Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lov - майстор
Става, става, само че тоз който го прави трябва да знае какво прави а не да пльосне някакви си ленти и да вика те такива ги водят. Та става в комбинация на ленти с различна цветна температура в белия спектър. Е пак не е идеалния спектър на бяла дневна но се доближава много до него.
vld
Здравейте,
искам да поставя скрито лед осветлени ( RGB smart led лента) на таваните в хола и в спалнята. Кабелите, които са ми пуснали майсторите и в двете стаи са 0.75 . Разстоянието на лед лентата в хола е 12м, а в спалнята 14м. Исках да взема лента на 24V, но много трудно се намира такава по магазините, а дори и да има е около 200лв за 5м. Аз търся доста по - евтин вариант. Затова реших да търся 12V, защото те се продават по - масово и са по - евтини. За мощност на лентата предпочитам да е около 15W и 60 броя диоди на метър. Ще ми трябват и два трафа по около +-200W. Искам да управлявам лентите само през телефона чрез wi-fi или zigbee(имам zigbee hub), не искам никакви дистанционни и други от този сорт. За това ще ми трябва смарт контролер, който да е около 200W и той.
Днес минах през Mr Bricolage и там нямаха останали контролери, а лента за 24V никога не са имали. Реших да мина през специализирани магазини за осветление на бул. Христо Ботев в София и положението беше много зле в 6 от тях, нито продаваха ленти на 24V, нито контролери. Само на 1 място ми предложиха всичко, но трябва да чакам за него 1 месец, а и мисля, че цената в този магазин беше много висока.
Моля за помощ, ако знаете от къде мога да закупя?
yanko78 - специалист
Аз ги накупих от Алиекспрес. Захранванията + RGBCW лента (цветна + контрол на бялото от студена до топла температура) + контролер за управление на цветовете и димиране + WIFI хъб, за управление от телефон. Цените са 3-4 пъти по евтини от тук. Самата лента, до момента не съм ползвал подобна, но останалите неща работят перфектно.

Прегледай си всичко хубаво. 14 метра Х 15 вата са 210, трябва ти поне 270-80 вата захранване, да не кажа 300. Трябва да разделиш метрите минимум на 2, да захраниш от двата края (от където тръгва) за да може спадането на светлината да е еднакво в далечния край където ще се съберат. Може и да се наложи да ги разделиш и на повече от 2 линии, ако спадането е чувствително. 2х7 метра си е направо на кантар.
brum - майстор
0.75 е захранването на 220V, нали? Не е предвидено за ниското напрежение на LED лентите?

И да - Aliexpress. В момента има някаква кампания за 10% отстъпки (зимна разпродажба). Ако бързаш си плати за aliexpress standard shipping и ще дойде за под месец. Последно идваха за 2 седмици разни неща.
yanko78 - специалист
И то по скоро, че имаха скоро тяхна си нова година и нещата ще се забавят доста
jair - напреднал
За контролер по wi-fi виж Shelly RGBW2 - български продукт са, но са световно популярни в DYI автоматизацията. Това, че имаш Zigbee хъб не значи че всяка zigbee лента ще работи с него между другото, стандартът е малко хлабав и всеки производител си го интерпретира и вкарва негови дивотии...така че ако искаш да е безпроблемно ще трябва да купуваш ленти гарантирано съвместими с хъба.

За лед ленти, трансформатор и консултация виж Омега Лайт за избор и консултации, няма недостиг на 24v ленти и цените съвсем не са 200лв за 5м, това са цени за Ledvance и нагоре. Ultralux също имат 24v лента, които са доста по-евтини от 200.

Но според мен категорично се откажи от RGB и си сложи бяла отговаряща на централното осветление в стаята, така че можеш и да спестиш пари. RGB лентите без отделен бял канал не могат да докарат читаво бяло, а бялото сигурно ще искаш да го ползваш в 99.9999% от времето, цветовете в хол и спалня са ако искаш да правиш дискотека или публичен дом(лично мнение).

Ако и там е скъпо и не можеш да наместиш бюджета ти остава тотото от али-то.
brum - майстор
Ако целта на цветната лента е да има корекция за топла/студена светлина подхода не е най-удачният. В пъти по-добре се получава с лента с топло и студено бяло с висок CRI.
yanko78 - специалист
чет яну 12, 2023 4:43 pmbrum написа:
Ако целта на цветната лента е да има корекция за топла/студена светлина подхода не е най-удачният. В пъти по-добре се получава с лента с топло и студено бяло с висок CRI.
Стана ми интересно, защо подхода да не е удачен? Лентите ще са скрити предполагам в борд и ще са за акцентно осветление и не виждам какво отношение има цветното предаване.
nikolov333 - майстор
Има..вервайте ми :-D :lol:
чет яну 12, 2023 4:43 pmbrum написа:
Ако целта на цветната лента е да има корекция за топла/студена светлина подхода не е най-удачният. В пъти по-добре се получава с лента с топло и студено бяло с висок CRI.
+100

В офиса комбинирах топло и студени ленти toshiba с лед драйвери и яки кондензатори , че иначе шим-а не се търпи..
Прикачен файл:
0-02-05-2c44cb1a233c760bc00a5232a95eba1224bee3a5dbfeaa176b8c65958beb3997_d6166d0490b739cc.jpg
jair - напреднал
Ето това клипче обяснява нещата добре, за хората оправящи се с английски:



Глава 3 е конкретно за бялото от RGB лентите, но цялото клипче е пълно с полезни съвети.

Тема "LED лента и Hue" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: