Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fox_vt - майстор
Всъщност ти защо искаш земя? Щом е невъзможно да се пусне, карай така обединяваш си нулата и земята на инсталацията на апартамента ти слагаш си дтз тата и си готов. Дали ще разчиташ на нулата си или на тази арматура все тая. Пък и на двупроводна да си останеш пак не е болка за умиране, жълтия няма да го ползваш и до там. Варианти много. Иначе
цък
arxd129 - специалист
пет авг 09, 2019 1:31 pmfox_vt написа:
Всъщност ти защо искаш земя? Щом е невъзможно да се пусне, карай така обединяваш си нулата и земята на инсталацията на апартамента ти слагаш си дтз тата и си готов. Дали ще разчиташ на нулата си или на тази арматура все тая.
Не е все тая!
Обяснявам пак: От ГРТ към всеки апартамент ТРЪГВАТ двойка кабели син(N) и черен(L) ПВА-2 10 мм2. И няма ЖЗ кабел за PЕ.
Роля на PЕ е следвало да играе известната ни вече шина 3/30 мм.
В АТ обаче ПРИСТИГАТ черен(L) и ЖЗ-кабел(N) ПВА-2 10 мм2. Което е проблем - защото НЕУТРАЛАТА някъде е снаждана от строителя.
И като споменах строителя (и знам манталитета му) - веднага се сещам и за майката, каката, булята и други роднини (на строителя) от женски пол.

Никой не знае как е направена снадката между син и ЖЗ кабел Но се досещам. :x
Надявам се, стана ясно защо изразих мнение, че "Не е все тая!"
arxd129 - специалист
пет авг 09, 2019 1:31 pmfox_vt написа:
Варианти много. Иначе
цък
Разгледах няколкото скоби. Изглежда ще станат /с малко преправяне/. Благодарности!!

Моля, какво бихте казали за следния вариант: Кербовам ПВА-2 10 мм2 с медна обувка 10-16 мм2 (Може ли да се кербова ПВА-2 10 кв.мм за обувка 16 кв.мм?). За рифела заварявам един болт М10 (L=60-70 mm примерно). Заварка около 4 см. Да остане резба с дължина 30 мм примерно. Следват шайба, гайка, шайба, въпросната медна обувка, шайба, гайка (всичко М10). И стягане до откат.
Дали няма да е по-сигурно от това, например:
https://paradise-electric.eu/bg/product ... mitelen-k/

Моля, бихте ли споделил мнението си? И аргументите си, моля?
Благодаря!
fox_vt - майстор
Е така написано е кофти но този проблем със снадката трябва да се реши. Търси в някъде по кутиите на стълбището макар че може да е на такова невероятно място.... Това със заварката на болт към арматурата е по добрия вариант. При тази съмнителна нула не е добра идея да обединиш земята от арматурата със нулата. То във тоя твоя блок всичко ще остане на такива компромиси и импровизации че няма на къде.
nikolov333 - майстор
Казвал съм го и в другата тема, но пак ще го кажа.. "КРЪТЕНЕ МУ Е МАЙКАТА НА "ЗЕМНОТО" У ВАШИЯ БЛОК.." :-D :lol: :lol: :partyman:
arxd129 - специалист
пет авг 09, 2019 10:03 pmnikolov333 написа:
Казвал съм го и в другата тема, но пак ще го кажа.. "КРЪТЕНЕ МУ Е МАЙКАТА НА "ЗЕМНОТО" У ВАШИЯ БЛОК.." :-D :lol: :lol: :partyman:
Прав си, приятелю! 100% си прав. =D>

Ама от 100 апартамента, едва ли в повече от 2-3 ще разберат какво казваш. Казвал съм го и аз - в "друга"-та тема. :)
arxd129 - специалист
пет авг 09, 2019 4:42 pmfox_vt написа:
Това със заварката на болт към арматурата е по добрия вариант.
И аз така мисля.
пет авг 09, 2019 4:42 pmfox_vt написа:
То във тоя твоя блок всичко ще остане на такива компромиси и импровизации че няма на къде.
Това е то - въпросната надрОбена попара.КЛАСИКА в жанра. Сърбам, внимавайки. (А един съфорумец стих бе писал за това... КЛА-СИ-КА.)
пет авг 09, 2019 4:42 pmfox_vt написа:
При тази съмнителна нула не е добра идея да обединиш земята от арматурата със нулата.
Какво, какво????
Какво? :?
fox_vt - майстор
Щом нулата ти е компрометирана ако я загубиш ще започнеш да ползваш земята вместо нула. Даже и да имаш дтз няма и да разбереш това. Ако земята се влоши ще офазиш всичко което е свързано с арматурата, парапети асансьори и т н. Аз доколкото те разбрах искаш тая земя да си я ползваш за такава във трипроводната ти инсталация.
arxd129 - специалист
съб авг 10, 2019 2:28 pmfox_vt написа:
Щом нулата ти е компрометирана ако я загубиш ще започнеш да ползваш земята вместо нула. Даже и да имаш дтз няма и да разбереш това. Ако земята се влоши ще офазиш всичко което е свързано с арматурата, парапети асансьори и т н.
Дааа. Наистина. Изясних си го сега.
10x!!!
съб авг 10, 2019 2:28 pmfox_vt написа:
Аз доколкото те разбрах искаш тая земя да си я ползваш за такава във трипроводната ти инсталация.
Да! Това ще е! Така ще е.

Чест и почитания!
nikolov333 - майстор
Е ако имаш ДТЗ и заземяване, няма начин да не разбереш ако ти отпадне нулата.. В най-добрия случай ще изключи ДТЗ-то, а в най-лошия може да "отпаднеш" ти.. :idea:

Тема "Заземяване на незаземен PE кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: