Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
misho81 - напреднал
Здравейте, какъв е случаят. Имам Ударен винтоверт на Dewalt 12v с nimh батерия и бързо зарядно(60 мин), батерията отслабна и реших да я рециклирам. Пратих я по пощата в един сервиз, хората я рециклирали и ми я върнаха.
Но в бележката прочетох, че са сложени Li-ion елементи вътре- незнайно защо. Отворих я за да проверя и вътре настина са 6 клетки 18650 - 3S2P Li-ion 3000. Звъннах но не мога да се свържа със сервиза да разбера защо е така?
Въпроса ми е мога ли да остана с тези батерии при това бързо зарядно, предвидено за nimh батерии?
Ще се зареждат ли с него, имам съмнения, че мога да прецакам батерията като я използвам с това зарядно, така ли е?
Помагайте, не съм компетентен
resistbody - майстор
ср окт 23, 2019 10:22 ammisho81 написа:
Здравейте, какъв е случаят. Имам Ударен винтоверт на Dewalt 12v с nimh батерия и бързо зарядно(60 мин), батерията отслабна и реших да я рециклирам. Пратих я по пощата в един сервиз, хората я рециклирали и ми я върнаха.
Но в бележката прочетох, че са сложени Li-ion елементи вътре- незнайно защо. Отворих я за да проверя и вътре настина са 6 клетки 18650 - 3S2P Li-ion 3000. Звъннах но не мога да се свържа със сервиза да разбера защо е така?
Въпроса ми е мога ли да остана с тези батерии при това бързо зарядно, предвидено за nimh батерии?
Ще се зареждат ли с него, имам съмнения, че мога да прецакам батерията като я използвам с това зарядно, така ли е?
Помагайте, не съм компетентен
Най вероятно няма да можеш, поне със "умно" 7-18в не става, защото не може да разпознае какво става (поне ако е с БМС)
пробвай ако тръгне си на далавера, иначе +5 до 10 долара за зарядно, снощи поръчах 2 по ампер...
ESPACE - майстор
Само елементите ли са сменили? Не са ли сложили и BMS платка вътре в кутията. Ако не са значи са идиоти!
DMN - майстор
misho81 написа:
имам съмнения, че мога да прецакам батерията като я използвам с това зарядно, така ли е?
Съмненията са напълно основателни.
Не се разбра дали освен батериите, които са подменили в сервиза има и някаква електроника към тях.
Има голяма разлика в начина на зареждане на Li-ion батерии и NiMH батерии.
Оригиналното бързо зарядно за NiMH батерии се ръководи от този принцип на зареждане - графика:


Прикачен файл:
vHg6E.png
vHg6E.png (35.66 KиБ) Видяна 1888 пъти
Ако забелязваш има една "гърбица" и спадане на напрежението след нея по време на заряд, точно това дава сигнал на зарядното да прекъсне заряда и да счете, че батериите са заредени. А това напрежение може да достигне около 1.55V на клетка. В случая имаш 12V NiMH оригинална батерия. Това означава, че е съставена от 10 батерии 1.2V, които при общо зареждане могат да надхвърлят 15V.

При Li-ion батерии начинът на зареждане е съвсем друг - там се следи напрежението да не преминава 4.2V на клетка, съобразява се и тока на зареждане според капацитета на батериите разбира се.
В случая имаш 6 Li-ion батерии, които вероятно са свързани по три двойки. Всяка двойка в паралел от две батерии, а всички двойки последователно свързани. Така се получава общо напрежение при напълно заредени Li-ion батерии от 12.6V.
Сам разбираш, че ако използваш оригиналното зарядно за NiMH батерии , което имаш то може да "надува" напрежение до 15V, а това в никакъв случай не трябва да се допуска за Li-ion батерии, защото така се пада най-малко по 5V крайно зарядно напрежение на клетка, което за този тип батерии е недопустимо.
Това е моето мнение по въпроса :) .
:partyman:
misho81 - напреднал
Няма платка, а само последователно свързани батерии/или поне в кутията не видях такава/. Довечера ще погледна и на дъното на кутията, може там да има нещо което не съм видял.
Възможно ли е ако няма платка да се добави такава и да се ползва Оригиналното зарядно(удобно е и предпочитам да го използвам и занапред)? И ако е необходимо добавяне, какво точно трябва да бъде добавено за да си ползвам зарядното?
Благодаря предварително за отговорите
ESPACE - майстор
Не само е възможно, задължително е
misho81 - напреднал
Добре, какво е необходимо да се добави към батериите за да може да се ползват с оригиналното бързо зарядно на винтоверта?
Ако може малко по подробно описание за да съм наясно какво да добавя, ако е във възможностите ми, или поне какво да поискам да се добави, за да нямам проблеми и да използвам машината спокойно в бъдеще
hidrazin - майстор
ср окт 23, 2019 10:22 ammisho81 написа:
Пратих я по пощата в един сервиз, хората я рециклирали и ми я върнаха.
Но в бележката прочетох, че са сложени Li-ion елементи вътре- незнайно защо. Отворих я за да проверя и вътре настина са 6 клетки 18650 - 3S2P Li-ion 3000. Звъннах но не мога да се свържа със сервиза да разбера защо е така?
Тези приказки нещо ме съмняват. Я дай да го видим тоя сервиз.
:partyman:
resistbody - майстор
ср окт 23, 2019 9:29 pmmisho81 написа:
Добре, какво е необходимо да се добави към батериите за да може да се ползват с оригиналното бързо зарядно на винтоверта?
Ако може малко по подробно описание за да съм наясно какво да добавя, ако е във възможностите ми, или поне какво да поискам да се добави, за да нямам проблеми и да използвам машината спокойно в бъдеще
Нищо не може да направиш, трябва ти БМС и допълнително зарядно... дай снимки да видим какво е сътворено..
ESPACE - майстор
Може разбира се да си ползва сегашното зарядно, но при положение че е пращал батерията друг да я рециклира, много се съмнявам че сам ще успее да си сложи защитна платка.
https://www.olx.bg/ad/prodavam-bms-zasc ... c405bb7e7a

Тема "Помощ за една батерия Li-ion и зарядно Ni-mh" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: