• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
martin31hv - специалист
Здравейте, скоро ще ми се наложи да монтирам проточен бойлер под мивка, които е 6KW, като производителят е упоменал, че трябва кабела да е 6м2.

Като правих ремонта пуснах трижилен 6м2 кабел от таблото до мястото където ще стои бойлера. Аз в таблото не пипам и ще извикам ел. техник да ми сложи бушон, но се чудя 6м2 кабела направо ли да го вкарам да го свържа в бойлера или трябва да си направя кутийка и от там връзка с 4м2, която влиза в бойлера за по-лесна работа?

Виждам, че някой кабели се опират в реотаните и предполагам, че на въпросният кабел не би му станало нищо ако се добре до тях...

За по-голяма яснота прилагам 3 снимки на бойлера. Поздрави. :)
floydogi - специалист
1. Трите броя снимки ги няма.
2. За чий си прокарвал 6 кв. кабел, ако го прехвърляш после на 4 кв.
3. Как кабел ще опира в реотана?
martin31hv - специалист
Извинявам се, системата не искаше да ми приеме снимките. Ето сега стана.

Прикачен файл

IMG_2266-min.jpg

Прикачен файл

IMG_2265-min.jpg

Прикачен файл

IMG_2264-min.jpg
martin31hv - специалист
Единия вариант е да пробия отвора пред клемите и направо да изкарам кабела от там, а другия да си мине покрай реотана, но този дебелия трижилен кабел най вероятно ще опре в реотана...

А модела на бойлера е: Хидравличен проточен бойлер BOSCH TRONIC 1000 T - 6KW
mironcho - специалист
6-те квадрата са били напълно излишни, както и да е... Сложи кутийка и премини на 4 кв.мм. Връзките можеш да направиш с три WAGO 221-612
За всеки случай ползвай единични проводници със силиконова (+180*С) изолация, като от кутийката където сменяш сечението до влизането в корпуса на бойлера ги мушни в гофра (твърда) с подходящ диаметър.
Ако още те притеснява пробвай да ги притиснеш някак към гърба на бойлера, така че да стоят далече от тръбите. Две дупки в гърба и кабелна връзка биха свършили работа.
... :? :? странно изглеждат заводските кабели вътре. Някъде прочетох, че не би трябвало да грее повече от 70 градуса и за това не са се постарали проводниците да не опират в тръбите, ама все пак едно наум с китайските стоки, пък било то и бош.
Успех.
martin31hv - специалист
Здрасти, пробих другия отвор пред клемата и вкарах кабела, огънах и го монтирах. Сега няма никакъв досег до реотаните, които всъщност би трябвало да не загряват чак толкова. За всеки случай ще кажа на техника да сложи една дефектнотокова и така. Това беше най-лесният вариант за мен, но ако сметнете, че е неудачен ще го направя по другия с 4м2.
yanko78 - специалист
Баси, никога не съм представял, че проточните бойлери вътре са сухи. Верно, че медта отдава и е добър проводник, но чак пък толкова…
mironcho - специалист
Проблема с 6 те кв. е само по-трудната работа с тях. Щом си се справил - оставяй го така.
MamaMy - майстор
вт май 10, 2022 8:56 amyanko78 написа:
Баси, никога не съм представял, че проточните бойлери вътре са сухи. Верно, че медта отдава и е добър проводник, но чак пък толкова…
Явно си нямаш на идея какво представлява проточния бойлер. Това са две медни тръби заварени или направо слепено отлети една до друга. В едната тръба тече водата , а в другата е изработен нагревателя. Та къде очакваш да има вода?
martin31hv - специалист
Здравейте, пичове, малко ъпдейт на темата с бойлера... Извиках ел. техник да сложи 2 бушона и ДТЗ, но техника ми каза, че нямало смисъл от ДТЗ и тн,.. В крайна сметка монтира двата бушона и всичко беше 6, но днес сутринта ставам аз и съден се навеждам под мивката и гледам една сълзичка, която се е образувала от недостатъчно тефлонова лента и която е на входа на бойлера за студена вода... Тааа пипам аз капката да усетя с ръка и като ме прасна тока стана мама мия...

И сега се чудя откъде иде този ток и защо бие там? Спрях бушона и се обадих на друг техник да дойде в неделя да види за какво иде реч. Иначе предната вечер слагах шкафове на кухнята на горния ред и се чудя да не съм закачил с някой дюбел кабела, но нямаше ли да ме удари ток и при пробиване с перфоратора? Малко ми е странно и добре, че горе на мивката не е имало ток, тъй като по-рано приятелката ми, която е бременна в 6ти месец можеше да пострада...

Ще се радвам да споделите някое друго мнение и да дадете някой друг съвет. Много благодаря предварително и поздрави. :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Свързване на проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: