Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hursa - майстор
moimoimoi написа:
клапана е да не може да минава вода от мрежата към сондажа

утре мисля да проверя този клапан дали работи нормално
Този клапан - когато помпата работи - отворен ли е или затворен? И той единствен ли е? Може да се претовари, според мен, ако предпазен клапан отваря и евентуално е започнал да отваря при по-ниско налягане. Другото е, според мен, ако в определени моменти разхода в "мрежата" е по-голям от предвиденото.
DMN - майстор
moimoimoi, ако не те затруднява, драсни една схемичка и я снимай, на цялата система с помпата, клапаните, манометъра и т.н. Защото ми се струва, че ще настане объркване и хаос в темата :) .
:partyman:
moimoimoi - майстор
клапана е механичен,когато помпата тръгне и налягането на водата се вдигне достатъчно той се отваря,когато помпата спре клапана се затваря и пречи на водата от мрежата да отива в сондажа
Hursa - майстор
Ами това си е "обратен" клапан - такъв така или иначе при центробежна помпа (и не само) трябва да има - той, мисля, че няма как да е причината. (А и са много надеждни, евентуално - може да не затваря плътно, когато помпата изключи.) А има ли предпазен.
пон юли 29, 2019 7:39 pmmoimoimoi написа:
манометър има и налягането е между 4 и 6 бара според консумацията на вода.
Пада ли налягането под тези 4 бара?
moimoimoi - майстор
предпазен клапан, ако имаш предвид пресостат има.не съм виждал налягането да е под 4 бара
схемата мисля е такава

Прикачен файл

помпа.jpg
помпа.jpg (63.65 KиБ) Видяна 930 пъти
Hursa - майстор
пон юли 29, 2019 8:25 pmmoimoimoi написа:
предпазен клапан, ако имаш предвид пресостат има.
Дали е възможно този клапан да пропуска? Или да отваря под споменатите 6 бара? Ако сработи - къде отива водата - в сондажа?
(А помпата дали може да има т. н. "рециркулация" - едва ли, но все пак.)
(Друго - може би да се проверят лагерите на двигателя.)
Последна промяна от Hursa на пон юли 29, 2019 8:36 pm, променено общо 1 път.
moimoimoi - майстор
видно от схемата има два възвратни клапана като този на снимката
Прикачен файл:
клапан.jpg
клапан.jpg (18.78 KиБ) Видяна 913 пъти
а възможно ли е този който е на входа от водопровода да не работи нормално/примерно да му е изгнила пружинката/ и помпата да се опитва да вкарва вода във водопроводната мрежа.

пп:помпата няма рециркулация
лагерите на двигателя няма как аз да ги проверя
Hursa - майстор
По скоро "седлото" или "леглото" на клапана да е зле. Или да има отложения - не позволяващи плътно затваряне. Но това, според мен ще е проблем, само ако налягането във водопровода понякога е под тези 4 бара.
Ако са лагерите - все по често ще започне да изключва.
moimoimoi - майстор
и аз това си мисля .
спомням си следния случай:помпата е спряла да работи, манометъра показва 6 бара,рестартирам помпата,тя тръгва, водата се чува че идва по тръбата от към помпата и налягането почва да пада и се задържа до към 4 - 4,5бара

аз това си го обеснявам че клапана на водата от мрежата не държи и помпата почва да връща вода в мрежата и дебита през помпата се увеличава над номиналното и съответно и тока се вдига
hidrazin - майстор
Голям праз ако не работят клапаните ... и ако помпата е центробежна.
Ама ти така и не каза каква е помпата...
:partyman:

Тема "претоварване на помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: