Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ohcysp - помощник
Здравейте,

Сградата в която ще живея е стара и състоянието на ел. инсталацията е под въпрос. Реших, че така и така ще ми трябват доста нови точки + искам да прекарам мрежа и сот(в момента е прекаран външно) ще правя инсталацията наново. Друг фактор е, че навсякъде ще има гипскартон по тавана и магистралите ще минат оттам. След известно четене реших да Ви покажа горе-долу какво измислих като кръгове и да Ви задам няколко въпроса, които останаха висящи:

Изображение

Въпроси:
  • Хладилника съм го оставил с цел да се остави само той да работи ако никой не живее в апартамента. Още се колебая, но ако реша да го правя какъв кабел и предпазител трябва да сложа?
  • Според това, което четох не е препоръчително да се използва мостов кабел ако има ДТЗ. Единственото по-смислено обяснение е, че ако някой реши да набива мостовия кабел с пирони може да се наруши изолацията. При положение, че няма да използвам пирони има ли друг проблем?
  • Какви кабели бихте използвали за подобна инсталация? Това към което се ориентирам е магистрали СВТ и после мостови от разпределителните кутии. СВТ-то трябва ли да е в тръба и как е най-препоръчително да се закачи към тавана ако се окачва директно? Ще слагам изолация по тавана, кабела мисля да върви по плочата после да се сложи изолацията по профилите или бъркам?
  • Разклонителните кутии четох, че се слагат на 20 см от готов таван или под. Има ли смисъл да го спазвам или да ги оставя в тавана за по-лесно? Така или иначе от разклонителната кутия ще има мостов кабел, който ще е под мазилката и неможе да се дърпа и пак ще трябва да се кърти ако стане нещо?
  • Как се укрепват кабелите по тавана? Гледах различни начини, но ако можете да споделите от опит кое ви допада?
shadow__01 - майстор
Хладилника може да се остави към контакти кухня. Ако ще ви няма може да си оставите тока пуснат. Ако ви е страх изключете от контактите всички дребни уреди.
За СОТ съм чувал, че искат отделен предпазител, който не е свързан след главния. Взима се захранване от входа на главния и с мостче към входа на един предпазител с малка стойност примерно 6A.
Кабелите могат да се укрепват със фиби(скоби) за кабели https://www.google.com/search?q=%D1%84% ... X-BMd6NEKM:
Някои хора правят климатика да е на отделен кабел. Не знам защо, но щом искат за един киловат отделен кабел...
Печката и котлоните може да са на един кабел 4кв^2 и двете. Не е необходимо за всяко отделен.
Ако толкова искате да са на отделни кабели и отделни предпазители няма нужда да са по 4кв^2, 2,5 стигат.
ohcysp - помощник
пон ное 18, 2019 12:02 pmshadow__01 написа:
Хладилника може да се остави към контакти кухня. Ако ще ви няма може да си оставите тока пуснат. Ако ви е страх изключете от контактите всички дребни уреди.
За СОТ съм чувал, че искат отделен предпазител, който не е свързан след главния. Взима се захранване от входа на главния и с мостче към входа на един предпазител с малка стойност примерно 6A.
Кабелите могат да се укрепват със фиби(скоби) за кабели https://www.google.com/search?q=%D1%84% ... X-BMd6NEKM:
Някои хора правят климатика да е на отделен кабел. Не знам защо, но щом искат за един киловат отделен кабел...
Печката и котлоните може да са на един кабел 4кв^2 и двете. Не е необходимо за всяко отделен.
Ако толкова искате да са на отделни кабели и отделни предпазители няма нужда да са по 4кв^2, 2,5 стигат.
Да хладилника още се чудя дали да го правя на отделен кръг. За СОТ-а ще говоря с някой спец. И аз мислех, да слагам 2 отделни кръга всеки с по 2 климатика, но като видях колко им е консумацията се отказах. Още повече в момента отплението е на ТЕЦ и климатиците ги залагам като опция за в бъдеще.
Котлоните са 5.7kW по книга, по мои сметки ~26A. Ако е вярна тази таблица, излиза 4мм2. Вече за печката май е доста по-малко(около 3kW) и там май 2.5мм2 ще сложа(даже по горната таблица излиза и 2мм2).

Благодаря за отговорите!
shadow__01 - майстор
пон ное 18, 2019 1:03 pmohcysp написа:
Котлоните са 5.7kW по книга, по мои сметки ~26A. Ако е вярна тази таблица, излиза 4мм2. Вече за печката май е доста по-малко(около 3kW) и там май 2.5мм2 ще сложа(даже по горната таблица излиза и 2мм2).
Тази мощност е при положение, че всички котлони са включени едновременно на макс. Колко често ползвате всички едновременно...
krasi92 - майстор
Ако си в панелка ще ти е приключение копането на канали. На дтз мостовия не и пречи.
ohcysp - помощник
krasi92 написа:
Ако си в панелка ще ти е приключение копането на канали. На дтз мостовия не и пречи.
За щастие е тухла + в две от стаите ще има предстенна обшивка с гипскартон и там ще идат всички контакти и ключове.
пон ное 18, 2019 1:53 pmshadow__01 написа:
пон ное 18, 2019 1:03 pmohcysp написа:
Котлоните са 5.7kW по книга, по мои сметки ~26A. Ако е вярна тази таблица, излиза 4мм2. Вече за печката май е доста по-малко(около 3kW) и там май 2.5мм2 ще сложа(даже по горната таблица излиза и 2мм2).
Тази мощност е при положение, че всички котлони са включени едновременно на макс. Колко често ползвате всички едновременно...
Ами знам, но все пак искам да е ми е мирна главата. Не знам, кой ден жената ще се надъха от Master Chef и ще подпали инсталацията :lol:
?
Ново 20:
Четох, че СВТ-то в канал и над изолацията щяло да грее. Тогава как да го пусна - между изолацията и профилите на гипскартона?
valentino76bs - майстор
пон ное 18, 2019 12:02 pmshadow__01 написа:
Хладилника може да се остави към контакти кухня. Ако ще ви няма може да си оставите тока пуснат. Ако ви е страх изключете от контактите всички дребни уреди.
За СОТ съм чувал, че искат отделен предпазител, който не е свързан след главния. Взима се захранване от входа на главния и с мостче към входа на един предпазител с малка стойност примерно 6A.
Кабелите могат да се укрепват със фиби(скоби) за кабели https://www.google.com/search?q=%D1%84% ... X-BMd6NEKM:
Някои хора правят климатика да е на отделен кабел. Не знам защо, но щом искат за един киловат отделен кабел...
Печката и котлоните може да са на един кабел 4кв^2 и двете. Не е необходимо за всяко отделен.
Ако толкова искате да са на отделни кабели и отделни предпазители няма нужда да са по 4кв^2, 2,5 стигат.
Последната печка която вързах беше комбинирано АЕГ (ново 800лв )с 4 котлони с доп.зони пълен шит като окабеляване реотани ,конструкция ,ламарина .
По книжка му дават захранване с 6кв.
Дали не му сложих 3х2,5 с щепсел а :) Собственика искал 4 ,иска ама има само контакт с 2,5 че и двойка където включва и съдомиялна.
Казах му да си сложи един 20А на линията щото му беше 25 и така ....
sintris - напреднал
Свт- то се слага в негоримо гофре, а кабел грее само ако е претоварен или има хлабава връзка някаде.Като гледам квадратите които си заложил незнам какво трябва да включиш за да почнат да греят.
ohcysp - помощник
Ето и дилемата с разклонителните кутии нагледно:
Изображение
Sandman - специалист
вт ное 19, 2019 12:18 pmohcysp написа:
Ето и дилемата с разклонителните кутии нагледно:
Изображение
Не ги затваряй над ГК на тавана.

Тема "Подмяна на ел. инсталация в апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: