• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,
Купих за на село бойлер Бош 50л TR2000T 1500w, но после установих че няма никакво копче или термостат за включване, а само термометър. Освен това входовете му са означени не с N/+, а с А и В. Професионалният електротехник е оставил в банята кабел 2х2.5 (предполагам за бойлера) и още един 2х1.5 вероятно за осветление. И двата са директно от таблото, на което има само бушони, няма ДТЗта. Имам 4 неясноти:

- Означава ли това че бойлерът има нужда от външно табло/ключ, който да прекъсва само фазата както се съветва във форума
- Ако да - може ли вместо такъв ключ да купя малко елтабло, 1 бушон и ДТЗ дефектнотокова защита, да ги монтирам до бойлера и да ги използвам за включване на бойлера.
- Това А и В означава ли че на бойлера му е безразлично кое е фаза и кое е нула?
- Ако имам ДТЗ отпада ли нуждата да прекарвам Нулата през заземяването вътре в бойлера както се съветва във форума.

Благодаря за отговорите
djogobg - специалист
На бойлера не би трябвало да му е все едно, кое е фаза и кое нула, също така със сигурност някъде трябва да имаш и земя на самия бойлер, която, очевидно ще зануляваш, щом само два кабела ти е пуснал техникът. Виж, дали заземяването не е вързано за някоя от точките А и Б и по това може да познаеш, коя е предвидена да е нула. Също така в упътването на бойлера трябва да го имаш написано.
Аз лично си ползвам ДТЗ-то за прекъсвач за бойлера. Имам и отделен бушон в таблото, разбира се, но ДТЗ го монтирах по-късно и просто стои на мястото на ключа, който ползвах преди това. От този бушон в малкото ел.табло, което предлагаш няма смисъл, ако бойлерът е на отделен бушон в главното табло. Ако не е...
Прикачен файл:
boiler karadjovo.jpg
boiler karadjovo.jpg (60.67 KиБ) Видяна 1944 пъти
Схемата е единственото нещо в упътването за ел. свързване. Пише да се свърже според местните регулации. Не мога да я разбера.

За ДТЗ-то -> четох че всяко ДТЗ трябва да се 'защити' от късо с бушон след него. Не знам дали е вярно. Не искам да преправям таблото (високо е) за това такива екстравагантни идеи.
iliya_i - майстор
L1 фаза
L2 работна нула
PE защитна нула

Абе много ми е чудно как си купувате техника, без да разберете има ли ключ или няма :?
valentino76bs - майстор
вт юли 16, 2019 5:04 pmkirilus написа:
Здравейте,
Купих за на село бойлер Бош 50л TR2000T 1500w, но после установих че няма никакво копче или термостат за включване, а само термометър. Освен това входовете му са означени не с N/+, а с А и В. Професионалният електротехник е оставил в банята кабел 2х2.5 (предполагам за бойлера) и още един 2х1.5 вероятно за осветление. И двата са директно от таблото, на което има само бушони, няма ДТЗта. Имам 4 неясноти:

- Означава ли това че бойлерът има нужда от външно табло/ключ, който да прекъсва само фазата както се съветва във форума
- Ако да - може ли вместо такъв ключ да купя малко елтабло, 1 бушон и ДТЗ дефектнотокова защита, да ги монтирам до бойлера и да ги използвам за включване на бойлера.
- Това А и В означава ли че на бойлера му е безразлично кое е фаза и кое е нула?
- Ако имам ДТЗ отпада ли нуждата да прекарвам Нулата през заземяването вътре в бойлера както се съветва във форума.

Благодаря за отговорите
По добре извикай някой в час ама в час не кат тоз дето ти е пуснал 2х!
hidrazin - майстор
вт юли 16, 2019 5:04 pmkirilus написа:
... но после установих че няма никакво копче или термостат за включване...
Това как го установи? Я дай една снимка от долната страна на бойлера - от към дъното.
:partyman:
iliya_i - майстор
вт юли 16, 2019 9:15 pmhidrazin написа:
вт юли 16, 2019 5:04 pmkirilus написа:
... но после установих че няма никакво копче или термостат за включване...
Това как го установи? Я дай една снимка от долната страна на бойлера - от към дъното.
:partyman:
Лесно. Всички Шуменски Бошове са без ключ. Ама аз още се чудя, как тъй го е установил после :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ключ наистина няма, но термостат и термозащита си има, само че са в кутията. Предполага се, че монтажът ще е от човек, който знае какво прави, който ще го подвърже и настрои грамотно.
трябваше да взема бързо пътьом нещо което да е с минимален диаметър. това беше поставено на пода в магзина и не се виждаше отдолу дали има ключ. веднага клъвнах на 'реномираната' марка и така. асистентът ми подшушна деликатно че това вътре е всъщност Теси обаче аз устоях на атаката и това е положението... нямам негативно мнение за Теси, просто те ми се сториха по-широки. не съм предполагал че 2019г 'реномираната' марка ще пести от ключове. Това че вътре няма добро упътване също ми се вижда доста непрофесионално.
благодаря много за отговорите, ще снимам все пак отдолу когато съм на място - може пък освен наивен да съм и сляп:)
Svetoslavoff1 - майстор
По-важно е да си монтираш ключ с индикация за включено(глимка) до входа на банята отвън и никога да не се къпеш при включен бойлер.
  • 1
  • 2

Тема "бойлер инсталация с ДТЗ и бушон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: