Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
Слагал ли си им допълнителната RC група и точно този модел ли си взимал..? Уж точно за да не бръмчат я дават да се слага и тя.. :?
Последна промяна от nikolov333 на ср дек 04, 2019 3:16 pm, променено общо 1 път.
Билян - специалист
ср дек 04, 2019 2:22 pmomegaart написа:
и аз съм със същите конвектори и страдам от същия проблем , доколкото виждам май най-лесно ще е със смяна на цялото управление и без това е малко грозничко.

Отделно имам намерение с фазов регулатор да смъкна LOW-а на по-ниски обороти , някой играл ли си е с такива ?

Иначе ето управление с памет ( има бая избор в алиекспреса ) http://www.aliexpress.com/item/40000736 ... b201603_55
Колега ако поръчваш да поръчаме заедно да видим какво ще стане. А втори датчик за водата има ли
omegaart - напреднал
ср дек 04, 2019 3:15 pmБилян написа:
ср дек 04, 2019 2:22 pmomegaart написа:
и аз съм със същите конвектори и страдам от същия проблем , доколкото виждам май най-лесно ще е със смяна на цялото управление и без това е малко грозничко.

Отделно имам намерение с фазов регулатор да смъкна LOW-а на по-ниски обороти , някой играл ли си е с такива ?

Иначе ето управление с памет ( има бая избор в алиекспреса ) http://www.aliexpress.com/item/40000736 ... b201603_55
Колега ако поръчваш да поръчаме заедно да видим какво ще стане. А втори датчик за водата има ли
Догодина ще да е :) още не съм измислил концепцията каква да е ,но май на умни ще се метна за да мога ги управлявам през телефона т.е. докато не съм в нас да поддържат ниска температура ( 18-19 ) и като се прибера да са позагряли на 22-23.

То и тия в момента го имат като настройка ама е седмична а аз съм на смени и реално ми трябва малко по-гъвкаво решение. За втори датчик някои имат , но на мен не ми е толкова проблем понеже термопомпата се грижи за това + допълнителния нагревател , реално не пада под 38-39 градуса подаваната температура.


ср дек 04, 2019 3:15 pmnikolov333 написа:
Слагал ли си им допълнителната RC група и точно този модел ли си взимал..? Уж точно за да не бръмчат я дават да се слага и тя.. :?


Малко съм бос на тема електроника :( реално си поръчах ето това линк и ще го тествам събота/неделя да видя дали ще регулира оборотите както искам и то само на LOW
nikolov333 - майстор
Конкретния модел на димера от neomontana го поръчах заради описателната част.. Асинхронните двигатели принципно са проблемни за регулиране с димер..

Описание: Схемата представлява симисторен фазов регулатор с управляващ прибор „Симетричен еднопреходен транзистор“, реализиран по еквивалентна схема.

За регулиране на ниски напрежения резистор R1=100kОm трябва да се намали съответно 12VAC-750Om; 24VAC-1kOm; 36VAC-2.2kOm; 48VAC-4.7kOm.

Вградената RC група (паралелно на товара) ограничава пиковите напрежения и компенсира частично индуктивния характер на товара. За регулиране на напрежението към първичната намотка в трансформатор (респ. и във вторичната) е необходим и постоянен активен товар във вторичната намотка от поне 100мА. За двигатели с мощност >50W кондензаторът C2 трябва да се увеличи до 1uF/275VAC.



И още нещо за фазовото управление ...
I) Управлението на лампи с нажежаема жичка (и за прав, и за променлив ток) има една особеност, която е добре да се знае. В момента на включването на студена лампа, съпротивлението на жичката е 10-15 пъти по-ниско от номиналното при работна температура. Резултантният пиков ток е опасен, както за механични контакти (реле), така и за полупроводников ключ.

При захранване с AC напрежение има два крайни случая:

а) включване в момента на преминаване през „нула“ на синусоидата. Тогава пусковият ток е само 2 пъти по-голям от номиналния;

б) включване в момента на максимума на синусоидата – това е най-тежкият случай.

Ударният ток спада след всяка следваща полувълна и обикновено след 100мS (5 периода) достига номиналния.

II) Фазово регулиране е безпроблемно за универсалните колекторни ел. двигатели.

Регулирането на оборотите на асинхронните двигатели с екранирани полюси (главно вентилатори) обаче е проблемно, тъй-като има значително фазово изоставане на тока от напрежението. Задоволителни резултати се получават като се компенсира част от индуктивния характер на товара чрез паралелно включена на него последователна RC група R=240R/1W, C=330nF/275VAC.

При двигатели с мощност >50W кондензаторът трябва да се увеличи до 1uF/275VAC.

По този начин може да се управляват и двигател за вентилатор, тип асинхронен с работен кондезатор,

III) Особено интересен е ефекта при успешно фазово управление в първичната намотка на мрежови трансформатори. Освен посочената по-горе RC група е необходимо към намагнитващия ток на празен ход (с индуктивен характер) да се добави и ток с активен характер към вторичната намотка (120-240R/2W и ток >100мА). За постигане на по-голям диапазон на регулиране е необходим по-голям активен товар.



За използване на устройството с по-голям товарен ток може да се закупи допълнително охлаждащ радиатор:
Билян - специалист
ср дек 04, 2019 3:15 pmnikolov333 написа:
Слагал ли си им допълнителната RC група и точно този модел ли си взимал..? Уж точно за да не бръмчат я дават да се слага и тя.. :?
Точно тези така ме убеди човека от неомонтана каза че нямало да бръмчат.
Клима 2000 имат автотрансформатори за техните конвектори мисля да поръчам един за проба не са и скъпи около 12лв
nikolov333 - майстор
Я дай да ги видим и тях..
omegaart - напреднал
Ето линк към ценовата им листа има трансформатор 18 лв

http://tulips.bg/wp-content/uploads/201 ... tulips.pdf
Билян - специалист
Не мога да кача линк но като напишеш автотрансорматор силпа каталог излиза
val303 - специалист
Здравейте Пиша тук с надеждата,че мога да получа отговор на един въпрос,който изникна вчера. Става въпрос за вентилатор на пелетна горелка.Вентилатора работи на различни обороти,в зависимост от моментната мощност на горелката. От мин до макс. има 10 степени. Преди около месец я запалих за новия сезон и установих че вентилатора работи само при почистване и само на макс. степен. Реших да го сменя с нов тъй като горелката не работеше нормално. Купих си нов от сервиза на горелката,който уж,трябва да е същия. Монтирам го,паля горелката и установявам ,че вече работи на всички степени,НО е по слаб като цяло. И двата са с еднаква мощност 35w. Стария на макс. мощност настройката в управлението беше 50% а сега трябва да увелича поне 65% за да ми направи необходимия въздух за горенето.Та въпроса е от какво може да се получава тая разлика?
omegaart - напреднал
Тествах с фазов регулатор ( от линка ми по-горе ).

така на свежа глава , тествах и без проблем се регулира скоростта.

Единственото което ми прави впечатление е , колкото повеже намалявам скоростта , толкова повече "жужи" регулатора.

Та иначе казано може да се направи без проблем.
Последна промяна от omegaart на чет дек 12, 2019 11:35 am, променено общо 2 пъти.

Тема "Терморегулатор за вентилаторен конвектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: