Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
harleybg - помощник
Здравейте.
Въпросният блок е стар тухлен. Към всеки апартамент е прокарана фазата (6мм2) в отделна хартиена кабелна тръба. От таблото излиза един общ кабел на нулата, който се разклонява по етажите. Първият въпрос е в новите блокове също ли е така или от главното табло излиза отделен нулев проводник за всеки апартамент? Искам да изтегля отделен проводник за заземяване от главното табло до апартамента и може би да подменя фазата. Надявам се да успеят да минат заедно по кабелната тръба до горе. Според това, което чета като изискване е да е поне 6мм2 земята. За фазата бих могъл да използвам H07V-U. За заземяването се чудя дали да не е H07V-K (многожичния). Така или иначе той няма да е натоварен (при изправни кръгове) и не трябва да се притеснявам за по-бърза оксидация. Идеята ми е, че ще е по-лесно да го свържа чрез кабелна обувка към шината в таблото и все пак май ще е по-лесно да се изтегли един твърд и един гъвкав кабел в обща канал отколкото два твърди.
Какво мислите и какви са ви съветите.
iliya_i - майстор
пет яну 10, 2020 12:14 pmharleybg написа:
Здравейте.
Въпросният блок е стар тухлен. Към всеки апартамент е прокарана фазата (6мм2) в отделна хартиена кабелна тръба. От таблото излиза един общ кабел на нулата, който се разклонява по етажите. Първият въпрос е в новите блокове също ли е така или от главното табло излиза отделен нулев проводник за всеки апартамент? Искам да изтегля отделен проводник за заземяване от главното табло до апартамента и може би да подменя фазата. Надявам се да успеят да минат заедно по кабелната тръба до горе. Според това, което чета като изискване е да е поне 6мм2 земята. За фазата бих могъл да използвам H07V-U. За заземяването се чудя дали да не е H07V-K (многожичния). Така или иначе той няма да е натоварен (при изправни кръгове) и не трябва да се притеснявам за по-бърза оксидация. Идеята ми е, че ще е по-лесно да го свържа чрез кабелна обувка към шината в таблото и все пак май ще е по-лесно да се изтегли един твърд и един гъвкав кабел в обща канал отколкото два твърди.
Какво мислите и какви са ви съветите.
Не разбирам какъв е смисъла от това упражнение, след като нулевата шина на таблото ти минава пред входната врата, де си теглиш кабел до нея в таблото.
И ако ще теглиш 2 кабела, защо не два еднакви, а 2 различни :?

А кабелна обувка на едножилен кабел се прави така: https://bul.beashandmade.com/how-make-e ... teps-58459
harleybg - помощник
Смисълът е същият, поради който са решили в новите сгради да има отделен проводник земя вертикално в сградите. Ако нулата е натоварена повече от съседни апартаменти ще има повдигане. А и в момента нулата е с няколко връзки през етажите, заради разклоненията. Т.е. имаме повишен риск при лоша връзка. Ако има отделен кабел земя от таблото до апартамента без прекъсване ще бъде по-висока и безопасността.
А за ръчното кабелното ухо - да прав си. Може и така, но мисля че по съвременните изисквания не е позволено. Има риск от изплъзване на кабела при стягането на винта. Може да го подобрим със шайба, но...
iliya_i - майстор
пет яну 10, 2020 2:47 pmharleybg написа:
Смисълът е същият, поради който са решили в новите сгради да има отделен проводник земя вертикално в сградите. Ако нулата е натоварена повече от съседни апартаменти ще има повдигане. А и в момента нулата е с няколко връзки през етажите, заради разклоненията. Т.е. имаме повишен риск при лоша връзка. Ако има отделен кабел земя от таблото до апартамента без прекъсване ще бъде по-висока и безопасността.
А за ръчното кабелното ухо - да прав си. Може и така, но мисля че по съвременните изисквания не е позволено. Има риск от изплъзване на кабела при стягането на винта. Може да го подобрим със шайба, но...
Май си чел прекалено много глупости. И не само тук, ами и в БГ Мама.
Какво те бърка, че от дебелия нулев кабел са свързани с отводи други апартаменти. Нали кабела е цял е не се съединява на всеки етаж.
Пък и колко може да се повдигне потенциала при 50 кв.мм. сечение на кабела?
harleybg - помощник
Не знам какво пише в мамата, но се съмнявам да говорят за тези неща.
Така....
Кабелът е прекъснат на всеки етаж. И откъдето идва моят кабел за нулата не са 50кв.мм
Последна промяна от harleybg на пет яну 10, 2020 5:52 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
Виждал ли си го, че е прекъснат, или така си мислиш. Може ли снимка?
harleybg - помощник
Интересен въпрос.
Не се вижда със сигурност. Връзката е от две черупки стегнати с болт по средата.
Чак след няколко дни мога да направя снимка.

А иначе няма какво да тегля земя от нулата на етажа (на стълбите). Земята и нулата в апартамента са хванати в обща точка преди ДТЗ в таблото. Така, че тя не ми е проблем. За безопасност си мисля
plamen6703 - майстор
пет яну 10, 2020 6:35 pmharleybg написа:
Не се вижда със сигурност. Връзката е от две черупки стегнати с болт по средата.
Чак след няколко дни мога да направя снимка.
Със сигурност не е прекъснат, но при теб може да е частен случай :cool: Като се убедиш, че не е прекъснат дано се откажеш да правиш "подобрения" по инсталацията, ако не за друго поне да я запазиш като безопасна! :partyman:
harleybg - помощник
Какво да ти кажа... изолацията на съществуващите кабели се е бая "амортизирала".
Главно питах и как нещата са по разпоредби при нови сгради.
plamen6703 - майстор
При новите сгради ел.инсталациите са по проекти съобразени с изискванията на сега действащите нормативни документи. :partyman:

Тема "Електроинсталация от главно до апартаментно табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: