• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
zz_stefanov - майстор
Аз проблема започвам да го формулирам, но някои ще се обидят и се моля да не ми се сърдят :)
Появи се една група високо квалифицирани 'чисти програмисти', които не познават нищо извън езика за програмиране, клавиатурата и монитора. Даже и физика не учат във вуза.
plamen6703 - майстор
съб яну 04, 2020 9:27 amTiratroN написа:
А аз ще прегледам схемичките ,които сте ми предложили и сигурно нещо ще ми е от полза.
Благодаря.
Нищо няма да ти е от полза и толкова страници го доказаха!
Ти си като тези, които могат да четат, но не разбират смисъла на прочетеното, при тях е функционална неграмотност, а при теб става дума за техническа неграмотност.
Не можеш да четеш схеми и не разбираш нищо от това, с което си се захванал да му търсиш "схема", съответно не можеш да разбереш, че отговор на търсенето ти е даден вече!
Успешна нова година! :partyman:
TiratroN - специалист
Нали не си мисли някой, че аз по цял ден правя само тази схема ? :)
Мерака ми да я правя , отдавна се измести от други неща, просто идвам и поглеждам какво ново е писано.
съб яну 04, 2020 9:38 amzz_stefanov написа:
Понеже явно не разбираш, но и не уважаваш мнението на тези които разбират. Написаха ти много отдавна, че това червеното логически се изпълнява от всяко реле с NC(нормално затворен контакт).
Само заради този коментар реших да пиша сега.
Не, реле със NC затворен контакт не ми върши работа (а и аз приемам, че всяко реле има такъв). Защото не е идеята да сменям типа на контакта , а работата на релето.
Не ми е важно кой контакт кога е затворен и отворен, а кога релето сработва.
И задължително релето трябва да сработва при ЛИПСА на управляващо напрежение .
Това не се постига със сменяне на контакти.
Когато бобината на релето работи на 12 волта, а схемата управлява релето, чрез сигнал 5 волта, тогава имам две нива на управление, които съм вкарал в схемата (и по този начин пестя второ реле, не защото нямам пари за него, а защото имам акъл да го направя и ми е кеф да го направя така)
Моето реле се управлява по два независими логични канала
1- 5 волтовото управление го пуска и спира
2- отсъствието на 12 волта захранване го спира.

Защо да слагам две релета, когато едно обръщане на логиката ( наличие на 5 волта го спират ,вместо пускат) върши това ? Предпочитам схемата да е умна , с по-малко компоненти, отколкото проста , със разхищение на елементи.

На другите няма да отговоря, защото досега аз не съм нападнал никого, колкото и да ми се искаше, но към мен се отправиха доста класификации . Явно е мания да се преценява човека ,съдейки по откъслечна информация за него :) Както вече го писах - не ви забранявам да се забавлявате на мой гръб, щом това ви харесва.
zz_stefanov - майстор
нед яну 12, 2020 6:22 pmTiratroN написа:
Нали не си мисли някой, че аз по цял ден правя само тази схема ? :)
Мерака ми да я правя , отдавна се измести от други неща, просто идвам и поглеждам какво ново е писано.
съб яну 04, 2020 9:38 amzz_stefanov написа:
Понеже явно не разбираш, но и не уважаваш мнението на тези които разбират. Написаха ти много отдавна, че това червеното логически се изпълнява от всяко реле с NC(нормално затворен контакт).
Само заради този коментар реших да пиша сега.
Не, реле със NC затворен контакт не ми върши работа (а и аз приемам, че всяко реле има такъв). Защото не е идеята да сменям типа на контакта , а работата на релето.
Не ми е важно кой контакт кога е затворен и отворен, а кога релето сработва.
И задължително релето трябва да сработва при ЛИПСА на управляващо напрежение .
Това не се постига със сменяне на контакти.
Когато бобината на релето работи на 12 волта, а схемата управлява релето, чрез сигнал 5 волта, тогава имам две нива на управление, които съм вкарал в схемата (и по този начин пестя второ реле, не защото нямам пари за него, а защото имам акъл да го направя и ми е кеф да го направя така)
Моето реле се управлява по два независими логични канала
1- 5 волтовото управление го пуска и спира
2- отсъствието на 12 волта захранване го спира.

Защо да слагам две релета, когато едно обръщане на логиката ( наличие на 5 волта го спират ,вместо пускат) върши това ? Предпочитам схемата да е умна , с по-малко компоненти, отколкото проста , със разхищение на елементи.

На другите няма да отговоря, защото досега аз не съм нападнал никого, колкото и да ми се искаше, но към мен се отправиха доста класификации . Явно е мания да се преценява човека ,съдейки по откъслечна информация за него :) Както вече го писах - не ви забранявам да се забавлявате на мой гръб, щом това ви харесва.
Простичко е защо смятаме че не разбираш и никакви схеми досега не си натворил.
Ти не можеш да обясиш какво искаш.
Нека да не е NC контакт, като толкова схеми си направил, няма аз да ти обяснявам как да си направиш схемата, че при подаване на захранване релето да сработва, а после така да си обработиш великия сигнал, че да го "спира и да го тръгва".
Еле пък ако го управляваш с микроконтролер, целият ти многостраничен казус се решава още при първоначалната инициализация на изходните регистри.
Айде чао :lol:
ESPACE - майстор
6 страници дървена философия. И схеми му чертахме(включително и аз) ама то само знае да философства и да пише. Да хване поялника явно не му е сила, само ни губи времето.
sstefanov - майстор
Така и не разбрахме какво точно означава "да сработва релето".
Имат ли значение контактите в какво състояние са, или е важно само дали тече ток през намотката или не?
kozl - майстор
Не е най-важно кой ква схема е дал, а да сработва темата.
И задължително темата да сработва при липса на коментари :-D

Това означава "да сработва релето" и да течат постове през темата,
та автора да идва и да поглежда какво ново е написано :roll:
ben84 - специалист
пон яну 13, 2020 6:46 amkozl написа:
Не е най-важно кой ква схема е дал, а да сработва темата.
И задължително темата да сработва при липса на коментари :-D

Това означава "да сработва релето" и да течат постове през темата,
та автора да идва и да поглежда какво ново е написано :roll:
Бях готов да мисля по темата, ама ми трябваше просто задание.
Брой входове и изходи и таблица с логиката с единици и нули, а не "работи, не работи"
Думите и изреченията са чудесни, кога четеш Ремарк. Тогава всеки си представя различни неща, което е недопустимо в науката :-D
TiratroN - специалист
нед яну 12, 2020 10:49 pmsstefanov написа:
Така и не разбрахме какво точно означава "да сработва релето".
Имат ли значение контактите в какво състояние са, или е важно само дали тече ток през намотката или не?
Когато му се подаде ток на бобината- релето сработва. Това е релето да работи - да е захранено с напрежение и да си е привлякло котвата. А вече дали това води до прекъсване на верига или до съединяване, е въпрос на схемно решение, което аз съм го измислил и то въобще не е предмет на тази тема (незнайно защо повечето хора си помислиха, че търся съвет за това.)
sstefanov - майстор
Изображение
R3 - 10-22 k
Вместо R4 е релето с обратен диод към +12V.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Реле с обратно действие" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: