• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gardenER-- - специалист
Колеги, добър вечер. АП-то вкъщи доста често взе да пада, което е признак, че си е заминал. АП-то на външното табло е 50А (по думите на служител на ЧЕЗ), като на мен вътрешните ми на фазата и нулата са 50А и 40А (не знам кой на кое е, предполагам на фазата е по-слабото АП). Необходим ми е силен ток, тъй като имам машини, които черпят около 6-8kW, но когато се включи бойлерът, или когато жената си пусне готварската печка, АП-то пада 40А. Онзи ден се ровех из форума и намерих формулата за пресмятане, и смятам, че 50А ще ми е предостатъчен за моите нужди (6-8 kW + 3kw) ~11000 (50 * 220 = 11000), та мога ли да сложа и на фазата и на нулата 50А, но да не пада външното АП?
hidrazin - майстор
Нещо си се объркал. На нулата НЕ ТРЯБВА да имаш предпазител. Само оня горе знае за какво са двата предпазителя...
Ако машините ти са с ел.мотори, проблема е от тях а не от печката или бойлера.
Като ти е необходим по-силен ток, си плащаш за по-силен ток - по-голяма партида.
Сегашната колко е пак само оня горе знае.
:partyman:
iliya_i - майстор
Кой идиот е сложил предпазител на нулата!
Веднага да се махне.

Можеш да си сложиш 50А на фазата (след като махнеш този на нулата).

На нулата не трябва да има никакъв предпазител.

Викни някой, дето разбира, да оправи нещата.
Brassmonger - специалист
Провери коя от машините наистина товари много. Може пускането на двигателите да не е направено добре.
gardenER-- - специалист
Факт е, че са два. Идиот съм в тази сфера, но не чак толкова. От таблото външното, до къщата идват два кабела (Ф/Н), има две АП-та, и от там в разпределените АП-та. Това е така направено от около две години, не помня какво се беше случило, като тогава майка ми извика този техник.

// Ако външното АП е 50a, то вътрешното може ли и то да бъде толкова?
iliya_i - майстор
нед сеп 29, 2019 6:18 pmgardenER-- написа:
// Ако външното АП е 50a, то вътрешното може ли и то да бъде толкова?
Може, но при условие, че имаш достъп до външния АП. Защото той може да изключва преди вътрешния при претоварване. А ако наистина имаш достъп до него, прочети какво пише - 50А или 63А за по-сигурно.
gardenER-- - специалист
Онзи ден по авария съм се чул с човек от ЧЕЗ и го попитах колко е, като той доста бързо ми каза 50А, силно ме съмнява това, тъй като преди да преминем на парно, съм пускал печки, бойлер, готварски и напрежението е било много над 11kW. Нямаме достъп до таблото.
tzetz009 - специалист
Я по-добре си извикай елтехник , който да не работи в системата на което и да е енерго-дружество , че да ти свърши работа ! Тяхното задължение е да изкарат електромера на улицата и за другите проблеми си затварят очите ! А за това , че таблото е изпълнено по старата "белгийска схема" т.е. има сложен винтов предпазител и на нулевия проводник , няма да си мръднат пръста докато не им кажеш и ще искат и да им го посочиш !!!

( :x В средата на август тази година в Русенското село Ряхово ми е последното разваляне на "белгийска схема" в табло , през което са минали служители на ЕнергоПро ! )

:partyman: :partyman: :partyman:
muhala - майстор
нед сеп 29, 2019 7:21 pmtzetz009 написа:
...

( :x В средата на август тази година в Русенското село Ряхово ми е последното разваляне на "белгийска схема" в табло , през което са минали служители на ЕнергоПро ! )

:partyman: :partyman: :partyman:
Тази белгийска схема не е ли била само в София ?
Иначе и аз заварих апартамента с 4 винтови предпазителя. Един на фазата, един на нулата, един за фурната и един за всичко останало :)
Към автора на темата: Веднага намери електричар и му кажи да погледне таблото и да махне предпазителя на нулата! Падне ли само този предпазител и пипнеш ли корпус на нещо си жив-умрял.
Junak - майстор
нед сеп 29, 2019 9:24 pmmuhala написа:
Тази белгийска схема не е ли била само в София ?
Навсякъде е била. Във Варна помня как махаха единия предпазител и слагаха медна шина. Когато е била тази система е нямало нулев проводник. После единия са го заземили и са го нарочили за нулев :)
  • 1
  • 2

Тема "Слаб автоматичен прекъсвач" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: