Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
valentino76bs - майстор
ср авг 07, 2019 5:26 pmkozl написа:
Язък за предишната широка, дълбока необятна тема, от която нищо не си вденал.
Язък дека Въртока ми затири стихопретворението, дека си бе точно ни местото.
Нека шоуто продължи.....със всичките паляци дет му се вързват на тоя!
arxd129 - специалист
Ta...
В оная дългичката тема ставаше дума за шина 3/30 мм, дето е прекарана от 12-тия етаж та до партера. И дето е трябвало да играе ролята на PE. Та на един апартамен съм се заземил там. И в "онази тема" - стана ясно че там, в тая шина, съм се заземил с ПВА-2 10 мм2

Малко измервания:
Съпротивлението между тази шина и N-кабела ми е 0.01 ома. (Кой както иска да разбира това измерване, но то показва, че въпросната шина и неутралата са свързани (вероятно от ЧЕЗ, вероятно в ГРТ)

Съпротивлението между тази шина и рифеловата арматура е 0.01 ома. (Кое за какво е свързано - изяснявайте си.)

Съпротивлението между неутралата и рифела е ... познайте. 0.01 ома!

Това е надрОбено. Не от мен е надробено. И не без "дейното бездействие" на подписалите Акт 16.

Кой както знае и може - да сърба надрОбеното.

ПС

Да се върнем на начините за свързване на ПВА-2 10 мм2 с ръждив рифел №10, моля.
arxd129 - специалист
ср авг 07, 2019 8:01 pmfox_vt написа:
Добре де кабела не е заземен това как да е, но щом кабела е там забийте един кол и го заземете. Какви са тия изпълнения. Щом блока е нов всички сте със трипроводна инсталация и реално никой няма земя. Ти сигурен ли си че не е само при теб липсата на земя?
Не веднъж сте ми давал перфекни съвети. Чест и почитания!

Но аз не'ам нерви да оправям заземяването на цял блок. Нито излишни финанси.
А то - заземяването - вероятно е направено. Но апартаментите не са. Да си се оправят. Аз помагам на оногова, който ме помоли.

Още веднъж изразявам благопожелания към Вас!
FM STEREO - специалист
чет авг 08, 2019 1:50 pmarxd129 написа:
ср авг 07, 2019 8:01 pmfox_vt написа:
Добре де кабела не е заземен това как да е, но щом кабела е там забийте един кол и го заземете. Какви са тия изпълнения. Щом блока е нов всички сте със трипроводна инсталация и реално никой няма земя. Ти сигурен ли си че не е само при теб липсата на земя?
Не веднъж сте ми давал перфекни съвети. Чест и почитания!

Но аз не'ам нерви да оправям заземяването на цял блок. Нито излишни финанси.
А то - заземяването - вероятно е направено. Но апартаментите не са. Да си се оправят. Аз помагам на оногова, който ме помоли.

Още веднъж изразявам благопожелания към Вас!
То хубаво ще го набиете, ама трябва лаборатория да измери импеданса му спрямо земя и ако е в граници тогава може да бъде свързан с ГРТ и обединен с N!
fox_vt - майстор
Е разбира се и контролните органи трябва да дойдат за да узаконят работата. Имам спомен че в някакъв форум имаше идентичен проблем и се оказа че кабела минава по етажите през разпределителни кутии и някъде не е свързан. Все пак гледали ли сте долу във грт какво е положението има ли кабел няма ли. Колкото до арматурата най сигурно е със скобите на енергото със болтовете незнам как ги водят. Преди време бях барнал по погрешка радиатора на едно импулсно и че перна тока както бях бос на абсолютно суха мозайка. Та за дтз може да върши работа но за останалите клонове е малко кофти. Ако стане офазяване на някой уред и недай си боже намалее проводимоста на тази арматура към земята става кофти. Не че няма да работи но добре е да се търси по цивилизован начин.
npace - специалист
ср авг 07, 2019 7:21 pmtzetz009 написа:
:? Арматурата за бетона принципно не трябва да контактува с почвата на който и да е строителен обект ! Влагата в бетона е предпоставка за утечка към земя и нещата са дотам ! Точно до там !!!

От тук нататък съм "пас"

Малко редакция : Пропуснах да "натъртя" , че поста ми е основно към Мистър Свински !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
Приемам критиката. :-D

Това е от Наредбата:
Чл. 162.
(1) За естествени заземители се използват:
...
2. метални конструкции и арматура на стоманобетонните конструкции на сградите и съоръженията, които имат връзка със земята;
чет авг 08, 2019 1:44 pmarxd129 написа:
Да се върнем на начините за свързване на ПВА-2 10 мм2 с ръждив рифел №10, моля.
Всичките са незаконни. :-D

По-добре си вържете кабела за шината на гръмоотвода - поне да е опасно само по време на гръмотевична буря и само за Вас. :-D
Junak - майстор
Само да вметна, че при панелните сгради почти всички ГРТ имат надеждна връзка с арматурата на сградата. Повечето са много преди Наредба 3. Която, между другото, го узакони.
arxd129 - специалист
пет авг 09, 2019 10:44 amnpace написа:
чет авг 08, 2019 1:44 pmarxd129 написа:
Да се върнем на начините за свързване на ПВА-2 10 мм2 с ръждив рифел №10, моля.
Всичките са незаконни. :-D
Незаконни, незаконни... Колко незаконни. Връзвам, и толкоз. Никой няма да узнае. А въпросният апартамент ще е вторият с надеждно заземяване.
пет авг 09, 2019 10:44 amnpace написа:

По-добре си вържете кабела за шината на гръмоотвода - поне да е опасно само по време на гръмотевична буря и само за Вас. :-D
Хич, ама знаеш ли какво значи ХИЧ, не отивай към гръмоотводната инсталация. Никой не знае къде е. И дали изобщо я има.
Обзалагам се, че (ако съществува, де) е компрометирана; познавам строителя. И манталитета на подписвалите Акт 16 познавам.

PS
Съфорумници уважаеми, дайте да се върнем на въпросите ми по същество. Търся най-надеждния начин да свържа ПВА2 10 мм2 с ръждива рифел-арматура.
Моля да спрем да обсъждаме акт 16, строителя, наредбите и т.н. Не разбрахте ли, че има надрОбена една попара. Освен да я сърбам, друго не ми остава. Това е.

Търся най-надеждния начин да свържа ПВА2 10 мм2 с ръждива рифел-арматура.
Благодаря.
npace - специалист
А не може ли и тоя апартамент да се заземи към въпросната шина 3х30 играеща ролята на еди-какво си?
arxd129 - специалист
пет авг 09, 2019 12:45 pmnpace написа:
А не може ли и тоя апартамент да се заземи към въпросната шина 3х30 играеща ролята на еди-какво си?
Може.... Да...Нееее... Трудна работа е. 30 м е Ап.табло до нея. Къртене по коридора, разправии с етажните съседи. Пък и снаждане на ПВА с шината през обувка и болтче и гайка М5. Самата шина знам къде е, но тя е замазана под мазилката и шпакловката на коридора. Къртене по коридора му е майката. Трудно.
Не мисля за този вариант.

Тема "Заземяване на незаземен PE кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: