Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
spyzip - помощник
Здравейте,
Имам електрическо подово (4500 вата) което управлявам с термостат https://www.aliexpress.com/item/32883946175.html и 25А контактор https://www.cablecommerce.bg/a9c20531-i ... -220v.html

Проблема е че когато достигне определената температура, при включване и изключване на контактора термостатът променя зададената му температура.

Имам още 2 такива термостата в другите стаи, но без контактор защото там е по-малко натоварването и работят без проблем. Пробвах да го сменя и със всеки един ефектът е един и същ. Съответно не е от самия термостат.

При същия начин на свързване, но с реле от 25А (което изгоря след време) нямаше този проблем.

Възможно ли е да е от вибрациите на контактора при вкл/изкл. или е от начина на свързване или ел. смущение или друг проблем?

Дано да е станало ясно :)
Благодаря!
iliya_i - майстор
Опитай с реле като изгорялото, но то да не включва директно нагревателя а да включва контактора.
Термостат - реле - контактор.
spyzip - помощник
Благодаря за отговора! Тоест бубината на контактора прави смущение и да го изолирам като мине през още едино реле?
Възможно ли е да е защото съм вързал COM на контактора със захранването на термостат и при разтоварване и натоварване на веригата да се вкарват смущения? Има ли смисъл да пробвам да намеря друго захранване на самия термостат?
iliya_i - майстор
пон яну 06, 2020 5:39 pmspyzip написа:
Има ли смисъл да пробвам да намеря друго захранване на самия термостат?
Има смисъл.
Сега видях, че термостата е 16 А, т. е много вероятно на изхода има реле.
Мисълта ми беше, да не би голямата индуктивност на бобината на контактора да връща обрано, но едва ли.
Против механични и електромагнитни смущения опитай да ги раздалечиш физически на разстояние.
kabel96 - специалист
вт яну 07, 2020 8:22 ampreslav написа:
Аз бих опитал с https://www.google.com/search?q=ssr+rel ... 38&dpr=1.5 вместо контактор.
За тази мощност ще му трябва и радиатор колкото половината стая.
kozl - майстор
пон яну 06, 2020 5:39 pmspyzip написа:
Тоест бубината на контактора прави смущение и да го изолирам като мине през още едино реле?
Възможно ли е да е защото съм вързал COM на контактора със захранването на термостат и при разтоварване и натоварване на веригата да се вкарват смущения? Има ли смисъл да пробвам да намеря друго захранване на самия термостат?
Пробвай без товар с нагряване/охлаждане на сензора дали пак ще си променя настройките и ако да, тогава ще отпадне предположението, че причината е в нагревателите.
Ако причината е в контактора мисля, ме зависи от схемата на термостата, при което импулса от контактора да влияе на паметта на настройката. М-у другото АлиЕкспреса при мен не се отваря, предполагам, че термостата е цифров, защотопако е аналогов с разграфен потенциометър, няма начин да се открие, че променил Т. Може би индуктивно капацитивен филтър преди термостата да реши този проблем :? Ако е по индуктивен начин на влияние, близо ли са контактора и термостата? Раздалечи ги с дълги проводници за проба.
И паметта за настроената Т съхранява ли се при отпадане на напрежението?
А като се промени настройката, Т нагоре или надолу или няма закономерност?
zz_stefanov - майстор
Смущението влиза според мен през захранването на термостата.
Там може да се сложи дросел за проба.
Тези 4500W да не са много за този клон на захранването.
Последна промяна от zz_stefanov на вт яну 07, 2020 9:34 am, променено общо 1 път.
ESPACE - майстор
Вероятно RC група паралелно на бобината на контактора ще реши проблема. 10 ома резистор и 220nF кондензатор трябва да свършат работа.
spyzip - помощник
Благодаря на всички за отговорите!

Термостатът е дигитален. При отпадане на напражението си помни настройките.
Има вътрешен и външен температурен датчик, но ползвам външен с кабел изведен на 10см от уреда, защото вътрешния не отчита правилно поради близостта му с контактора, който след дълаг период на работа нагрява.

Ще пробвам без товар и ще ги разделеча, защото в момента са в една кутия в стената и не е добре така или иначе.
Ако няма промяна ще пробвам или с филтър или ще пусна захранване само на термостата от някой контакт

Тема "Термостат + 25А контактор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: