• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
CYPER - специалист
След основен ремонт на апартамент останаха няколко чифта кабели, които или не знам въобще за какво служат или имам нужда от потвърждение:

1 - Това е вътре в апартамента до входната врата. 5те кабела трябва да са за домофона. Мисля да видя как е вързан в съседа и да го вържа по същият начин. Но другите 2 чифта кабели идея си нямам за какво са. На по тънките има 30V променлив ток, а на дебелите няма нищо. В коридора мисля оригинално е имало 2 светлинни кръга и е възможно да са се управлявали индивидуално. Сега има 2 осветителни тела на 1 ключ. Вероятно дебелият кабел е бил за това, но тънкия с 30те волта за какво може да е?
ИзображениеИзображение

2 - Това е звънецът. Измерих 8 волта в коридора на стената. Предполагам трябва да купя жичен звънеш и просто да го вържа?
ИзображениеИзображение

3 - Това е в общият коридор горе близко до тавана и е голяма плетеница. Предполагам всичките тънки кабелчета са част от домофонната система? Другите са за интернет и телевизия. Но не ми е ясно кабелите в малката кутия отдясно за какво са. Измерих и там няма нито прав, нито променлив ток. Някакви идеи?
ИзображениеИзображениеИзображение

За сравнение ето я и кутията до отсрещния апартамент:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Благодаря
plamen6703 - майстор
Като нищо не ти е ясно, защо не опиташ най-лесният и сигурен вариант за теб, да потърсиш помощ от приятел, на който му е ясно кое за какво е и да ти свърши работа!
В тоя апартамент има ли бутон за стълбищното осветление, обикновено е близко до домофона и едната конзола явно е за стълбищното осветление.
Недей пипай нищо в общите части да не ядеш бой от съседи, които можеш да оставиш я без домофон, я без телефон, просто бъди пич и не се занимавай с неща, от които нямаш хал хабер! :partyman:
kozl - майстор
Без домофони може да остави съседите и без да бара във външните слаботокови кутии, като си свърже неправилно домофона и окъси жиците за домафона.
То при наша ЕС се е случвало да дофтасат бояджии, свалят кво им падне и после връзват как им падне, та даже и без звънци бехме.
Жиците без напрежение може да са за звънене от входното табло, може да са за телефони, без сигнал и т.н.
А па там де са 4 жици над домофонните има отпечатък от кръгла розетка, което ме озадачава :?
moimoimoi - майстор
Тези по дебелите дето са в конзолната кутия до ключа на 99% са за стълбищното осветление,като ги гледам идват от долния апартамент и отиват към горния.и в момента както са разкачени вероятно тия от горните апартаменти не могат да си включат лампите на стълбището. а ако стълбищното осветление е преработено с лампи с датчик може да не се ползват вече .
CYPER - специалист
съб авг 31, 2019 6:56 pmkozl написа:
Жиците без напрежение може да са за звънене от входното табло, може да са за телефони, без сигнал и т.н.
А па там де са 4 жици над домофонните има отпечатък от кръгла розетка, което ме озадачава :?
Говориш за малката квадратна кутия в общия коридор, нали?
Кръглият отпечатък е от капачка, върху/покрай която е боядисано и е слагана по време на ремонта.

съб авг 31, 2019 7:32 pmmoimoimoi написа:
Тези по дебелите дето са в конзолната кутия до ключа на 99% са за стълбищното осветление,като ги гледам идват от долния апартамент и отиват към горния.и в момента както са разкачени вероятно тия от горните апартаменти не могат да си включат лампите на стълбището. а ако стълбищното осветление е преработено с лампи с датчик може да не се ползват вече .
Ех върна ме в детството, вярно че едно време така се пускаше стълбищното осветление. Иначе наскоро санираха блока и сложиха ЛЕД лампи с датчик за светлина и движение.
Та ако правилно съм разбрал и 2та чифта кабели са били за общото осветление? По-тънките, по които има 30В идват отдолу, а по-дебелите отгоре. Има ли вариант дебелият чифт да е бил за 2ра светлинна верига в коридора на апартамента?
moimoimoi - майстор
не ми се вярва в една конзолна кутия да сложат хем ключ, хем бутон за стълбището
явно не се ползват вече, за всеки случай ги изолирай и ги прибери в кутията, ако вече е боядисано и не може да се правят корекции просто сложи един ключ да запълни конзолата
CYPER - специалист
съб авг 31, 2019 8:19 pmmoimoimoi написа:
не ми се вярва в една конзолна кутия да сложат хем ключ, хем бутон за стълбището
явно не се ползват вече, за всеки случай ги изолирай и ги прибери в кутията, ако вече е боядисано и не може да се правят корекции просто сложи един ключ да запълни конзолата
Хубаво, ама ако бяха от една верига нямаше ли да са еднакви кабелите?
И имаш ли обяснение тия 30 волта що са там?
kozl - майстор
CYPER написа:
Говориш за малката квадратна кутия в общия коридор, нали?
Да по принцип за инсталациите в общите части на сградата.
нед сеп 01, 2019 2:34 amCYPER написа:
съб авг 31, 2019 8:19 pmmoimoimoi написа:
не ми се вярва в една конзолна кутия да сложат хем ключ, хем бутон за стълбището
явно не се ползват вече, за всеки случай ги изолирай и ги прибери в кутията, ако вече е боядисано и не може да се правят корекции просто сложи един ключ да запълни конзолата
Хубаво, ама ако бяха от една верига нямаше ли да са еднакви кабелите?
И имаш ли обяснение тия 30 волта що са там?
Някакво напрежение може да има ако не е разкачена веригата на стълбищния автомат. Но щом
CYPER написа:
Иначе наскоро санираха блока и сложиха ЛЕД лампи с датчик за светлина и движение.
Не се занимавай с тези жици.
Виж при съседите как е вързан домофона, бележи жиците и коя откъде е към платката на домофона. После ги разкачи и премери напрежения м-у тях с разни комбинации. След това трябва да откриеш при теб по кои жици имаш същата комбинация с напреженията и т.н. И дано ти е свестен мултицета, че да не те заблуждава с лъжливи отчети. А да и кофти е, че докато мериш напрежения ако някой вдигне слушалка по системата напреженията се променят.
Но пък може да пробваш с неразкачени жици при съседа и вдигната слушалка цялата процедура. Даже по-добре почни така без да разкачаш на съседа жиците.
Бравата на входната врата на сградата с променлив ток или с постоянен е? Ако е с променлив ще бръмчи докато е активно отварянето. И може да снимаш платката на домофонната слушалка да се опитаме да познаем кой вид е.
kozl - майстор
Предположение:


Изображение


Това е разклонителна кутия. Понеже ключа е бил с глимка, а лампата с LED е добавен резистор, за да не свети лампата през глимката. От долната страна влизат 4 жици. Две са фаза захранване и фаза към ключа, на които спайката не е пипана и не се вижда на снимката. Другите две спайки са нула към лампата и фаза от ключа към лампата. Но след като вече плафоните са с датчици, то проводниците в ключа трябва да са свързани в спайка.
А да и жиците за домофона са 5 за цялата вертикала, като в етажни кутии се разклоняват за всеки апартамент. Отделно има 2 жици със захранване за звънците пред апартаменти и те се разклоняват по етажните кутии. А жиците за звънци от входно табло към апартаменти са с броя на апартаментите, от входното табло като в посока нагоре намаляват респективно с броя на апартаментите от по-долните етажи. И остават жиците за телефони и те би трябвало да са чифт за всеки апартамент и в разположени по начин описан в по-горния ред за звънците.
  • 1
  • 2

Тема "Помощ в разгадаване на кабели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: