Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,имам проблем със телевизор на 12волта 24инча.Проблема е,че примигва.Инсталацията е следната
Соларен панел 100вата,контролер 30ампера и стартов акумулатор 56ампера.Когато телевизора е включен директно за акумулатора (без буксата за запалка така че без бушон)не примигва известно време след което започва и захранващия кабел загрява.Примигва когато е включен във контролера на изхода за осветлението.Вързах тройник разклонител директно към акумулатора и там включих и телевизора и приемника на вива ком (със букси и бушони) и заработи добре,но след като изключих солара приемника спря ?!?А телевизора работи още дълго след това. :?
DMN - майстор
yulian aleksandrov написа:
но след като изключих солара приемника спря ?!?А телевизора работи още дълго след това. :?
Предполагам, че когато си изключил солара е било през деня ?
Абе така както го описваш ми мирише на незареден или стар акумулатор.
Измервания си трябва.
:partyman:
пон юли 29, 2019 11:14 pmDMN написа:
yulian aleksandrov написа:
но след като изключих солара приемника спря ?!?А телевизора работи още дълго след това. :?
Предполагам, че когато си изключил солара е било през деня ?
Абе така както го описваш ми мирише на незареден или стар акумулатор.
Измервания си трябва.
:partyman:
Да през деня беше.Иначе акумулатора е на една година беше на колата.Възможно е да незареден до края,защото когато не съм там го прибирам и не зарежда постоянно.На контролера показва,че е на половината.Интересното е че гасне по слабия консуматор приемника на телевизора,а не телевизора.Да не би да е малко 56ампера акумулатор?
DMN - майстор
Трябва да се измери токът на консумация на телевизора и приемника, и напрежението на акумулатора по време на работата им.
Според мен соларния панел не успява да зарежда акумулатора. При идеални условия панелът дава около 5А. Ако през това време ползваш и телевизора с приемника, то не се знае колко от тия 5А(и дали са 5) остават за зареждане на акумулатора и дали изобщо остават.
Остави акумулатора да се зареди добре без да включваш консуматори.
Да не са ти тънки захранващите кабели, щом загряват? В тях също може да има по-голям пад на напрежение и от там да се получава тези неща.
Приемникът изключва по-рано, защото може би се нуждае от по-високо напрежение в сравнение с телевизора, който да речем примерно може да работи и на 11V.
kozl - майстор
пон юли 29, 2019 8:18 pmyulian aleksandrov написа:
Здравейте,имам проблем със телевизор на 12волта 24инча.Проблема е,че примигва.Инсталацията е следната
Соларен панел 100вата,контролер 30ампера и стартов акумулатор 56ампера.Когато телевизора е включен директно за акумулатора (без буксата за запалка така че без бушон)не примигва известно време след което започва и захранващия кабел загрява.Примигва когато е включен във контролера на изхода за осветлението.Вързах тройник разклонител директно към акумулатора и там включих и телевизора и приемника на вива ком (със букси и бушони) и заработи добре,но след като изключих солара приемника спря ?!?А телевизора работи още дълго след това. :?
+1 към това де е писал DMN.
Вероятно телевизора е с инверторно захранване и може да работи с по-ниско напрежение на акумулатора, но с по-голям ток. При тва положение кабела загрява :roll: А телевизора вероятно примигва, когато съпротивлението по трасето ограничава тока и на инвертора не му достига ток, за да компенсира стабилизизацията на напрежение. Като го включваш през запалката се удължава трасето и се добавя пад на напрежение по трасето и това също не е удачно и допринася за примигването.
Може би трябва да увеличиш сечението на проводниците от акумулатора до телевизора. Предполагам приемника консумира по-малка мощност, съответно черпи по-малък ток :?
Проблема е решен.Взех една идея по дебел кабел от този за запалка на кола за приемника.Когато по дебелия кабел е включен в телевизора Не примигва :!: но явно солара не зарежда достатъчно акумулатора..,Когато падне акумулатора на телевизора изписва,че няма сигнал и трябва да се почисти антената :? Чудя се кои вариант ще е по добър,дали да взема още един солар 100вата или да купя поне 80ампера тягов акумулатор.Всъщност защо препоръчват тягов каква е разликата?
:partyman:
Чираче - майстор
Не съм много в час с материята, но мога да споделя как аз виждам нещата. Този акумулатор от автомобил 56 Ач е за малки бензинови автомобили. Черпи се голям ток от тях при стартиране на двигателя. След това само балансират зареждането им с консумацията. Тяговите акумулатори се използват при електрокарите и други подобни машини, които след зареждане само черпят ток. До следващото зареждане. Съответно са и по-скъпи.

При Вас има зареждане през деня, и съответно консумация когато е нужно. Аз бих се спрял на акумулатор с повече Ач за автомобил, а не тягов. Не знам дали съм прав.
hidrazin - майстор
нед авг 04, 2019 6:55 pmЧираче написа:
Не знам дали съм прав.
Ми ... не си. Акумулатора много препоръчително да е тягов.
Една от предишните ми коли с двигател 2000 кубика по документи е с акумулатор 44Ah...
:partyman:
Чираче - майстор
нед авг 04, 2019 6:59 pmhidrazin написа:

Ми ... не си. Акумулатора много препоръчително да е тягов.
Една от предишните ми коли с двигател 2000 кубика по документи е с акумулатор 44Ah...
:partyman:
По принцип си прав. Но каква е разликата в цената между двата? Зависи от предназначението. Колко години издържа акумулатор за автомобил, и колко издържа тягов? Карал съм на колата си акумулатор 8 г., докато тяговите издържат максимум 5. Всичко е с много условности. Така, че спести си критиката, всезнайко :lol:
hidrazin - майстор
нед авг 04, 2019 7:43 pmЧираче написа:
Така, че спести си критиката, всезнайко :lol:
Дрън, дън, дрън, гола вода и кал в ушите... :-D
Студено, студено ... и си много далеч от истината.
:partyman:

Тема "Телевизор на 12волта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: