Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ky-kyy - майстор
Кабели, проводници, жици....всичко тва, са тельови :supz:
Antonii - майстор
Абе за една част от БГ населението си е чист "бакър". :wink:
DMN - майстор
plamen6703 написа:
а - нула
б - фаза
с - "земя"
Много категорично.
И ако се разменят "а" и "б"(фаза и нула), какво? Ще има разлика ли?
Ако е със щепсел?
:partyman:
Merinjey93 - напреднал
съб яну 18, 2020 9:00 amkozl написа:
пет яну 17, 2020 8:25 pmplamen6703 написа:
Още един гадател се появи :cool:
Моя електромотор на щорите е с три кабела, ама щом носача и гадателите казват значи "няма" начин да не е така!
Успех в гадаенето :partyman:

Изображение
По тази схема, ако приемем, че a, b и c е фаза (L), къде е проводника за нулата (N).
Не можем да приемем a b c за фази защото моторчето е монофазно на снимката даже и си пише 230v :?
plamen6703 - майстор
Ако се разменят "а" и "б" ще се случат поне две неща, едното е на морето дупка /като цялата тема/, другото е написано в условията по гаранцията, че е повод за отпадане на гаранцията и от фирмата към документите на електромотора прилагат и начина на свърване. Може освен с щепсел да се ползват и кибритени клечки за пристискане на изводите в контакта, това е въпрос на избор от страна на задмоторното устройство, парите са си негови, електромотора е негов, каквото иска може да прави с него! :partyman:
Прикачен файл:
image1.jpg
image1.jpg (15.68 KиБ) Видяна 1248 пъти
kozl - майстор
съб яну 18, 2020 12:47 pmMerinjey93 написа:
съб яну 18, 2020 9:00 amkozl написа:
Изображение
По тази схема, ако приемем, че a, b и c е фаза (L), къде е проводника за нулата (N).
Не можем да приемем a b c за фази защото моторчето е монофазно на снимката даже и си пише 230v :?
Не става въпрос за 3 фази, а за една, но нещо съм недоразбрал схемата. При мен щорите са с ключ с три проводника и фазата се прехвърля към един от два проводника към щорите. Та съм възприел изображението на щората за ключ за щори. Те така стаат грешки казал таралежа и слезнал от телената четка.
ben84 - специалист
съб яну 18, 2020 11:18 amDMN написа:
plamen6703 написа:
а - нула
б - фаза
с - "земя"
Много категорично.
И ако се разменят "а" и "б"(фаза и нула), какво? Ще има разлика ли?
Ако е със щепсел?
:partyman:
В единия случай винаги ще има напрежение на намотките спрямо "земя"
Според мен е глупаво и носи рискове.
Въпреки, че се срещат и такива схемни решения.
DMN - майстор
ben84 написа:
В единия случай винаги ще има напрежение на намотките спрямо "земя"
Според мен е глупаво и носи рискове.
Ами, ако гледаш по схемата по-горе, точно това ще се получи, ако фазата е на "б", както е по схема(поне според този, който я е дал). И в случая се прекъсва нулата.
Къде е глупостта не знам :) .
Да кажат умните.
:partyman:
Последна промяна от DMN на съб яну 18, 2020 8:42 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
В случая комутацията е вътре в моторния блок. При всички до него стигат винаги фаза и нула. А във веригата на фазата има включена защита според схемата. А фазата през намотките на мотора достига до неподвижните контакти на ключа.

Тема "Проводници" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: