Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, правя ремонт и искам да сменя ключовете за бойлер, които са ми сложили "без да имам избор" в апартамент - ново строителство (дори ел.техника на обекта ми препоръча да ги сменя ;). Ключовете са си 16А, някаква марка AnesTech - нямам си идея какви са, но предпочитам да сложа нещо наистина надеждно, за съжаление искам да оставя кръглите конзоли, които има в момента и да не къртя за квадратни на Legrand.
Спрял съм се на Schneider UNICA 32A:

Изображение
Прикачен файл:
01.jpg
Прикачен файл:
02.jpg

Това е схемата на гърба на опаковката:
Прикачен файл:
03.jpg

Въпроса ми е следния:
Разбирам, че фазата се свързва в L1, нулата в L3, къде се свързва проводника за заземяването при трипроводна инсталация (с ДТЗ) - над позиция L3 или този ключ не е удачен за моята ситуация?
iliya_i - майстор
Ако наистина си с трипроводна инсталация, земята не се свързва към нула, а към земя. Колко проводника имаш в конзолата, та ще свързваш земята към нула?
вт юли 16, 2019 10:01 pmiliya_i написа:
Ако наистина си с трипроводна инсталация, земята не се свързва към нула, а към земя. Колко проводника имаш в конзолата, та ще свързваш земята към нула?
В конзолата има мостов проводник 3х2,5 мм2.
Къде в този бойлерен ключ да вържа заземлението?
iliya_i - майстор
вт юли 16, 2019 10:21 pmLuckyBG написа:
вт юли 16, 2019 10:01 pmiliya_i написа:
Ако наистина си с трипроводна инсталация, земята не се свързва към нула, а към земя. Колко проводника имаш в конзолата, та ще свързваш земята към нула?
В конзолата има мостов проводник 3х2,5 мм2.
Къде в този бойлерен ключ да вържа заземлението?
Само един 3х2.5 мм2??????????????????????????????????????????
Друг няма ли?
kozl - майстор
вт юли 16, 2019 10:21 pmLuckyBG написа:
вт юли 16, 2019 10:01 pmiliya_i написа:
Ако наистина си с трипроводна инсталация, земята не се свързва към нула, а към земя. Колко проводника имаш в конзолата, та ще свързваш земята към нула?
В конзолата има мостов проводник 3х2,5 мм2.
Къде в този бойлерен ключ да вържа заземлението?
Така като гледам на снимката - никъде. Свързваш ЖЗ идин към друг без да ползваш клемите на ключа и изолираш. В конзолата на Легранда си има вградени връзки за заземителния проводник.
iliya_i - майстор
ср юли 17, 2019 8:38 amkozl написа:
вт юли 16, 2019 10:21 pmLuckyBG написа:
вт юли 16, 2019 10:01 pmiliya_i написа:
Ако наистина си с трипроводна инсталация, земята не се свързва към нула, а към земя. Колко проводника имаш в конзолата, та ще свързваш земята към нула?
В конзолата има мостов проводник 3х2,5 мм2.
Къде в този бойлерен ключ да вържа заземлението?
Така като гледам на снимката - никъде. Свързваш ЖЗ идин към друг без да ползваш клемите на ключа и изолираш. В конзолата на Легранда си има вградени връзки за заземителния проводник.
То най-вероятно и сега са вързани така. Щото земята няма място в ключа, а в конзолата. Ама кой да погледне там? По-добре би било да пита във форума на врачки те.
antonioven - специалист
А защо не щракнете една снимка на конзолата?
ср юли 17, 2019 8:55 amiliya_i написа:
То най-вероятно и сега са вързани така. Щото земята няма място в ключа, а в конзолата. Ама кой да погледне там? По-добре би било да пита във форума на врачки те.
За съжаление конзолата е замазана и не съм къртил, за да видя как са вързани вътре проводниците.
Имам снимки преди измазването, но тогава не беше издаден още обекта и нямаше как да проверявам как електричарите са си свършили работата. След като сградата има технически проекти, би следвало да се спазват изискванията на проектантите, в случая на ел.проектанта, сградата има и строителен надзор, който е друга тема колко си е вършил работата (контрола) ... и да не отваряме сега тази дълга тема.
Да се върнем на "завареното" положение на изградената и "одобрена" след издаденото разрешително за ползване (Акт 16) сграда, в частност апартамент.

Снимка с кабелните трасета, преди измазване - 04:
Прикачен файл:
04.jpg


Снимка на бойлерните ключове и един сериен за осветление и вентилатор - 05:
Прикачен файл:
05.jpg



Снимки на бойлерния ключ - AnesTech - 16А - 06 и 07:
Прикачен файл:
06.jpg
Прикачен файл:
07.jpg


Снимка на връзването на бойлерния ключ, към момента (завареното положение) - 08:
Прикачен файл:
08.jpg



Аз също предполагам, че нулата е постоянна към ел.таблото, но не знам как се проверява това, без достъп до конзолите, който са замазани - дълбоко в стените ... с поне 2см. турбозолна мазилка и 2 ръце шпакловка след това:

Виждам, че в този ключ са вързани и трите проводника и затова питам в този на Schneider как се връзват трите, т.е. по-скоро заземяването ЖЗ къде се връзва?
tzetz009 - специалист
Жълто-зеления ти е нула от разкл. кутия колкото да ти свети ключа . Кафявия - фаза от таблото . Синия - фаза към бойлера .

Щях да забравя : троиният лицев панел и новия ключ няма да си паснат !

:-D И тая "красота" около ключовете така ли ще стои ?!?

:partyman: :partyman: :partyman:
ср юли 17, 2019 10:30 pmtzetz009 написа:
Жълто-зеления ти е нула от разкл. кутия колкото да ти свети ключа . Кафявия - фаза от таблото . Синия - фаза към бойлера .

Щях да забравя : троиният лицев панел и новия ключ няма да си паснат !

:-D И тая "красота" около ключовете така ли ще стои ?!?

:partyman: :partyman: :partyman:
Планирано е да се сменят пакет и трите ключа с нова рамка, малко скъпо начинание, но сигурността е по-важна. Снимката с "красотата" е на ниво след строителя, вече е шпакловано 2 ръце, но нямам актуална снимка, защото не смятах, че ще е нужна, за да уточним как да се вържат кабелите :)

Но аз не питам кой цвят какво е, а как трябва да вържа жълто-зеления в новия ключ?
Разбирам, че на L1 връзвам фазата (кафявия проводник), тя се прекъсва (включва и изключва) от ключа и продължава в L3, където ще вържа синия проводник, който е фазата към бойлера. Къде връзваме жълто-зеления проводник?

Тема "Свързване на ключ за бойлер SCHNEIDER при трипроводна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: