• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
engineer - специалист
Здравейте

Предстои ми строеж на постройка - еднофамилно жилище.
Към момента разполагам с почти всички необходими документи за издаване на разрешително за строеж.
Решението ми е да се захранва с автономно захранване, без присъединяване към местното електроразпределително дружество. Водещият проектант обаче се притеснява, че тази концепция "няма да мине" пред институциите. На каква нормативна база трябва да стъпя, за да се откажа от услугите на електроразпределително дружество?
Изчетох
1. Закона за устройство на територията (ЗУТ)
2. ЗАКОН за енергията от възобновяеми източници
3. ЗАКОН ЗА ВЪЗОБНОВЯЕМИТЕ И АЛТЕРНАТИВНИТЕ ЕНЕРГИЙНИ ИЗТОЧНИЦИ И БИОГОРИВАТА
4. Наредба № 4 за проектиране, изграждане и експлоатация на електрически уредби в сгради
5. НАРЕДБА № 6 за присъединяване на производители и клиенти на електрическа енергия към
преносната или към разпределителните електрически мрежи

и никъде не открих регламент как да ползвам енергия от собствен независим източник без да се присъединявам.
Малко ме притеснява чл. 143, ал. 3 от ЗУТ, който изисква предварителни договори с експлоатационните дружества за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура и чл. 177, който изисква същите документи.

при ровене в интернет видях, че EVN са издали няколко становища, че определен поземлен имот може да бъде захранен от собствен енергоизточник (било то агрегат или фотоволтаични панели). в Енерго-про обаче не са чували за съществуването на такова становище и не е ясно дали ще ми го издадат.

Само да отбележа, че с ВиК вече имам успех - декларирах собствен кладенец, съгласувах си ВиК проекта, издадоха ми становище, че това е достатъчно условие за издаване на Разрешително за строеж.

Поздрави: инж. К. Илиев
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Интересно, ще следя темата, а на теб Успех!
kozl - майстор
Логично е да поискаш становище от ЕРП, че обекта има независим от тях източник на ел.енергия.
А дали ще ти предоставят такова становище :?
А ти имаш ли алтернатива с необходимата документация (проект с технически данни). Примерно ако е дизел генератор - резервоар, място за монтаж, шумова защита, димоотвеждане :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
http://www.varna.bg/bg/articles/463/%D0 ... D0%B8.html

За строежите по ал. 1, т. 1, 3, 5, 7 и 11 се представя становище на инженер-конструктор с указания за изпълнението им, а в случаите по т. 12 - се представят становища на инженер-конструктор, на електроинженер и/или на инженер по топлотехника с чертежи, схеми, изчисления и указания за изпълнението им, и становище, с което са определени условията за присъединяване към разпределителната мрежа.
engineer - специалист
А ти имаш ли алтернатива с необходимата документация (проект с технически данни). Примерно ако е дизел генератор - резервоар, място за монтаж, шумова защита, димоотвеждане :?
; колега n_a, виждам че си ми цитирал чл. 147 от ЗУТ.
За момента съм се спрял на фотоволтаици. Имам становище от инженер-конструктора, че покрива може да носи 800kg разпределен товар, придружено с изчисления. Останалата част ото оборудването е с малки размери и може да се разположи в подпокривното пространство.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ами пробвай им се, въпреки, че са си монополисти, ти си им кокал и нямат причина да те пускат...
Аз го имам същия проблем. Теоретично (не строя, но ми се иска) Мисля си самостоятелната кирпичена къща, с алтернативните енергоизточници, собсвен водоизточник и канализация... Ще попитам едни умни хора за твоя казус
engineer - специалист
Благодаря за куража. Останалите документи от линка ти - 1....11 ги имам. някои са с изтекла актуалност, но не се кахъря много. Общо около 5кг папки в 2 торби.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
engineer написа:
....

при ровене в интернет видях, че EVN са издали няколко становища, че определен поземлен имот може да бъде захранен от собствен енергоизточник (било то агрегат или фотоволтаични панели). в Енерго-про обаче не са чували за съществуването на такова становище и не е ясно дали ще ми го издадат.
....
Вземи си становите от EVN, щом дават. Не би трябвало а е проблем. Те са равнопосавени в това отношение
moimoimoi - майстор
а тебе какво те бърка,заяви си една партида с минимална мощност,все пак твоята автономна система не е застрахована от повреди
torbalan - Дървен философ
Искате да кажете, че за да НЕ ползвам услугите на ЕРП, трябва да поискам разрешение от тях???

Това доста абсурдно ми звучи...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Въпрос за автономно захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: