенциала. Ако на близо има заземяване на нулата от
електроразпределителната мрежа това високо напрежение може да достигне до жилището.
Тук е обяснено просто.

Тема "Поражения от мълния, въпреки изключени предпазители" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: