Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bambal - напреднал
Здравейте колеги,
Имам нужда от съвет дали съм изпълнил едно свързване на кабели правилно. Ситуацията е следната: от контакт пускам удължител, към който са свързани с wago клеми още 2 кабела (жълто с жълто, синьо със синьо и кафяво с кафяво), всички са с 2.5 мм2 сечение. Към единия кабел свързвам с куплунг щепсела на пералнята. Към другия кабел свързвам с куплунг ел. котлон на терасата (знам че не е най-добрата идея, но съм силно ограничен откъм контакти и пространство). Та въпроса ми е, понеже контакта, към който е навързано всичко това е с мост между нулата и земята, има ли значение как ще свържа после пералнята и котлона, така че да не бие ток по корпусите им. Тоест има ли значение дали ще включвам щепсълите/куплунгите на 180 градуса или не е необходимо да се съобразявам с това. Или казано по друг начин, трябва лида се съобразявам къде е фазата и къде е нулата на щепсълите и те да съвпадат и за двата уреда, ако ги разменя като обърна единия щепсъл това означава ли че по корпуса на другия може да избие ток?

Допълнително, как мога да проверя дали по корпуса на един уред има макар и слаба оттечка? Имам фазомер и мултиметър от среден клас.

Благодаря за помощта!
antonioven - специалист
Може ли да покажете снимки на връзките.
bambal - напреднал
пон окт 14, 2019 12:21 pmantonioven написа:
Може ли да покажете снимки на връзките.
Всичко съм омотал старателно с изолираща лента и не искам да го развалям. Иначе няма какво да объркам, с ваго клемите се работи много лесно и възможностите за грешка са изчистени максимално.
muhala - майстор
Връзката нула-земя (зануляването) се прави точно за това в контакта, за да няма значение как ще завъртиш щепсела. Както и да въртиш консуматора (работния елемент на електроуреда) е свързан с двата рога на щепсела, а корпуса със заземяващите пластини. Няма значение кое е фаза и кое е нула.
Така си направи връзките, че на няма вариант като завъртиш щепсела да получиш фаза на корпуса. И все пак ... дай една снимка.
bambal - напреднал
пон окт 14, 2019 1:08 pmmuhala написа:
Връзката нула-земя (зануляването) се прави точно за това в контакта, за да няма значение как ще завъртиш щепсела. Както и да въртиш консуматора (работния елемент на електроуреда) е свързан с двата рога на щепсела, а корпуса със заземяващите пластини. Няма значение кое е фаза и кое е нула.
Така си направи връзките, че на няма вариант като завъртиш щепсела да получиш фаза на корпуса. И все пак ... дай една снимка.
И на мен това ми беше идеята, но се притеснявам в моя случай като имам вързани поне 2 консуматора едновременно дали трябва да съобразявам по какъв начин вкарвам щепсъла на всеки един в контакта.
antonioven - специалист
Ако правилно съм разбрал, имаме контакт - щепсел - кабел - разклонение с три тройни ваго клеми - два кабела единият с куплунг към щепсела на пералнята, другият с куплунг към контакт на терасата. По принцип ако всичко това е направено с трипроводен кабел и е свързан правилно няма значение как са завъртяни щепселете. Но, какъв е кабела, какви са ваго клемите, и какво е това куплунг?

Тема "помощ при свързване на кабели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: