Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
oberst - специалист
ср авг 14, 2019 7:35 pmnikolson написа:
Ако водиш делото като физическо лице е едно, ако го водиш като юридическо е друго. Според мен делата трябва да са две, особено ако го водиш като физическо лице. Претендираната сума за какъв периоод е?
Имотът е на юридическо лице - ЕООД. Периодът не ми е съвсем ясен, защото аз като съм го придобил, в документа за собственост са описани УПИто и сградите, които са самостоятелни обекти. Формално, от датата на смяната на собствеността, аз съм придобил и мачтовия трафопост, както и всички останали несамостоятелни обекти. Именно това оспорваха тези с ясното съзнание, че не са прави, но ако мине номерът. После мой представител ходи в ЕВН да иска прехвърляне на партидата, а те вместо това му набутаха предварителен договор, в който както писах по-горе е указано, че в имота мощност няма и първо да съм си платил нова партида, после да си платя кабели и други простотии и тогава щяли да ме захранят от някаква линия 1 kV. Сметката на око излизаше над 10 000, при условие че през имота минава линия средно напрежение, на която е включен 160 kW трафопост. Според мен, срокът започва да тече считано от датата на подаване на заявлението в ЕВН, придружено с новия документ за собственост, защото формално те преди това няма как да са знаели, че имотът вече има нов собственик. Така че считано от датата на "първи контакт" с тях до датата на окончателно прехвърляне на партидата и сключване на договор за оперативно управление с мен са минали около 14 месеца, а от покупката на имота естествено повече.

Каква е идеята с двете дела? Принципно смятам да ги гоня за неправомерно облагодетелстване - извършвали са търговска дейност с чужд актив, без обезщетение, при условие, че сме им представили копие от документа за собственост на имота, но понеже трафопостът не бил описан в него изрично, не признаваха собствеността. Ама че според тълкувателно решение на ВКС всички несамостоятелни обекти вървят със собствеността на имота - много важно. Те не били орган да решава "такива спорове" и докато не били получили указания от легитимен орган, нищо нямало да направят. Питах ги като не е нито мой, нито техен, тогава чий е - не знаели. Е, как оперирате с нещо, което не знаете чие е?! С кого имате сключен договор за оперативно управление на това нещо? Нямало да ми кажат. Ми, като не казват и единствено искат разпореждане от "орган" - получиха си го, но вместо да се извинят, те ми напукаха фактура за месечно потребление за период, в който партидата не е моя и като възразих - пак да съм се оплачел там, където и първия път, та ако отново дойде решение в моя полза, щяли да ми прихванат сумата от бъдещи сметки. Избобщо, кво да ви разправям... Такива си струва човек да ги съди, дори и само да си окачи решенията в рамка на стената, защото са безобразни.
lov - майстор
Може да дириш пропуснати ползи от датата в която си станал собственик. Това, че те не са знаели на кого е собствеността си е техен проблем. Те е трябвало да са наясно, че извършват търговска дейност с чуждо съоръжение и преди да си станал собственик. Но има и давностен срок за пропуснати ползи. Който мисля, че е 3 години на зад от претенцията.Може и 5 години да е но не съм сигурен. Поне за толкова години беше решен подобен казус но към ВиК дружество. За съжаление вече няма как да попитам защо и как.
hidrazin - майстор
По спомени давностния беше 5 години ама не ми се проверява.
Предполагам че ще търсят две неща:
-предложение (входирано) от твоя страна за изкупуване
-предложение от твоя страна за договор наем
Ама това след като си уредил правото на собственост.
Иначе ума не ми го побира как ВКС е решил че ти си собственик...
Явно някой, някъде през годините не си е свършил работата да го заприходи към активите на ЕРП-то.
Но както и да е. За тоя мизерен мачтов траф ако се пребориш за едни 10-15 кинта на месец ще е чудо!!!
Щом е мачтов значи има и въздушна линия.
Виж как стоят нещата и със сервитутните права...
:partyman:
P.S. В дргия форум дет си го пляснал няма да ти отговарям...
oberst - специалист
Погасяването по давност уж е 5 години, освен в разни съкратени случаи, когато е 3.

Аз не съм им предлагал да го изкупуват, а за наем след като признаха, че е мой не е ставало дума, защото те ми прехвърлиха партидата и сега аз съм единственият потребител на него.

ВКС не е взимало отношение по моя въпрос, а просто бях намерил тълкувателно решение, което покрива моя казус напълно. Интересното е, че и маститите адвокати не знаеха за него и мънкаха, че без документи за собственост щяло да е трудно. Решението на ВКС - https://www.dpc.bg/bg/news/interpretati ... cc-bg.html. Трафопоста и партидата ми ги прехвърлиха след решение на КЕВР.

ЕРПто няма как да го е заприходило някога, защото той си е изграден като частен и те не са го купили - не е бил държавен и по силата на закона да е станал техен. Те си знаеха кой и кога го е изградил това, ама разчитаха аз да не разбера и да им се вържа на глупостите, че щом нямам изричен документ за собственост, да не се занимавам.

Иначе, има си въздушна линия до средното напрежение, което минава през имота. За сервитутни права никога не е ставало дума, защото е строено от военни през соца, пък линията на средното напрежение дали е прокарвана след сградите не знам, но е факт, че от габарита на 20те kV до фасадата на едната сграда я има метър, я не, ама пак добре, че покривът е по-ниско от линията. Иначе трафопостът изглежда е в рамките на сервитута на средното напрежение.

Тези 15 кинта са несериозни, направо. То, така погледато, аз от този трафопост файда нямам, освен че получих наготово 160 kW мощност, която ако трябваше да плащам тепърва да ми прокарват стават едни суми...

Онзи другият форум явно не е много жив.
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (38.9 KиБ) Видяна 2193 пъти
hidrazin - майстор
ср авг 14, 2019 10:57 pmoberst написа:
Тези 15 кинта са несериозни, направо. То, така погледато, аз от този трафопост файда нямам, освен че получих наготово 160 kW мощност, която ако трябваше да плащам тепърва да ми прокарват стават едни суми...
Е ти кво очакваш за 5-10 квадратни метра пущинак??? То ако 160 kW е нищо...
Пък и никой не те е бил да го купуваш с имота или въобще имота.
Член 6-ти -да си гледал. :-D
:partyman:
nikolson - майстор
Зависи колко си готов да "инвестираш". :wink: Тия жици също минават през мястото ти. Един добър адвокат по корпоративно право ще издои доста пари. Те си имат табиети, за да ги вземат. Пращат се нотариални покани, обясняват им колко ще загубят за преместване и ред други неща.
oberst - специалист
Не мога да разбера защо се говори за 10 кв.м пущинак и кабели? Не става дума, че те са ползвали просто място, на което е разположено нещо тяхно, а са ползвали мое съоръжение, за да захранват трета страна, без договор с мен - самият трафопост не е техен. То и примерно една антена на мобилните оператори заема толкова място, та дайте да ползваме чужди клетки като собствени, щото и те са едни 10 к.в. пущинак - кво му плащаш. Даже не просто да ползваме чужда клетка, ами направо да я обсебим и да отрежем връзката на сбоственика към нея. Ситуацията е аналогична.

Освен това, не е баш пущинак, ами си е застроено УПИ. Пък и как точно мога да купя имота без трафопоста, при условие че за него няма отделно учредено право на строеж, ползване, незнамсикво на името на трета страна? То си е неразделна част и това е - несамостоятелен обект и който е собственик на имота е собственик и на него.

Тези жици на линията средно напрежение кой ги знае какво заварено положение са и кога са прокарани, обаче това е някакво основно трасе директно от Мариците и отгоре на всичко няма къде да се измести - от едната ми страна е международен път, успоредно на който върви линията още от самия ТЕЦ, а от другата е коритото на реката. За тези жици изобщо не повдигам въпроса, защото кой знае там какъв батак е, но определено на места сервитутът от 10 метра от оста не е спазен - кой и защо го е направил така не знам.
plamen6703 - майстор
ср авг 14, 2019 10:57 pmoberst написа:
Аз не съм им предлагал да го изкупуват, а за наем след като признаха, че е мой не е ставало дума, защото те ми прехвърлиха партидата и сега аз съм единственият потребител на него.
Единственото, което можеш да направиш е да потърсиш обезщетение за пет години назад чрез дело в съда!
За твое успокоение да си имаш едно съдебно решение в твоя полза, а ползата каква ще е от него освен да го имаш е под въпрос :)
Според мен в колкото и форума да пишеш и да споделяш, докато не се обърнеш към адвокат и не заведете дело ефекта ще е само писане и нищо повече! :partyman:
oberst - специалист
чет авг 15, 2019 9:54 amplamen6703 написа:
Единственото, което можеш да направиш е да потърсиш обезщетение за пет години назад чрез дело в съда!
За твое успокоение да си имаш едно съдебно решение в твоя полза, а ползата каква ще е от него освен да го имаш е под въпрос :)
Според мен в колкото и форума да пишеш и да споделяш, докато не се обърнеш към адвокат и не заведете дело ефекта ще е само писане и нищо повече! :partyman:
Към адвокати се обръщам постоянно за сума неща и както казах - чувствата ми са смесени. Адвокати са ме проваляли частично или пълно пред СГС, САС, ВАС и т.н. по тяхна вина, а не по обективни причини. Само че масрафа плащам аз. Също така когато са ме съветвали, че се занимавам с бити каузи и си губя времето, в крайна сметка като сам си свърша работата, изходът е точно желаният от мен и ако ги бях слушал... Същата работа и за този трафопост - никой от тези, които все пак имат анагжименти към мен не искаше да се занимава, щото било умряла работа. Да хвана някой друг, чиято основна цел е да си прибере хонорара, пък мен кучета ме яли, прецених че не си струва и сам си свърших работата. Споменах, че за да признаят ЕВН, че трафопостът е мой и да ми прехврълят партидата не съм платил и 5 лева на никого. За разлика от други ситуации, където плащам, плащам и накрая - нищо.

Конкретно сега за обезщетението съм говорил с двама адвокати и от мен се иска да си формулирам материалния интерес - аз да си кажа за колко искам да ги съдя, защото методиката на КЕВР за определяне на наема така или иначе е скапана и за да няма после упреци от мен, че сме се надценили и съм платил държавна такса върху завишен материален интерес, който няма да бъде уважен, аз да кажа сумата. Затова и питам тук - адвокат не може да определи наема. С вещи лица съм се занимавал, но не и такива, свързани с електрически истории. Да платя примерно 500 лева за експертиза, която да каже накрая, че наемът е съизмерим с тяхната такса... Някакъв ориентир ми е горната бакалска сметка, че някой някъде евентуално съди някое ЕРП за 2000 лева на абонат годишно. Не мога да ги съдя за 5 години назад, защото имота съм го купил в края на 2016-та, а казусът със спорната собственост се разреши в моя полза преди почти година - това е интервалът. Доколкото съм чел, наем се дължи само когато захранват трети страни - не мога да търся наем за това, че захранват мен от мое съоръжение.

Много добре знам от практиката, че спечелилият делото като тегли чертата накрая, често е вътре.
nikolson - майстор
Разбирам те, но във форума няма да получиш консултация по правен въпрос. "Големите" адвокати водят "големи" дела. Едно е да консултираш сделка за 1-10-100млн. друго е за 10 хиляди. Тези кантори взимат хонорари по 150-200 евро на час, плюс процент от материалния интерес.

Тема "Определяне цена за наем на трафопост" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: