Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
8180 - майстор
Да попитам уважаемите Знаещи.
Става дума за по-големи светещи реклами - 30-40 бр. лум. пури 36 (58 )W например, класика с дросели и стартери. Това прави около 20А ток и често не стига сечението на наличния кабел, а също има проблеми с комутацията - предпазители, стандартни ключове, таймери. Често една компенсация на косинуса би решила проблемите.
Май не е много популярна тематиката.
Наскоро за нов обект ел. техника ме псува яко, че съм му казал "2кW луминисцетно" и той пуснал 1,5мм и 16А предпазител, които за негова изненада не стигаха. Чак на амперклещите повярва.
Някой може ли да даде насоки за компенсиращи кондензатори - доставчик, модели, цена, а също и някаква формула за пресмятането на капацитета според броя на дроселите.
Някой ми твърдеше, че тези кондензатори били за променлив ток и имали "ампераж"!?
Имаше такава дискусия тук за конкретен обект, но там беше по-сериозно, а решението със "специален" и непродаваем компенсатор.
Благодаря.
hygro - майстор
8180 написа:
Чак на амперклещите повярва.
Не вярвай много на токовите клещи, освен ако не измерват ефективната стойност на тока. За да се постигне това, на амперметъра е необходимо решаващо устройство, често аналогово, което да вдига на втора степен моментните стойности на тока, да ги интегрира и да коренува резултата. При по-евтините модели се спестява усложняването и те показват максималната стойност, разделена на корен от 2. При несинусоидални токове това води до много големи грешки.
8180 написа:
Някой може ли да даде насоки за компенсиращи кондензатори - доставчик, модели, цена, а също и някаква формула за пресмятането на капацитета според броя на дроселите.
Несинусоидалният ток усложнява разчета. Има едно приблизително правило - по 1µF на всеки 10W мощност. Навремето всяко осветително тяло имаше 4,7µF кондензатори за всяка 40W пура. Мястото на кондензаторите е в осветителните тела при дроселите, за да не се товарят захранващите кабели.
8180 написа:
Някой ми твърдеше, че тези кондензатори били за променлив ток и имали "ампераж"!?
Предвид сравнително големите токове, кондензаторите са специализирано изпълнение. В Кюстендил се правеше модел предназначен за компенсация на cos φ.
8180 - майстор
Благодаря HYGRO!!!
Чудя се има ли нещо, от което да не разбираш!?:idea:
Задлъжнявам вече много - ще взема да мина с едно шише, ама много ти далече офиса. Ти седиш ли там?
hygro написа:
Не вярвай много на токовите клещи, освен ако не измерват ефективната стойност на тока. При несинусоидални токове това води до много големи грешки.
Евтини електронни с елементарен мултицет, "hold" и "зумер" - засега вършат работа. В случая с тока до голяма степен показанието приблизително съвпадна със сумата от токовете, дадени върху дросела. А "специалистът" не искаше да гледа какво пише. Е помогна му и започналото нагряването на кабала. Автоматичният прекъсвач (нов) не падна за десетината минути експеримент, което го окуражаваше.
Не знаех, че токовете при нас са НЕсинусоидални. До колкото разбрах клещите лъжат в +, което в случая води до по скъпи кабели, арматура, но И надеждност?
hygro написа:
Има едно приблизително правило - по 1µF на всеки 10W мощност. Навремето всяко осветително тяло имаше 4,7µF кондензатори за всяка 40W пура.
Предвид сравнително големите токове, кондензаторите са специализирано изпълнение. В Кюстендил се правеше модел предназначен за компенсация на cos φ.
Това ми е удобен практически ориентир. Предполагам "прекомпенсацията" също е лошо.
Освен "модел за компенсация на cos φ" друга ключова дума или параметър има ли? Да не ме гледат в магазина тъпо.
Ако сложа НЕелектролитен (напр. керамичен) на 380 - 400V има ли проблем? Или нещо за пералня?
Няколко по-малки "разпределени" кондензатора сигурно ще разтоварят и моите проводници и връзки. Въпреки че, сигурно ще бъда неприятно изненадан от цената за 200µF в разглеждания случай.:sad:
Чувствително благодаря !!! :)
hygro - майстор
8180 написа:
Не знаех, че токовете при нас са НЕсинусоидални.
Луминесцентната тръба е нелинеен товар - при спадане на моментната стойност на напрежението под това на гаснене, токът спира до следващия полупериод, когато се достигне напрежението на палене. Затова луминесцентните лампи мигат със 100Hz, а токът през тях е накъсан.
8180 написа:
До колкото разбрах клещите лъжат в +, което в случая води до по скъпи кабели, арматура
В конкретния случай е в +
8180 написа:
Предполагам "прекомпенсацията" също е лошо.
Така е.
8180 написа:
Освен "модел за компенсация на cos φ" друга ключова дума или параметър има ли? Да не ме гледат в магазина тъпо.
Тук може би ще те разочаровам - депрофесионализирал съм се и нямам представа какви са кондензаторите в момента на пазара. Навремето се използваха специални самовъзстановяващи се кондензатори с метализиран хартиен диелектрик и с означение КМПр (БДС8351-70).
8180 написа:
Ако сложа НЕелектролитен (напр. керамичен) на 380 - 400V има ли проблем?
Скъпо е.
8180 написа:
Или нещо за пералня?
Няколко по-малки "разпределени" кондензатора сигурно ще разтоварят и моите проводници и връзки. Въпреки че, сигурно ще бъда неприятно изненадан от цената за 200µF в разглеждания случай.
По-добре не централизирай кондензаторите, защото между телата и кондензатора пак ще имаш по-големи токове. Ако кондензаторите са разпределени по телата, общата им мрежа ще бъде разтоварена.
8180 - майстор
Благодаря,
Демек ако открия специализирани кондензатори, ще мина по-тънко.

П.С. Това в подписа ти малък светилник ли е или голяма чаша. Ако е второто - какво наливаш :)
velsi - Почетен майстор
Погледни това. Може да ти е от полза.
hygro - майстор
8180 написа:
П.С. Това в подписа ти малък светилник ли е или голяма чаша. Ако е второто - какво наливаш :)
:) Оригиналът е долу вдясно. Търся съмишленици :wink:
8180 - майстор
Велси,
Благодаря. Тъкмо ми се стори, че ми се проясняват нещата, но след бърз преглед на линка, разбрах, че малко разбирам :?
Тия ТРИфазни кондензатори, дали могат да работят като 3 монофазни?
За kVar ще опитам сам да се "просветля", че ме хваща срам.

Хигро,
Твоят линк ми е по-разбираем :)
velsi - Почетен майстор
Нямам ни най-малка представа нито мнение по въпроса. Този линк ми попадна случайно, но нищо не пречи да пишеш на фирмата, която ги продава и да попиташ. Виждат ми се сериозни.
hygro - майстор
velsi е на прав път, но за съжаление най-малкият типоразмер в номенклатурата беше 3×33,1µF, което за твоите цели е множко - стига ти за към 30 пури. Трифазният кондензатор всъщност представлява тройка кондензатори и при необходимост горният тип може да се използва в монофазна мрежа като един 50µF, но най-добре е да си използваш предназначените за целта. Загадъчната измервателна единица всъщност е кило-волт-ампера-реактивни, която се използва в електротехниката за означаване на реактивна мощност.

Тема "Косинус Ф - компенсация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: