Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ohcysp - помощник
Да и на мен ми се струва не добра идея да ги затарям в тавана, но пък ако останат там ще е по-лесно с разклоненията и няма един път магистралата да слиза надолу и после пак нагоре.
iliya_i - майстор
вт ное 19, 2019 3:54 pmohcysp написа:
Да и на мен ми се струва не добра идея да ги затарям в тавана, но пък ако останат там ще е по-лесно с разклоненията и няма един път магистралата да слиза надолу и после пак нагоре.
А защо е необходимо да се качва и слиза? Пускай я под нивото на тавана.
a_stoev - майстор
Сложи кутиите на тавана. Не е нужно да са на стена. Сложи кутии за гипскартон.
4мм2 за жилище не е удобно. Контактите са предвидени за връзване с 2мм2. Кабела е и по твърд и вкарването на контакта в конзолата е приключение.
hidrazin - майстор
вт ное 19, 2019 9:19 pma_stoev написа:
Контактите са предвидени за връзване с 2мм2.
Мамка му, от доста време си търся кабел 2 квадрата...
Ще ми кажеш ли от куде да си купя???
:partyman:
P.S. Връзват се бали със слама, чували, обувки ....
hidrazin - майстор
вт ное 19, 2019 9:39 pma_stoev написа:
2,5мм
Аааа... Такъв имам няколко километра. Не ми е интересен. :-D
:partyman:
ohcysp - помощник
a_stoev написа:
Сложи кутиите на тавана. Не е нужно да са на стена. Сложи кутии за гипскартон.
4мм2 за жилище не е удобно. Контактите са предвидени за връзване с 2мм2. Кабела е и по твърд и вкарването на контакта в конзолата е приключение.
Еврика! :)
4мм2 визираш магистралите за кабелите? От разклонителната кутия до контактите ще са 2.5мм2.
iliya_i написа:
вт ное 19, 2019 3:54 pmohcysp написа:
Да и на мен ми се струва не добра идея да ги затарям в тавана, но пък ако останат там ще е по-лесно с разклоненията и няма един път магистралата да слиза надолу и после пак нагоре.
А защо е необходимо да се качва и слиза? Пускай я под нивото на тавана.
За да не правя канали по цялото протежение на стените.
yanko78 - специалист
Не претендирам, че разбирам от тоци, но ще дам мнение. За чий ти е 4кв по контакти навсякъде? За фурна и котлони да, евентуално и бойлер, ама за другаде, съм на мнение, че са излишни.
За прахосмукачка, си остави един контакт в коридора ниско, кабела на прахосмукачката е дълъг и ще стигадо всяка стая. Моя съвет е.
Помисли за удобство. Девиаторен ключ до главите където спите. Лягаш и сигасиш лампите, без да си трошиш пръстите в ръбове докато стигнеш да си легнеш. На същото място и ключ за нощна лампа и контакт за зареждане на телефон и други нужди.
Може да прекараш и кабели заинтернет и коаксиални, до места за телевизори по стаите. Вече айпи телевизиите навлизат масово. Натеб сега ако не ти трябват, на децата ти примерно може да имат нужда. Контакт зад дивана, навлизат масово с релакс функция, които се разтягат и ползват ток. Аз бих оставил стоящи допълнителни кръгове за осветление, дори и само стоящи. Може да решиш да правиш някакви ефекти на тавана и ще ти са от полза. Това ми идва на прима виста. Успех с ремонта.
ohcysp - помощник
вт ное 19, 2019 10:48 pmyanko78 написа:
Не претендирам, че разбирам от тоци, но ще дам мнение. За чий ти е 4кв по контакти навсякъде? За фурна и котлони да, евентуално и бойлер, ама за другаде, съм на мнение, че са излишни.
Имаш право, но предпочитам да се презапася, няма да спестя кой знае колко и най-важното е, че няма да пречи ако не друго :)
За прахосмукачка, си остави един контакт в коридора ниско, кабела на прахосмукачката е дълъг и ще стигадо всяка стая.
Да преди 2 дни се сетих и оставих един, въпреки, че със сигурност ще имам робот в близко бъдеще и няма да чистя много-много по традиционния начин. :lol:
Моя съвет е. Помисли за удобство. Девиаторен ключ до главите където спите. Лягаш и сигасиш лампите, без да си трошиш пръстите в ръбове докато стигнеш да си легнеш. На същото място и ключ за нощна лампа и контакт за зареждане на телефон и други нужди.
Много си прав. Предвидил съм го по точно този начин, но само за спалнята. Може би и за детската не е лошо да сложа един ключ за осветлението :)
Може да прекараш и кабели заинтернет и коаксиални, до места за телевизори по стаите. Вече айпи телевизиите навлизат масово. Натеб сега ако не ти трябват, на децата ти примерно може да имат нужда.
Всичко ще е с мрежов кабел. Коаксиален не съм използвам от години!
Контакт зад дивана, навлизат масово с релакс функция, които се разтягат и ползват ток.
Оставил съм 2ка контакти за дивана, които нямах идея за какво може да ми потрябват, но ето че има такива екстри за които незнаех :)
Аз бих оставил стоящи допълнителни кръгове за осветление, дори и само стоящи. Може да решиш да правиш някакви ефекти на тавана и ще ти са от полза. Това ми идва на прима виста. Успех с ремонта.
Това за стоящите кръгове не го разбрах.
Благодаря за полезните съвети!

Отново възникна въпрос:
Реших, че за магистралите ще използвам едножилни проводници в гофриран маркуч. Във всяка стая ще влизат поне по 2 кръга(осветление и контакти), мога ли да ги напъхам в едно гофре(т.е. 6 едножилни кабела) или по-добре 2 по-малки гофрета и всяка магистрала по отделно? Освен това ще пускам и мрежов кабел и СОТ до всяка стая? Там могат ли да се комбинират? Вариантите са следните:
  • Мрежа(1 - 4 кабела), сот в едно гофре
  • Мрежа(1 - 4 кабела) в едно гофре и СОТ-а в отделно
  • Мрежата 2 по 2 в гофрета и едно за СОТ-а или 3 гофрета за всяка точка
Сега като се замисля всичко в едно гофре няма да е удобно, защото крайните точки са различни. За хола да речем - СОТ-а е в ъгъла на стаята. 2 мрежови кабела ми трябват зад TV и едно работно място пак с 2 мрежови кабела. Май 2 гофрета с по 2 кабела вътре и едно отделно за СОТ-а е най-добре? :?
valentino76bs - майстор
Кутиите ги сложи на тавана обаче вътре връзката трябва да е вечна и много надеждна!Като го направиш преди да затворят таваните прозвъни всичко да видиш дали всичко е ток!И снимай щом е твое кое къде е да си знаеш с точност къде са кутиите!

Тема "Подмяна на ел. инсталация в апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: