Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте на всички и весели празници!

Предварително се извинявам, ако подобна тема вече съществува. Да уточня, че съм пълен начинаещ в електротехниката.
Имам желание да се запозная с основите на практическото електричество (основни знания за електричеството, както и ежедневните неща, които се налагат във всеки дом, т.е. подмяна на контакт/електрически ключ, замераване на напрежение, нула, фаза, зануляване, заземяване - как и защо и т.н.).
Въз основа на това, бих искал да помоля за съвет от по-знаещите тук, откъде е най-добре да започна, както и по възможност да ме насочите към литература, която смятате за добра спрямо моите познания.
Преполагам тази тема ще е интересна и на други лаици като мен....

Извинявам се предварително, ако не боравя правилно с някои от термините.
Поздрави и благодаря предварително!
ben84 - специалист
Започни с физика за 9-ти клас.
Не се шегувам.
Благодаря ben84! И по мои спомени там някъде започвахме да учим за елекетричеството, така че това може да е добра отправна точка. Поразрових се из интернет и намерих няколко доста стари учебника по електротехника за 11-12 клас, но всчико там звучи твърде сухо и сложно за самообучение, сякаш е писано за ученици с познания над базовото ниво.
LazarGanev - "Велик майстор"
Да де, върни се 4 години назад :cool:. Не е срамно да четеш, срамно е да не знаеш основни неща в този технически свят
Antonii - майстор
В техникумите с такава насоченост се започва с учебника - Основи на електротехниката.
Има всякакви издания, но като съдържания са равностойни.
plamen6703 - майстор
пон дек 30, 2019 11:43 pmmcfly написа:
Здравейте на всички и весели празници!

Предварително се извинявам, ако подобна тема вече съществува. Да уточня, че съм пълен начинаещ в електротехниката.
Имам желание да се запозная с основите на практическото електричество (основни знания за електричеството, както и ежедневните неща, които се налагат във всеки дом, т.е. подмяна на контакт/електрически ключ, замераване на напрежение, нула, фаза, зануляване, заземяване - как и защо и т.н.).
Въз основа на това, бих искал да помоля за съвет от по-знаещите тук, откъде е най-добре да започна, както и по възможност да ме насочите към литература, която смятате за добра спрямо моите познания.
Преполагам тази тема ще е интересна и на други лаици като мен....

Извинявам се предварително, ако не боравя правилно с някои от термините.
Поздрави и благодаря предварително!
Разгледай тия двете книги, ще откриеш интересна информация, която липсва и на много от пишещите в раздел "Електротехника" но пишат и дават "акъл" :)

https://dox.abv.bg/download?id=6fd3ab4a88

https://dox.abv.bg/download?id=332b964671

Весели празници и успехи през новата година! :partyman:
Благодаря на всички!
plamen6703, благодаря за книгите. Доколкото прочетох "Първи стъпки в радиоелектрониката" на Атанас Шишков също била много добра за начало. Вие как мислите?
Поздрави!
DMN - майстор
Колкото да чете и да учи човек, без практика и нагледни примери, опитни постановки с уреди и машини, и т.н. ще му е много трудно да разбере сухата теория. А по-лошо става, когато си мисли, че е разбрал нещо, а то е грешно разбрано.
:partyman:
Съгласен съм, но мисля че първо е четенето и теорията и чак тогава идва практиката, още повече, ако е свързано с електричество :)
plamen6703 - майстор
вт дек 31, 2019 11:02 ammcfly написа:
Благодаря на всички!
plamen6703, благодаря за книгите. Доколкото прочетох "Първи стъпки в радиоелектрониката" на Атанас Шишков също била много добра за начало. Вие как мислите?
Поздрави!
Мисля, че книгите на Атанас Шишков са много добри за обучение, ето тази, за която питаш :)

https://dox.abv.bg/download?id=d97af12acc :partyman:

Тема "Електротехника за начинаещи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: