Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Домашен немайстор - специалист
Здравейте. Реших да си сменя изцяло ел. инсталацията вкъщи. Проводниците на инсталацията са ПВ-А1 (обикновени едножилни проводници със самостоятелна изолация) и са монтирани в гофрирани тръби, така че подмяната им не е трудна.

Обаче изникна неочакван проблем. На две места в апартамента имам двоен ключ за осветление. Съответно към ключа отиват 3 проводника - един черен за фазата и два бели, които от своя страна отиват към лампите. Все още обаче белите проводници не са свързани към нищо. Когато свържа черния (фазата) с единия бял проводник, във втория бял проводник започва да тече лек ток - фазомерът свети едва-едва, а мултицетът редува между 0.00 и 0.01 волта, а като съпротивление между двата бели проводника показва безкрайност. Когато белите проводници не са свързани към черния (фазата), по тях не тече никакъв ток.

Това се случва и на двете места в апартамента, където имам двоен ключ. Извадих проводниците и не забелязах да са повредени. Подмених ги с нови, защото и без това имах фира, но пак се получи същото, когато свързах единия бял проводник към фазата.

Защо се получава така и нормално ли е?
plamen6703 - майстор
Нормално е, получава се така, защото ползваш "фазомер" :wink: ! :partyman:
Jacomo - специалист
Тъй като проводниците вървят успоредно към лампите, единият индуцира ток в другия. Токът е пренебрежимо малък, но достатъчен, за да светнат някои фазомери.
Домашен немайстор - специалист
И аз си помислих, че става въпрос за някакъв вид индуциране на ток от единия проводник в другия, но не мислех, че е възможно да се получи в домашна ел. инсталация, при тънки проводници с дължина едва 2 метра. Интересен феномен, благодаря за помощта. :)
Antonii - майстор
Този феномен се учи по физика в 7ми или 8ми клас :wink:
kozl - майстор
нед авг 11, 2019 2:20 pmДомашен немайстор написа:
Когато свържа черния (фазата) с единия бял проводник, във втория бял проводник започва да тече лек ток - фазомерът свети едва-едва, а мултицетът редува между 0.00 и 0.01 волта, а като съпротивление между двата бели проводника показва безкрайност. Когато белите проводници не са свързани към черния (фазата), по тях не тече никакъв ток.
А от любопитство може ли да покажеш това де си нарекъл фазомер и мултицета.
То за да светне фазомера действително требе да протече некакъв ток, ама колко па да е тока :?
А къде мериш напрежение с мултицета?
Домашен немайстор - специалист
пон авг 12, 2019 9:25 amkozl написа:
нед авг 11, 2019 2:20 pmДомашен немайстор написа:
Когато свържа черния (фазата) с единия бял проводник, във втория бял проводник започва да тече лек ток - фазомерът свети едва-едва, а мултицетът редува между 0.00 и 0.01 волта, а като съпротивление между двата бели проводника показва безкрайност. Когато белите проводници не са свързани към черния (фазата), по тях не тече никакъв ток.
А от любопитство може ли да покажеш това де си нарекъл фазомер и мултицета.
То за да светне фазомера действително требе да протече некакъв ток, ама колко па да е тока :?
А къде мериш напрежение с мултицета?
Разбира се, това не е истинският уред "фазомер", а само това, което разговорно се нарича "фазомер". :)

Напрежението го меря между нулата в ел. таблото и въпросните проводници за ключа. На черния проводник, където тече фазата, ми показва около 240 волта, така че би трябвало показанията да са точни.

Изображение
FM STEREO - специалист
Вече ти казаха, че това е по индукция, измерва се само с пробна лампа, единият и край на нула с другият допираш един по един двата проводника, ако няма свързан полилей на тавана крушката не трябва да свети, ако има такъв съответно той ще светва, ту едната, ту другата му крушка по слабо заедно с пробната лампа.Подобни мултимери понякога дават фалшиви показания по индукция!
hidrazin - майстор
пон авг 12, 2019 9:50 amДомашен немайстор написа:
... да покажеш това де си нарекъл фазомер и мултицета...
Тези неща спокойно може да ги изхвърлиш в близкия контейнер...
:partyman:
iliya_i - майстор
Интересно ми е, защо всеки дето хабер си няма от тоци, тръгва да мери разкачена жица с волтметър и глимка. Абе баба ви все с волтметър е мерила!
Направете си една пробна ламБа, поне да ви е ясно какво точно мерите.

Тема "Ел. инсталация - странен проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: