Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tzetz009 - специалист
:) О-о-о , Вие бяхте учителят със "слабото" осветление в компютърния кабинет !?!
И защо не писахте в предишната си тема ? Сега я прегледах пак , видях отново снимката и мога да Ви уверя , че пЕРЦигласът на ламБите се държи много здраво от страничните капаци .
Малко практика да споделя , че да Ви е от полза . Подразбрах от темата , че сте отваряли поне едно от телата , само че е по-лесно , когато върха на стълбата сочи единият край на ламБата ! :) Е , това може и да сте го научили по трудния начин !

:partyman: :partyman: :partyman:
bezimenen - напреднал
Да аз съм учителят. Ами чудех се дали да не пиша там. Можеше по-малко внимание да ми се обърне:)

Та след като решиха да дадат срок за отстраняването на проблемът (в средата на стаята 300 лукса и средата на учителската дъска 500 лукса да има) от ръководство започнаха да се притесняват, а зимата си правеха оглушки, та съм в позиция да се пазаря:)

Какво направих днес:
1) Оставих капаците от едната стая на чистачката да ги светне. Имаше латекс отстрани. След намесата и забелязах на мястото на латекса мъгливо като надраскано. Тя се кълнеше, че с гъба, а не с тел ги е чистила. Другите мисля аз да си ги чистя.

2) Смених в едната стая ламбите. Засякох време. По 10 минути на тяло (по 3 пури са), т.е. 1 час за 6 тела. Стълбата я местих по 2 пъти на тяло (за да достигна 2-та края. От единия да отрежа кабелите а от другия свалих 3-те държача и долу си ги окабелих. Псуването беше при поставянето на пластмасите:) Ама реших да си ги сложа.

3) Поставих в горната част по средата на дъската лед тяло с подвижно рамо https://marbrait.bg/userfiles/product_i ... e828fd.jpg. Реших да взема от 2 вида по едно за проба преди закупуването на голямото количество. Точно над дъската има телевизор, та към контакта му със студена връзка взех ток. Първото тяло е за нанизване във видия, та като се понатисне излиза и реших по средата да забия самонарезни видии, които се фащат за алуминиевият кант на дъската. 15 вата е мощността. Малко зор, защото се наложи да се поразглабя, 30 минути като време. Другата която бех взел е 40 вата с удобна стойка за монтаж, но направо свети като прожектор и ще извади учите на учителя, та мисля да се спра на по-трудните за монтаж, но по ефективни и 2 пъти по-евтини.

4) Изчаках да се постъмни, за да премеря. В средата на стаята със старите пури беше 220 лукса, а сега показа 420 лукса.
Мисля да си купя по-хубав уред. Какво ще кажете за http://www.global-test.eu/bg/product/ur ... o-540.html?
По интересната част бе дъската. По средата с датчик легнал на нея и сочещ напред показа 440. Съвсем леко като го понадигнах към лампата стана 600 лукса, а като го насочих към лампата показа 2200 лукса. Странно при 1200 лукса по каталог на осветителното тяло. На 60 сантиметра разстояние.

Чудя се колко да искам? Мисля по 50 лева на час. Т.е 1 стая (6 тела - 50 лева + монтаж на 2 тела над 2-те дъски с канали за кабела, където няма такива, още 50 лева) = 100 лева на стая. То аз съм бърз ама ми се струва малко евтино това, но пък за 2 часа 100 лева. Има 8 стаи за смяна на пури и 32 стаи за монтаж над дъски, като не всички са с по 2 дъски. Първоначално си бях намислил 1500 лева (мислех, че тия за над дъските за по 15 мин ще ги монтирам), но след днешния пробен ден започвам да размислям. Та как върват цените?
valentino76bs - майстор
Тъкмо щях да напиша....ако всички учители правеха като теб цена нямаше да имат...и като видях капалъ чершито накрая :) Ей тея мангизи ако знаеш в какъв кючек може да те вкарат.И това 50 лв. на час ....за някви измислени лампи ....при условие че нямаш право да се занимаваш с това.....ай земи се събуди малко....!
djogobg - специалист
пет юли 05, 2019 7:24 amvalentino76bs написа:
Тъкмо щях да напиша....ако всички учители правеха като теб цена нямаше да имат...и като видях капалъ чершито накрая :) Ей тея мангизи ако знаеш в какъв кючек може да те вкарат.И това 50 лв. на час ....за някви измислени лампи ....при условие че нямаш право да се занимаваш с това.....ай земи се събуди малко....!
+1

Относно пластмасовите капаци - можеш с комплект за полиране на фарове да обработиш пластмасата или с ацетонова пара да ги облъхнеш. Ацетонът маха най-горните пластове на пластмасата и замъгляването изчезва, оставяйки пластмасата маааалко по-тънка, така че внимателно с облъхването.
tzetz009 - специалист
:shock: Е , вЕрно си бързак , щом за 10 минути се справяш с всичките тези процедури по едно тяло !!! ( Свалянето на носачите и смяната на проводниците най-много бави :? ) ((Сигурно си сложил и термошлаух на входящите захранващи проводници , но ни го спестяваш :-D ))

Един съвет : Спести си харчовете за нов луксмер и с тези пари си изкарай курс да придобиеш трета квалификационна група по електро-безопаснност !

:partyman: :partyman: :partyman:
bezimenen - напреднал
Е аз 3-та степен е имам, иначе кой ще ми даде да пипам. Ами то си беше с лустер клеми та тоя термошлаух закво ми е. Тоя комплект за полирането за фарове на коли може и да взема да пробвам. Хареса ми идеята. Сега като се замислих аз фаровете си ги полирам с паста за зъби, та може и с нея да пробвам. Аз колко съм им работил за без пари... Поне учителската заплата да беше както трябва. Ако зимата, когато исках да го правя се беха съгласили бавно по малко щях за без пари, ама сега в жегата и бързо вместо да съм в отпуск както другите..
Тоя лед може ли да нагрява нещо кабелите? Три по 18 вата с кабел половин квадрат. Имам такива сменени и си работят, ама не съм се качвал да пипам.
Фирмите взимат много пари и затова не ги викат, а и се нагледахме на фирмени майстори. Пича решил да работи и направо шалтера, а не не съобразил, че хората работят на компютрите и нещо ще им замине. Така са проектирали осветлението преди 6, 7 години когато го смениха изцяло, че сега се налагат тия гимнастики от моя страна, а взеха една торба с пари.
tzetz009 - специалист
пет юли 05, 2019 2:47 pmbezimenen написа:
Е аз 3-та степен е имам, иначе кой ще ми даде да пипам....
Искаше да кажеш група... ! И ако го бе споделил досега доста от негативното отношение щеше са си спестиш !

( :-D Какви са тия проводници "пол'вин" квадрат , с които работиш ? )

:partyman: :partyman: :partyman:
DMN - майстор
bezimenen написа:
4) Изчаках да се постъмни, за да премеря. В средата на стаята със старите пури беше 220 лукса, а сега показа 420 лукса.
Мисля да си купя по-хубав уред. Какво ще кажете за http://www.global-test.eu/bg/product/ur ... o-540.html?
По интересната част бе дъската. По средата с датчик легнал на нея и сочещ напред показа 440. Съвсем леко като го понадигнах към лампата стана 600 лукса, а като го насочих към лампата показа 2200 лукса. Странно при 1200 лукса по каталог на осветителното тяло. На 60 сантиметра разстояние.
Не съм никакъв спец по луксове и осветеност на дадено помещение, но мисля, че измерванията, които правиш не са много реални. Според мен измерването на осветеността на дъската или даден предмет не е толкова просто и може би зависи много от уреда и начина на измерване. Какво имам предвид - окото възприема отразената светлина от даден предмет или повърхнина. Точно тази отразена светлина би трябвало да се измери от уреда(ако изобщо може) насочено към предмета - доближаваща се до възприятието на човешкото око, в зависимост и от разстоянието. А отразената светлина зависи и от цвета, релефа и т.н. на повърхнината. Като насочваш уреда към лампата, според мен нищо не измерваш. Едно е да си в черна стая, а съвсем друго е да си в бяла стая, а почти едно и също е когато гледаш точно в лампата, без значение в каква стая си. Реакцията на зеницата я изключвам, все пак уреда няма такава. Не знам дали ме разбра.
:partyman:
bezimenen - напреднал
То идеята е да се постигнат изискванията. Гледах го специалиста как мереше и гледам по същия начин. Мереше по средата на стаята върху чин и по средата на дъската с датчик насочен напред.
Според него уреда трябвало някъде си да се калиброва.
На мен ми е ясно, че толкова лесно замерване не може да се направи. Даже се чудя как специалистите изчисляват необходимите тела за дадено помещение.
Започвам да се замислям, че който поставя осветителни тела едва ли мери. Може би в промишлени сгради хавата да е друга.

Благодаря ви много за съветите. Няма да подценя нито един от тях.

Тема "Може ли да гръмне лед пура?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: